Toivon Steinerkouluun sellaista muutosta, että on hyvä oppia asettumaan toisten ihmisten asemaan. Empatiakykyä kaivataan lisää niin Steiner-aikuisille, kuin heidän jälkeläisilleen.
Muutos on hyväksi
11
157
Vastaukset
- kiusaamisellestoppi
Silmäätekevien tulee puuttua aikuisten harjoittamaan kiusaamiseen. Eräskin käänsi päänsä, kun apua paikan päällä pyydettiin. Kumma, kun joku saa niin paljon valtaa, että toiset menevät kuin "pässi narussa" valtaapitävän määräysten mukaan. Niin talossa, kuin koulun sisätiloissa ja piha-alueella.
Niiata niksauttavat ja sanovat: "Kyllä viisas ihminen, teemme miten pyydät": Haen lapsen pois ja vien toiselle puolelle taloa!, "Kyllä, haen lapsen kellarista ja vien piiloon!"
Puuttukaa valtaa käyttävien aikuisten ja heidän jälkeläistensä harjoittamaan kiusaamiseen. Jälkeläisten lisäksi kiusaamiseen on osallistunut silmäätekevä "luotto aikuinen", jonkinlainen ohjausryhmän jäsen.
Hävetkää!- mahdollistaja
Mikä pedagogi on sellainen, joka ei anna parivuotiaan mennä leikkimään toisen lapsen kanssa, vaan kiikuttaa talon toiselle puolelle kerta toisena jälkeen. Huomasitko, miten lapsi olisi toivonut pääsevänsä leikkimään toisen lapsen kanssa. Miksi kannoit hänet kerta toisena jälkeen talon toiseen päähän? KÄSKIKÖ ARVOSTAMASI JOHTAJA?
Miksi mahdollistit kärsimyksen jatkumista ja itsekin osallistuit sen aiheuttamiseen? - koorineitor
mahdollistaja kirjoitti:
Mikä pedagogi on sellainen, joka ei anna parivuotiaan mennä leikkimään toisen lapsen kanssa, vaan kiikuttaa talon toiselle puolelle kerta toisena jälkeen. Huomasitko, miten lapsi olisi toivonut pääsevänsä leikkimään toisen lapsen kanssa. Miksi kannoit hänet kerta toisena jälkeen talon toiseen päähän? KÄSKIKÖ ARVOSTAMASI JOHTAJA?
Miksi mahdollistit kärsimyksen jatkumista ja itsekin osallistuit sen aiheuttamiseen?Lapsen siirtelijä oli siis jonkinlainen koordinaattori, "johtajan" käskyläinen, joka näytti hössöttävän ja täyttävän määräyksiä. Uhri hänkin.
- näytätodellinennaama
Ei pidä esittää muuta, mitä käytännössä onkaan, eiks niin?
Älkää lehtien lukijat uskoko kaikkea, mitä luette. Esitystä, niin pirun kovaa esitystä.
Sisäänpäin lämpiävää pienen piirin johtamaa vallankäyttöä ja heikompien halveksimista ja kiusaamista. Miksi silmäätekevä kääntää päänsä, kun apua pyydetään? Onko johtajan piirissä oleminen niin tavoiteltavaa, ettei toisten kärsimyksistä välitetä.
Inhottaa esittäminen ja p:n puhuminen lehdistössä. - rakkausvoittaa
Lopettakaa vihan kylväminen Steinerkoulun piirissä, ainakin kahdessa sukupolvessa.
- kattokaanythyvänenaika
Lasten synttäreillä käyttäydytään siivosti - ei mitään ylimääräistä ääntä. Esitetään esitykset ja lähdetään pois. Näin kuulemma silmäätekevän kotona. Epänormaalia käytöstä lapsilta, mutta kun suuri ihannoitu "johtaja2 on syntymäpäivillä, silmäätekevä ei ymmärrä ihmetellä mitään. Muut vieraat olivat ihmetelleet, että tässä ei nyt kaikki ole kunnossa.
Ei todellakaan ollut. Älä käännä päätäsi kärsimykseltä suuri "johtajan" oppityttö ohjausryhmän uskollinen jäsen.- minäminäminäminä
Muutosta kaivataan kiusaavaan kouluun. Sukupolvi toisensa jälkeen osallistuu heikompien kiusaamiseen, kun saa sellaista oppia. MUUTOSTA KAIVATAAN arvoisa ohjausryhmän jäsen.
Älä käännä päätäsi siellä inhottavilla steinerkoulun käytävillä, kun joku pyytää apua.
- lihmistenonni
Kyllä oli monen lapsen onni, ettei se teidän 2000 - luvun alun haihattelunne toteutunut. Se olisi aiheuttanut MAKSIMAALISTA kärsimystä. Onneksi ei epäpätevältä porukalta mennyt läpi. Hyvä! Bravo! Mites nyt niin silmäätekevä muutosjohtaja?
- hyimitenlikaista
Älä vaan VALLANKÄYTTÄJÄ erehdy uskomaan, että sinua joku pitäisi viisaana. Kuvittelet monenmoista itsestäsi ja jälkeläisistäsi. Kiusaajia olette. Nautitte siitä, kun voitte puolustuskyvyttömiä. Taipumus näyttää periytyvän sukupolvesta toiseen.
Steinerkoulu on huono koulu niin kauan, kun se ei ole huomaavinaankaan ilmiötä. Suku, jonka sisällä on PAHAA OLOA, ja joka haluaa esittää HIENOA, tuhoaa ympäristöään. Kaiken maailman kanssasisaret sekä koordinaattorit avittavat VALLANKÄYTTÄJIÄ heidän toimissaan.
"ÄLÄ HUOMAA!! Siinä Steinerkoulun motto. Suurimmat kiusaajat ovat MAHTISUKUJEN vanhempia ja isovanhempia. Ja heitä ei saa koulusta pois pesemälläkään. - koordinator
Joko kiusaaminen on loppunut?
- toivotaanniin
On loppunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."422126Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1711893- 1161310
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711150- 96942
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73889Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78839Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki43836Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347931772- 54691