Millainen on Hurghada, Zahabia

mace....

Olen lähdössä perheeni kanssa Hurghadaan ja me majoittaudumme Zahabia hotelliin! Millaisia kokemuksia teillä on paikasta tähän aikaan vuodesta?
Mitä vaatteita kannattaa ottaa? Mihin kannattaa mennä? Missä on kivaa?
Kaikkea mahdollista kertokaa....

3

1351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kateellinen

      Tulimme Hurghadasta viime viikolla.Tosi lämmintä,mutta illalla saattaa tuulla,joten pitkähihaista mukaan.Kairossa kannattaa ehdottomasti käydä ja snorklaus-retkellä.Hurghadan rannoilla ei ole paljonkaan kaloja,mutta retkillä näkee upeita.Ota retket rohkeasti vaan paikallisilta-säästät paljon rahaa.

    • tyytyväinen

      Kiva pieni hotelli josta sopiva matka molempiin keskustoihin.Vime maaliskuussa päivällä kuuma ja illalla tuulee.Hotellissa ei hyttysiä eikä torakoita.Venäläisiä kumminkin.Hyvä aamupala lettuineen.Hotellin rannassa pieni koralliriutta kahlaus syvyydessä,mureenat,seepiat,merisiilit...Paikallisilta toimistoilta retket merelle,aavikolle ja Luxoriin halvalla ja toimivasti.

    • hotelli

      Hotelli on pieni ja kulunut, mutta siistinä pitivät eikä ötököitä näkynyt meidän huoneessamme kertaakaan, vaikka olimme pohjakerroksessa. Kylmä vesi oli kortilla, mutta niin varmaan kaikissa muissakin hotelleissa.

      Hotellin altaan vettä ei lämmitetä, ja ainakin marraskuussa vesi oli todella kylmää, mutta piristi mukavasti auringon oton välissä. Rannalla kannattaa olla ehdottomasti jos vain ei tuule kovasti, mikä saa ilman tuntumaan kylmältä päivälläkin.

      Ruoka hotellissa ei ollut kaksista, mutta myös muissa paikoissa mausteiden suhteen oltiin turhan kitsaita. Eli reippaasti syömään jompaankumpaan keskustaan.

      Rahaa ei kannata vaihtaa omassa hotellissa vaan tien toisella puolella olevassa hotellissa, siellä eivät ota välistä vaihtopalkkioita.

      Rannalla myyvät ahkerasti retkiä, mutta keskustan matkatoimistoista saat niitä halvemmalla. "Opastus" on tosin englannin kielellä, mutta hyvin sitä tavallinen pulliainen ymmärsi.

      Paljon kärsivällisyyttä ja malttia mukaan, ihmiset ovat ystävällisiä ja toivovat sitä samaa sinultakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      245
      4422
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      123
      2879
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2632
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      83
      1606
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1508
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      49
      1229
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      85
      1164
    8. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      202
      1052
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      996
    10. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      993
    Aihe