Telrskooppipatukka

Poiiuyy

Suomessakin myydään teleskooppipatukoita, onko laillinen omistaa?

11

323

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pollo1212

      Ei kai omistamisessa kenelläkään ole nokan koputtamista, mutta hallussapito on sitten ihan kokonaan eri asia...

    • Sukupuoli-eläin

      Telrskooppi?

      Taas yksi kielioppivammainen... Valitettavan tavallinen ilmiö tällä palstalla :-|

      • Krioitusvirhekö

        Tätä palstaa seuraa myös harvinaisen paljon äidinkielenopettajia. Tuntuu jotenkin uskomattomalta, että äidinkielellä ja aseilla on näin paljon yhteistä.


      • Poiiuyy

        Kyllä kai nämä äipänkielen opettajat taitaa oikein näpyttelyn kun sormet on kuin riisipuikot, eri asia duunarilla kun yrittää kännykällä viestiä kirjoittaa,, sormenpää peittää kolme kirjainta!


    • Jhu

      Vaatii kortin hallussapitoon

      • moose308

        metsästyskortin?


    • Poiiuyy

      Ookeiiii? Siis ainostaan hallussapito on kielletty mutta omistaa saa, teleskooppipatukka saa siis olla minulla kaapissa mutta en saa sitä pitää käsissäni eli hallussa, no sittenhän saan vaikka pistoolia kun pitää kaapissa mutta en hallussa ....jee! Saan omistaa konekiväärin mutta en saa sille hallussapitolupaa, jaa mutta kuinkahan ostaminen? Saakos laittoman aseen omistaa kunhan ei pidä sitä hallussaan?

      • Pollo1212

        @Poiiuyy: sulla on vahvasti hallinnan/hallussapidon käsite ja määritelmä hukassa...

        Ehkäpä saadaan sopiva analogia autoilusta?

        Jos olet ajoneuvon HALTIJA, se tarkoittaa sitä että sinulla on PÄÄSY KÄSITTELEMÄÄN tuota laitetta. Se ei siis tarkoita että ko. laitetta pitäisi 24/7/365 koskettaa jollain ruumiinosalla


      • Pollo1212

        Väännän vielä rautalankaa... mikäli teleskooppipamppu löytyy sulta kädestä/suusta/perseestä/taskusta, tai jostain muusta ruumiinaukosta —> tämä on hallussapitoa.

        Mikäli pamppu löytyy kaapista/komerosta/kylpyammeesta/polkupyörän tarakalta/autosta/liiteristä/veneestä
        —> tämä on myös hallussapitoa, mikäli edellämainitut voidaan liittää sinuun (olet joko edellämainittujen omistaja taikka haltija)


      • Poiiuyy

        Ai niin vanhenpani ovat siskokset ja kärsin hapenpuutteesta lapsena. Nykyään aika menee kivasti sairaseläkkeellä impatessa liimaa.


    • factajuttu

      Teleskooppipatukoita ei Suomessa lain mukaan ole luvallista myydä yksityishenkilöille ja niiden hallussapito yleisellä paikalla on kielletty. Teleskooppipatukan säilyttäminen esimerkiksi keräily- tai koristetarkoituksessa on kuitenkin sallittua, eikä vaadi erikseen lupaa.

      Nyrkkirautojen, stilettien ja heittotähtien sekä muuksi esineeksi naamioitujen teräaseiden samoin kuin sähkölamauttimien ja -patukoiden, jousipatukoiden sekä tarkkuussinkojen ja –linkojen hallussapito yleisellä paikalla ja yleisellä paikalla olevassa kulkuneuvossa on kielletty. Teleskooppipatukan hallussapito yleisellä paikalla ja yleisellä paikalla olevassa kulkuneuvossa on sekin kielletty, jollei hallussapitäjänä ole järjestyksenvalvoja työtehtävässään tai jollei hallussapitoon ole teleskooppipatukan luovuttamiseen liittyvää hyväksyttävää syytä.

      Kyseiset kiellot eivät kuitenkaan koske historiallisesti tai taiteellisesti arvokkaiden vaarallisten esineiden hallussapitoa yleisellä paikalla ja yleisellä paikalla olevassa kulkuneuvossa, jos hallussapidon tarkoitus on kaupanteko, keräilykokoelmaan liittämiseen tai näyttelyssä pitämiseen liittyvä hyväksyttävä syy. Kiellot eivät myöskään koske valtiota eivätkä valtion omistamien esineiden hallussapitoa, jos perusteena hallussapidolle on valtion palveluksessa olevan henkilön tehtävien hoitaminen.

      Teleskooppipatukan saa yksityinen henkilö periaatteessa tuoda maahan, ainakin niin voi lain pykälästä tulkita. Kauppan sitä ei saa pitää, muille kuin esim. vartijoille.
      Julkisella paikalla ja sillä olevassa kulkuneuvossa teleskooppipatukan hallussapito on kielletty, muita kuin poliiseilta ja vartijoilta/järjestyksenvalvojilta ym. senkaltaisilta.
      Laiton hallussapito on sakkojuttu ja patukka tuomitaan valtiolle. Sakot eivät mene rikosrekisteriin, mutta näkyvät poliisin rekistereissä.

      Kielletyt esineet ja aineet
      9 §
      Vaaralliset esineet

      Teleskooppipatukan kauppa on kielletty, jollei luovutuksen saajana ole yksityisistä turvallisuuspalveluista annetussa laissa (282/2002) tarkoitettu vartioimisliike tai vartijan erityisen voimankäyttökoulutuksen järjestäjä. Teleskooppipatukan hallussapito yleisellä paikalla ja yleisellä paikalla olevassa kulkuneuvossa on kielletty, jollei hallussapitäjänä ole yksityisistä turvallisuuspalveluista annetussa laissa tarkoitettu vartija tai tämän lain 22 §:ssä tarkoitettu järjestyksenvalvoja työtehtävässään taikka jollei hallussapitoon ole teleskooppipatukan luovuttamiseen liittyvää hyväksyttävää syytä tai jollei 12 §:ssä muuta säädetä.

      Mitä 1 ja 2 momentissa säädetään, ei koske valtiota eikä valtion omistamien esineiden hallussapitoa, jos perusteena hallussapidolle on valtion palveluksessa olevan henkilön tehtävien hoitaminen.

      »

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      720
      2740
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      347
      2387
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      26
      2182
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      34
      2136
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1768
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1292
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1289
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      66
      1145
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      1140
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      4
      1105
    Aihe