Kone on Lenovo B 50-45 ja muistia 4 Gt.
Windows on kyseisessä koneessa tuhottoman hidas niin mikä linux käyttöjärjestelmä toimisi kyseisessä vehkeessä edes kohtuu nopeasti?
Mikä käyttöjärjestelmä
6
111
Vastaukset
- puhdas_ensin
Kyseisessä Lenovon koneessa missä Windows 8.1 käyttöjärjestelmä on piilotettu haittaohjelma, mikä sijaitsee Lenovon omassa Start menu pokki ohjelmassa.
Puhdas asennus saattaisi nopeuttaa kummasti.
Tiedän koska omassa koneessa Lenovo G50-30 oli sama Start menu pokki ohjelma, mikä teki omiansa.
Mint ja Ubuntu toimii vielä kun on 4 RAM muistia, mutta jos siinä on AMD E1-6010 prosessori, niin heikkoa on. - nopeeon
Lubuntu
- buuaaa
tupuhupulupu buahahahahahahhhhaaaaaaaa
- exBersel
Järkevintä olisi ostaa Samsungin ssd levy ja käyttää mukana tulevaa ohjelmaa nykyisen kiintolevyn sisällön siirtämiseen uudelle levylle. Sen jälkeen Windowsin sisäänrakennettu puhdistustoiminto, joka hävittää valmistajan roskat ja erilaiset puuceekliinerit pois, niin jo toimii.
Mutta jos ostaa aina halvinta kuraa, niin sitten pitää tyytyä halvimman kuran suorituskykyyn. - hidaskone
Suoritin on kai se prosessori?
AMD® E1-6010 apu with amd radeon r2 graphics × 2 tuollaista kertoo eli johtuuko se hitaus siitä?- kyllä_se_toimii
No Lubuntu tai jos tykkää niin Ubuntu-Mate 16.04 vielä tuollaisessakin pyörii, koska käytän sitä tietyissä asioissa lähes päivittäin AMD Athlon XP 2500:lla. Vähän voisi olla nopeampi, mutta kyllä tuolla asiat vielä hoituu jos nyt ei selain enää mahtavan nopea enää olekkaan.
Näytönohjain tuon ratkaisee, eli radeon:lla on riittävästi nopeutta perus selailuun vielä ja onhan tuo E1 64-bittinen dual core vaikka kellotaajuutta voisikin olla enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116227Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676