Alaviitteiden numeroiden kirjasin

TyhmäTypy

Yritin tavata OpenOfficen ohjetta, mutta ei mene jakeluun, joten ajattelin kysyä täältä apua.

Minulla on asiakirja, johon olen tehnyt alaviitteitä. Ne tulevat sivun alalaitaan numerojärjestyksessä 1, 2, 3, jne. Alaviitteissä olen käyttänyt vähän pienempää kirjasinta kuin varsinaisessa tekstissä, koska se näyttää tässä tapauksessa paremmalta. Varsinaisessa tekstissä kirjasin on kokoa 11 ja alaviitteessä koko on 10. Haluaisin tietää, miten alaviitteen edessä oleva numero siellä sivun alalaidassa saadaan samaan kokoon muun alaviitteen kanssa eli kokoon 10. Nyt se on samaa kokoa kuin varsinainen teksti eli kokoa 11 eikä se mielestäni näytä hyvältä.

Voisiko joku neuvoa? En tosiaan saa noista ohjeista tolkkua :) Muuta ohjelmaa kuin OpenOffice en nyt voi käyttää, vaikka olen törmännyt muihinkin ongelmiin.

4

196

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Debianisti

      Paina F11 ja muuta alaviitteen tyyliä.

    • TyhmäTypy

      Yritin, mutta en ole tarpeeksi insinööri ymmärtääkseni, miten saan sen numeron koon muuttumaan :(

    • Debianisti

      Eli jotenkin näin.
      Paina F11
      Valitse pomppuikkunasta Tyylit (ellei ole esillä).
      Valitse Kappaletyylit (ellei ole jo esillä)
      Napsauta luettelosta Alaviite oikealla hiiren napilla.
      Valitse pomppuvalikosta Muuta.
      Esiin tulee ikkuna, josta voi valita Fontin koon.
      Kun lopuksi painaa OK nappia niin kaikkien alaviitteiden fonttikoko muuttuu.

      Ettei asia olisi helppoa niin ne alaviitteet, joiden fonttia olet itse muuttanut eivät muutu. Näihin alaviitteisiin joudut jokaiseen vuorollaan napsauttamaan kohdistimen ja valikosta kohta Poista suora muotoilu. Pikanäppäin on Ctrl M.

      Kannattaa opetella käyttämään tyylejä. Tyyleillä saadaan asakirjoista yhtenäisen näköisi helposti. Samoin koko asiakirjassa voidaan yksinkertaisesti muuttaa vaikkapa leipätekstin fonttia tai riviväliä ilman että puututaan vaikka otsikoihin..

      • TyhmäTypy

        Kiitos, alkoi jo vähän hahmottua. Yritän taas...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      329
      12639
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      55
      3652
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3244
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      131
      3042
    5. 103
      2988
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      51
      2838
    7. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      77
      2729
    8. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2644
    9. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      278
      2532
    10. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      42
      2378
    Aihe