Alaviitteiden numeroiden kirjasin

TyhmäTypy

Yritin tavata OpenOfficen ohjetta, mutta ei mene jakeluun, joten ajattelin kysyä täältä apua.

Minulla on asiakirja, johon olen tehnyt alaviitteitä. Ne tulevat sivun alalaitaan numerojärjestyksessä 1, 2, 3, jne. Alaviitteissä olen käyttänyt vähän pienempää kirjasinta kuin varsinaisessa tekstissä, koska se näyttää tässä tapauksessa paremmalta. Varsinaisessa tekstissä kirjasin on kokoa 11 ja alaviitteessä koko on 10. Haluaisin tietää, miten alaviitteen edessä oleva numero siellä sivun alalaidassa saadaan samaan kokoon muun alaviitteen kanssa eli kokoon 10. Nyt se on samaa kokoa kuin varsinainen teksti eli kokoa 11 eikä se mielestäni näytä hyvältä.

Voisiko joku neuvoa? En tosiaan saa noista ohjeista tolkkua :) Muuta ohjelmaa kuin OpenOffice en nyt voi käyttää, vaikka olen törmännyt muihinkin ongelmiin.

4

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Debianisti

      Paina F11 ja muuta alaviitteen tyyliä.

    • TyhmäTypy

      Yritin, mutta en ole tarpeeksi insinööri ymmärtääkseni, miten saan sen numeron koon muuttumaan :(

    • Debianisti

      Eli jotenkin näin.
      Paina F11
      Valitse pomppuikkunasta Tyylit (ellei ole esillä).
      Valitse Kappaletyylit (ellei ole jo esillä)
      Napsauta luettelosta Alaviite oikealla hiiren napilla.
      Valitse pomppuvalikosta Muuta.
      Esiin tulee ikkuna, josta voi valita Fontin koon.
      Kun lopuksi painaa OK nappia niin kaikkien alaviitteiden fonttikoko muuttuu.

      Ettei asia olisi helppoa niin ne alaviitteet, joiden fonttia olet itse muuttanut eivät muutu. Näihin alaviitteisiin joudut jokaiseen vuorollaan napsauttamaan kohdistimen ja valikosta kohta Poista suora muotoilu. Pikanäppäin on Ctrl M.

      Kannattaa opetella käyttämään tyylejä. Tyyleillä saadaan asakirjoista yhtenäisen näköisi helposti. Samoin koko asiakirjassa voidaan yksinkertaisesti muuttaa vaikkapa leipätekstin fonttia tai riviväliä ilman että puututaan vaikka otsikoihin..

      • TyhmäTypy

        Kiitos, alkoi jo vähän hahmottua. Yritän taas...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      495
      8637
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      121
      5899
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      288
      4914
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      58
      4645
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      74
      4206
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      164
      3972
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      172
      3798
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1751
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      99
      1302
    10. sä oot ehkä

      maailman omituisin tyyppi
      Ikävä
      47
      899
    Aihe