Lähtisittekö loka/marraskuun vaihteessa khaolle?

345

Kova matkakuume ja nyt löyty kohtuuhintainen reissu khao lakiin meidän 3 hengen perheelle. Sää vaan mietityttää...tuulista ja sateista aikaa ilmeisesti?
Hinta melkein 700e halvempi kuin esim tammi/helmikuussa.
Kokemuksia / ajatuksia matkustusajankohdasta?

6

1046

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehehhee

      tee google matka, on haatusti halpa ja sinun kukkarolle sopiva

    • Kohchang12

      Lokakuu on riskialtis aika, saattaa sataa aamusta iltaan tai sitten ei, viimeiset vuodet ovat olleet säätilaltaan lokakuusta tammikuuhun hyvin epävakaisia, siis näin:
      Aurinko nousee 0610, aamupäivällä aurinkoa, kevyttä yläpilvisyyttä,tyyntä,1300 jälkeen tuuli voimistuu, pilvet liikkuvat silminnähtävästi nopeasti, sade ja ukkospilviä alkaa muodostua, 13-14-15 pilvet pysyttelevät Khao Lakin vuorien takana/tasolla, merellä vielä auriko paistaa pilvien väistä kohti rantaviivaa, 15-16 taivas repeää, sataa todella runsaasti, siis todella, tarkoittaa 2-10 cm vettä kadulla, 17-19 sade loppuu, tyyntyy ja taas yöllä 21-24 alkaa sade.

      Hotelli kannattaa valita siten että sateella on aktiveetteja tarjolla, punttisali, biljardi,lastenhuone, jos lapsia mukana,ravintolat katon alla, ja kaikkein tärkeintä!!! Parveke jossa katto pään päällä.
      Useita vuosia peräkkäin Khao Lakissa marraskuun alusta joulukuun alkuun matkustaneena suosittelen ajanjaksoa, hinta/laatusuhde kohdallaan, ei liian kuuma, rauhallista, ei liikaa ihmisiä.
      Milloin ajattelitte matkustaa ja mihin hotelliin?

      • PerinteinenOrkku

        Perinteinen.
        Aloitus umppelona ja vastaus omaan aloitukseen tietäväisenä aihettaa orkkuja.


    • Kohchang12

      Pidetään keskustelu asiallisena, asiallisten matkaajien ja perheiden tiedonsaannin turvaamiseksi.
      PerinteinenOrkku poistu kiitos.

    • hekoheko

      Ei tällä palstalla saa koskaan asiallisia vastauksia. Palstatrollit pitävät siitä huolen.
      Parempi vittuilla kaikille tasapuolisesti.

    • Olen ollut muutamia kertoja loka-marraskuussakin joskin siitä on jo hieman aikaa.

      Jos sääennusteita katsoo niin aina on ukkosta ja sataa. Mut kuten aijemmin koh chang kertoi ukkoset jäävät usein vuorten taakse tai merelle. Ja ehdottomasti kunnon ukkonen on myös kokemus.

      Omia matkojani sateet eivät ole pilanneet.

      Mielestäni sesongin ulkopuolella matkaajat ovat usein kantavieraita. Eikä matkaajia ole niin paljon.

      Vielä kun valitsee rauhallisen rannan voi olla yksin rannalla. Suosittelen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      135
      865
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      44
      637
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      21
      578
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      110
      543
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      532
    6. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      525
    7. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      502
    8. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      34
      468
    9. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      452
    10. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      22
      427
    Aihe