Kohta 7000 Suomi Ladan rajapyykki rikkoontuu...

Grantamies

Nimittäin alaspäin :-/

Alkaavat käydä vaan harvinaisemmiksi!

Uusia kun ostetaan vaan kymmeniä vuodessa, ja vanhat ajetaan loppuun niin kato on vääjäämätöntä :-/

Onneksi mulla on uusi Lada Granta, niin seuraavat 20vuotta korjaa tilastoa yhdellä :-)

Pitäkää huolta Ladoistanne. Ohessa juttu siitä montako Ladaa on eri kunnissa ja missä harrastus on vankinta.

https://autotoday.fi/naissa-neljassa-suomen-kunnassa-ei-ole-kaytossa-yhtaan-ladaa/

Ja myös misssä merkki inho on suurimmillaan.

Kiinnostava luettelo. Suosittelen katsomaan.

4

280

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Koko maassa on siis vain neljä kuntaa, joissa ei ole Ladaa. Sehän on vain vajaat 2 % kuntien määrästä!

      Näkee että Lada on edelleenkin tässä maassa voimissaan, vaikka sen tuonti onkin nykyään lähes olematonta.

    • Sano_Da_kun_haluat_Ladan

      Lada oli varsinkin 1970-80 -luvuilla Suomen talouden kulmakivi kuljettaessaan kymmeniä, jopa satojatuhansia työläisiä tehtaisiin ja virastoihin aamuin illoin ja öin. Oli kirpeä pakkanen tai hiostava helle niin Lada käynnistyi aina ilman ongelmia, luotettavasti ja varmasti. Myös suomalaisten henkinen hyvinvointi on Ladan ansiota kun rattoisat lomamatkat kuljettiin Ladalla ilman huolia.

      1980 ja 90-luvuilla Suomen poliisi luotti lujaan Lada laatuun. Sen voimakkaan ja vääntävän mutta taloudellisen moottorin avulla saatiin ajettua kiinni tuhannet viritetyt mopot sekä huumaavien pulverien jälleenmyyjät. Mukavan ylelliset istuimet, tehokas lämmityslaitteisto sekä luotettavaan tekniseen innovaatioon perustuva ilmastointi (manuaalinen ikkunoiden aukiveivaus) takasivat rikospoliisin etsiville miellyttävän työympäristön jokaisena vuodenaikana kun epäiltyjen liepeillä piti valvoa useita tunteja. Lada takasi siis Suomalaisten turvallisuudenkin.

      • Anonyymi

        Vähältä piti, ettei Suomen rikospoliisin nimeä olisi Lada-huumassa vaihdettu Finlandskij Kriminalskij Miliitsijaksi ja kuulustelu- sekä niskalaukauskieleksi venäjää.

        Kyllähän se Ladan nahkapenkkien karun uhkaava rutina muistuttaa Neuvostoliiton rujosta nyrkkivallasta.


      • Anonyymi

        Hikinen KGB-kiesi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      37
      1509
    2. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      79
      995
    3. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      42
      903
    4. P*skimmat palstalaiset kautta aikojen äänestys

      Nyt kaikki peliin, ilman parasta, ei ole p*skinta! Muistetaan mainita myös ne piileskelevät pirulaiset! 🤓
      Sinkut
      203
      864
    5. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      56
      818
    6. Työttömiä suomalaisia ei saa töihin

      Ei hakemuksen hakemusta suomalaisilta ammattilaisilta, Piti sitten filippiiniläisiä palkata. https://www.is.fi/talouss
      Maailman menoa
      316
      804
    7. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      40
      718
    8. Luonnollisuus

      Ja luonnonkauneus on kaunista.
      Ikävä
      94
      682
    9. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      132
      614
    10. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      52
      556
    Aihe