Muutos on hyväksi

hyvätaitoolemassa

Toivon Steinerkouluun sellaista muutosta, että on hyvä oppia asettumaan toisten ihmisten asemaan. Empatiakykyä kaivataan lisää niin Steiner-aikuisille, kuin heidän jälkeläisilleen.

11

109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiusaamisellestoppi

      Silmäätekevien tulee puuttua aikuisten harjoittamaan kiusaamiseen. Eräskin käänsi päänsä, kun apua paikan päällä pyydettiin. Kumma, kun joku saa niin paljon valtaa, että toiset menevät kuin "pässi narussa" valtaapitävän määräysten mukaan. Niin talossa, kuin koulun sisätiloissa ja piha-alueella.

      Niiata niksauttavat ja sanovat: "Kyllä viisas ihminen, teemme miten pyydät": Haen lapsen pois ja vien toiselle puolelle taloa!, "Kyllä, haen lapsen kellarista ja vien piiloon!"


      Puuttukaa valtaa käyttävien aikuisten ja heidän jälkeläistensä harjoittamaan kiusaamiseen. Jälkeläisten lisäksi kiusaamiseen on osallistunut silmäätekevä "luotto aikuinen", jonkinlainen ohjausryhmän jäsen.

      Hävetkää!

      • mahdollistaja

        Mikä pedagogi on sellainen, joka ei anna parivuotiaan mennä leikkimään toisen lapsen kanssa, vaan kiikuttaa talon toiselle puolelle kerta toisena jälkeen. Huomasitko, miten lapsi olisi toivonut pääsevänsä leikkimään toisen lapsen kanssa. Miksi kannoit hänet kerta toisena jälkeen talon toiseen päähän? KÄSKIKÖ ARVOSTAMASI JOHTAJA?


        Miksi mahdollistit kärsimyksen jatkumista ja itsekin osallistuit sen aiheuttamiseen?


      • koorineitor
        mahdollistaja kirjoitti:

        Mikä pedagogi on sellainen, joka ei anna parivuotiaan mennä leikkimään toisen lapsen kanssa, vaan kiikuttaa talon toiselle puolelle kerta toisena jälkeen. Huomasitko, miten lapsi olisi toivonut pääsevänsä leikkimään toisen lapsen kanssa. Miksi kannoit hänet kerta toisena jälkeen talon toiseen päähän? KÄSKIKÖ ARVOSTAMASI JOHTAJA?


        Miksi mahdollistit kärsimyksen jatkumista ja itsekin osallistuit sen aiheuttamiseen?

        Lapsen siirtelijä oli siis jonkinlainen koordinaattori, "johtajan" käskyläinen, joka näytti hössöttävän ja täyttävän määräyksiä. Uhri hänkin.


    • näytätodellinennaama

      Ei pidä esittää muuta, mitä käytännössä onkaan, eiks niin?

      Älkää lehtien lukijat uskoko kaikkea, mitä luette. Esitystä, niin pirun kovaa esitystä.

      Sisäänpäin lämpiävää pienen piirin johtamaa vallankäyttöä ja heikompien halveksimista ja kiusaamista. Miksi silmäätekevä kääntää päänsä, kun apua pyydetään? Onko johtajan piirissä oleminen niin tavoiteltavaa, ettei toisten kärsimyksistä välitetä.

      Inhottaa esittäminen ja p:n puhuminen lehdistössä.

    • rakkausvoittaa

      Lopettakaa vihan kylväminen Steinerkoulun piirissä, ainakin kahdessa sukupolvessa.

    • kattokaanythyvänenaika

      Lasten synttäreillä käyttäydytään siivosti - ei mitään ylimääräistä ääntä. Esitetään esitykset ja lähdetään pois. Näin kuulemma silmäätekevän kotona. Epänormaalia käytöstä lapsilta, mutta kun suuri ihannoitu "johtaja2 on syntymäpäivillä, silmäätekevä ei ymmärrä ihmetellä mitään. Muut vieraat olivat ihmetelleet, että tässä ei nyt kaikki ole kunnossa.


      Ei todellakaan ollut. Älä käännä päätäsi kärsimykseltä suuri "johtajan" oppityttö ohjausryhmän uskollinen jäsen.

      • minäminäminäminä

        Muutosta kaivataan kiusaavaan kouluun. Sukupolvi toisensa jälkeen osallistuu heikompien kiusaamiseen, kun saa sellaista oppia. MUUTOSTA KAIVATAAN arvoisa ohjausryhmän jäsen.

        Älä käännä päätäsi siellä inhottavilla steinerkoulun käytävillä, kun joku pyytää apua.


    • lihmistenonni

      Kyllä oli monen lapsen onni, ettei se teidän 2000 - luvun alun haihattelunne toteutunut. Se olisi aiheuttanut MAKSIMAALISTA kärsimystä. Onneksi ei epäpätevältä porukalta mennyt läpi. Hyvä! Bravo! Mites nyt niin silmäätekevä muutosjohtaja?

    • hyimitenlikaista

      Älä vaan VALLANKÄYTTÄJÄ erehdy uskomaan, että sinua joku pitäisi viisaana. Kuvittelet monenmoista itsestäsi ja jälkeläisistäsi. Kiusaajia olette. Nautitte siitä, kun voitte puolustuskyvyttömiä. Taipumus näyttää periytyvän sukupolvesta toiseen.


      Steinerkoulu on huono koulu niin kauan, kun se ei ole huomaavinaankaan ilmiötä. Suku, jonka sisällä on PAHAA OLOA, ja joka haluaa esittää HIENOA, tuhoaa ympäristöään. Kaiken maailman kanssasisaret sekä koordinaattorit avittavat VALLANKÄYTTÄJIÄ heidän toimissaan.

      "ÄLÄ HUOMAA!! Siinä Steinerkoulun motto. Suurimmat kiusaajat ovat MAHTISUKUJEN vanhempia ja isovanhempia. Ja heitä ei saa koulusta pois pesemälläkään.

    • koordinator

      Joko kiusaaminen on loppunut?

    • toivotaanniin

      On loppunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      93
      8088
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      40
      3882
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1906
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1360
    5. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      32
      1193
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      31
      1099
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      11
      925
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      847
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      822
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      787
    Aihe