Kova matkakuume ja nyt löyty kohtuuhintainen reissu khao lakiin meidän 3 hengen perheelle. Sää vaan mietityttää...tuulista ja sateista aikaa ilmeisesti?
Hinta melkein 700e halvempi kuin esim tammi/helmikuussa.
Kokemuksia / ajatuksia matkustusajankohdasta?
Lähtisittekö loka/marraskuun vaihteessa khaolle?
6
1009
Vastaukset
- hehehhee
tee google matka, on haatusti halpa ja sinun kukkarolle sopiva
- Kohchang12
Lokakuu on riskialtis aika, saattaa sataa aamusta iltaan tai sitten ei, viimeiset vuodet ovat olleet säätilaltaan lokakuusta tammikuuhun hyvin epävakaisia, siis näin:
Aurinko nousee 0610, aamupäivällä aurinkoa, kevyttä yläpilvisyyttä,tyyntä,1300 jälkeen tuuli voimistuu, pilvet liikkuvat silminnähtävästi nopeasti, sade ja ukkospilviä alkaa muodostua, 13-14-15 pilvet pysyttelevät Khao Lakin vuorien takana/tasolla, merellä vielä auriko paistaa pilvien väistä kohti rantaviivaa, 15-16 taivas repeää, sataa todella runsaasti, siis todella, tarkoittaa 2-10 cm vettä kadulla, 17-19 sade loppuu, tyyntyy ja taas yöllä 21-24 alkaa sade.
Hotelli kannattaa valita siten että sateella on aktiveetteja tarjolla, punttisali, biljardi,lastenhuone, jos lapsia mukana,ravintolat katon alla, ja kaikkein tärkeintä!!! Parveke jossa katto pään päällä.
Useita vuosia peräkkäin Khao Lakissa marraskuun alusta joulukuun alkuun matkustaneena suosittelen ajanjaksoa, hinta/laatusuhde kohdallaan, ei liian kuuma, rauhallista, ei liikaa ihmisiä.
Milloin ajattelitte matkustaa ja mihin hotelliin?- PerinteinenOrkku
Perinteinen.
Aloitus umppelona ja vastaus omaan aloitukseen tietäväisenä aihettaa orkkuja.
- Kohchang12
Pidetään keskustelu asiallisena, asiallisten matkaajien ja perheiden tiedonsaannin turvaamiseksi.
PerinteinenOrkku poistu kiitos. - hekoheko
Ei tällä palstalla saa koskaan asiallisia vastauksia. Palstatrollit pitävät siitä huolen.
Parempi vittuilla kaikille tasapuolisesti. Olen ollut muutamia kertoja loka-marraskuussakin joskin siitä on jo hieman aikaa.
Jos sääennusteita katsoo niin aina on ukkosta ja sataa. Mut kuten aijemmin koh chang kertoi ukkoset jäävät usein vuorten taakse tai merelle. Ja ehdottomasti kunnon ukkonen on myös kokemus.
Omia matkojani sateet eivät ole pilanneet.
Mielestäni sesongin ulkopuolella matkaajat ovat usein kantavieraita. Eikä matkaajia ole niin paljon.
Vielä kun valitsee rauhallisen rannan voi olla yksin rannalla. Suosittelen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2942983Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482017- 1181784
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261719Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661337
- 651337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781223