130e Tokmannin tarjouksessa. Riittääköhän potku ja kestävyys ammattikäytössä jos käyttää sitä vaan ensiperkauksissa missä ei paksuja taimenia? kun 12kk takuu kuitenkin,niin vaikka ostaisi joka vuosi uuden niin jos kestää sen 12kk niin eikö se riitä? saisi aina uudehkolla pelillä raivata eikä millään vanhalla sihlin louskulla.mitä mieltä ootte?onko kokemuksia?
Hyundai raivuri ammattikäytössä
11
251
Vastaukset
- Syunday
Virvelillä saa paremmin taimenia.
- anonyymi_KaverillaOn
Kaveri osti tuollaisen hynikan ja nyt on menossa jo kolmas takuuseen. On harrastaja mökkiläinen, joten päättele siitä! Valjaat heti pienellä käytöllä riepuina, käyntihäiriöitä, joten on tosiaan vaihdettu jo kaksi takuuseen ja tuo kolmaskin pilluilee käytössä... Takuu tuntuu pelaavat tosi hyvin, ei mitään ämpyilyjä, kun kaveri on saannut aina uuden tilalle.
Minullakin vanha 25 vuotias Husqwarna toimii moitteettomasti, joten en edes harkitse ostavani tuollaista kaverin kokemusten vuoksi. - EikunStihl
Ennemmin se vanha "stihlin lousku" kuin näitä muovisia ritsoja jotka levähtää heti kun saa paketista. Kokemusta kyseisestä ei toki ole mutta miksi luulet että ovat edullisia?
Itse sahaan ammattikäytössä 490 stihlillä. Menee niin perkuut kuin ennakkoraivuut.
Käytännössä huoltovapaakin. Riittää kun pitää ilmanputsarin puhtaana niin muita ongelmia sahan kanssa ei ole ollut oikeastaan koskaan.
Tehty kovaan käyttöön. Ensin olin huskumies mutta taisteltuani monen huskun lapsen vikojen kanssa kyllästyin. Milloin oli kaasarin kanssa käynti ongelmia ja milloin kytkimet rikki yms henkimaailman asioita.
Kaikista varmatoimisin husku olikin 252 raivuri. Niitä ei taas enää tehdä. Itsellä tosin pari vielä jemmassa. Liekkö liian toimivia ja vetivät markkinoilta pois. No toki tuossakin oli heikohko kytkin ja ammattikäytössä se piti vaihtaa vuoden tai viimeistään kahden vuoden jälkeen.
Stihl on vaan tehty kestämään ja ergonomiakin parantunut huomattavasti vuosi vuodelta.
Se että olisiko hyundai toimiva sitten taimenien pyynnissä en osaa sanoa sitäkään vähää :D- anonyymi_KaverillaOn
Nyt kyllä hieman ihmettelen noita kytkinvikoja sinun Husqwarnassa??? Meikäläisellä on tuo vanhempi Husqwarna tosiaan 25 vuotta vanha ja alkuperäisellä kytkimellä!! Toki ajanhammas on syönnyt tuohon ikään, mutta käytössä on on ollut ja sahattu vuosien varrella melkoisesti. Suurin vika on ollut, kun akseli katkesi aivan kulmavaihteen juuresta boorien alusta. Siihenkään ei tarvinnut ostaa kallista varaosaa, kun ostin purkuun kiinni leikanneen samanlaisen raivurin, siitä tuli hyvää varaosaa tuleviin tarpeisiin. Tosin harkitsin ensin, että olisin vain lyhentänyt sitä runkoputkea ja tehnyt rälläkällä uudet boorit siihen akseliin. Sitten ajattelin, että kun samaa merkkiä on useampi, niin turha lyhentää putkea, sitäkin voi joskus tarvita.
Nyt kyllä harkitsen, että ostan Stihlin raivurin, kun moottorisahat on samaa merkkiä ja kestäneet tosi hyvin.
...vielä tuohon Ap:n kysymykseen, kierrä kaukaa se hynikka, kaverilla on ollut pienellä käytöllä niin paljon vikaa, että ei kannata alkaa pelleilemään.
- Kokemustaon
Mikään halpamarkettien halpakrääsä ei ole hyvä ja laadukas edes kotitarvekäytössä. Halpa tuote ja laadukas tuote tarkoittaa kahta eri tuotetta, oli kyseessä mikä tahansa. Tuttu on yhdessä halpamarketissa töissä, jossa myyty muutamalla kympillä uusia kiinalaisia moottorisahoja ja jotkut urpot on ostaneet niitä metsätöihin ja kiikuttelevat niitä takaisin kun ei pelaa. Ei niissä muuta vikaa ole, mutta eivät lähde käyntiin. Jos itse olisin kauppias, niin en moista paskaa kyllä möisi.
- vikaavikaa
No ei se ainakaan sitten kovin suuri vika voi olla noin pienessä koneessa:D
- stihlok
olen ajanut harrastaja-sahurina viimeiset 7-8 v. keväät ja kesät stihlin raivaussahalla.
Hehtaareissa ehkä 20-30 taimikkoa (muutama palsta kahteen kertaan niin siitä ha:t).
kaasuvaijeri tai mikä lie mennyt kerran poikki niin käytin huollossa.
Muuten on pelannut aika kovassakin käytössä, osa sahatusta taimikosta varsin isoa.
Terää teroittamalla 15 asteen kulmassa on selvitty. Välillä terää vaihtamalla. ilmansuodatinaukkoja ja suodatinta puhistanut.- Vaijerijäässä
Oliko vaijeri jäässä ja painoit sen väkisin poikki? Ei muuten mutta näin ympäri vuotisena ammattilaisena tiedän että vaijeri kerää kesän kosteutta ja jäätyy melko varmasti syksyn eka pakkasilla. Silloin ei auta väkisin painaa kaasua. Poikki menee. Kannattaa syksyn tullen puhaltaa vaijerilta vedet pois ja lisätä pakkasnestettä tilalle.
- laatusaha
Kyllä noita Hundaita näkee ammattilaisillakin. Laatu on jo lähes länsimaista tasoa, mutta huokeammalla hinnalla. Merkki koneissa maksaa lähinnä se merkki. Koneliikkeet ei ota korjattaviksi noita, kun koittavat epätoivoisesti kaupata ylihintaisia merkki sahojaan.
- anonyymi_KaverillaOn
En ole kyllä yhdelläkään ammattilaisella nähnyt Hynikkaa raivaussahana. Valjaatkin niin onnettomat, että ne täytyy ainakin vaihtaa parempiin, jos enempi töitä tekee.
Kaverini harrastelija mökkiläinen meni ostamaan Hynikan raivaussahan ja nyt kolmas jo menossa takuuseen.
Vaan eihän tuo ole kallis kokeilla, kun tuollaisen vispilän käy ostamassa ja alkaa raivailemaan. Jos raivuri maksaa n. 150€ ja takuut pelaa, niin ei siinä paljoa häviä. Ja jos on varasaha mukana, niin ei tule luppoa, kun voi jatkaa varasahalla hommia palstalla.
- juissiamukiin
Oma kokemus: Haettu yksi kone, ei käynnisty, todnäk. sytysyksikkö tms. sökö. Haettu toinen takuuseen, sama juttu. Suostuivat sentään maksamaan rahat takaisin. Tuli turhaa ajelua 3 x 120 kilometriä, josta sain lahjakortin 15 €.
Hyundain siimakone on sentään toiminut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2636527SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p795168Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.964087SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2683562Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat633334Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1463109Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2352694Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2732032SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden431568Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491455