Kertokaa mikä muss on oikein vikana??!

Heimoido

Elikkäs alotetaan vaikka sillä, että oon 13-vuotias tyttö(05), Oulusta... Eikä mulla oo melkeinpä juuri ollenkaan kavereita. Tai noh, on mulla niitä tavallaan paljon mutta ne on vaan semmosia, että sanotaan ”moi” koulun käytävillä tai jos nähdään vsikka jossain kaupsssa... suurin osa sitten niitä... Mut niinku ihmettelen sitä, että oon melkeinpä aina porukan ulkopuolella harrastuksissa, koulussa ja vapaa-ajalla, oon aina melkein sillon kotona koko ajan... Eipä tästä nyt enempää, kaikki varmaan jo tajusikin hyvin selvästi mun pointin tästä...😂😅 Oon urheilullinen, kilpailunhaluinen, herkkä, tykkään just niinku paljon eläimistä ja koirista, semmone aika perus koulussa ja ihan normaalin näkönen ja sillee... Uusille ihmisille oon kyllä alussa aika ujo, mutta en en.. niin paljoa, lähinnä ehken hermostunut... Ja siis mullahan kyllä on huumorintaju, semmonen että voisin vaikka sanoa jollekin ”onpa sulls siisti huone” vaikka tyyppi ois joku hamstraaja...😂👌 Ja sitten ehkä hieman sellanen vihjaileva luonne tai huumori et niinku, ähh vaikee selittää... Mut jos jollain nauratan ihmisiä, niin on kertomalla mun erittäin outoja tapahtumia ja noloja hetkiä tai sitten heittämällä jotain tosi kaksmielistä, mitä ei kylläkään yleensä tajuta koska se onehkä välillä vähän liian...😅😅 Sitten semmonen myös aika ”perus” huumorintaju, jos niinkin voisi sanoa... Ja mut saa taas nauramaan melkein mikä vaan huono vitsi, tai hyväkin, melkein kaikki:D oon myös semmonen, että en välillä oikeen ees tajua mitään, yksinkertaisesti nyt vaan tosi huono yleissivistys...😂
Viihdyn lähinnä ehkä enemmän poikien seurassa, riippuu tietenkin ihan niistäkin, mutta nauran helpoiten niiden jutuille.... oo vähä sellane:D Enkä ke muutenkaan olevani mitenkään ylimielinen tai tommone ”mä oon paras” koska mun mielestä kaikki on jollain tasolls yhtä parhaita ja arvostan sitä että ollaan juuri likeudenmukaisia... Jos haluutte auttaa mua yhtään mitenkään, niin kertokaa vaikka että miten saan alotettua jonkun hyvän keskustelun, koska ainankun yritän alottaa niin ketään ei tunnu edes kiinnostavan tai tajuavan edes mun pointtia, tai sitten ne ei vaan kuule...😂 Koen olevani ite aika mukava ja kiltti, mutta välillä aika temperamenttinen joka suuttuu joistain tietyistä asioidts todi helposti... Uskotte varmaan, että on aika vaikea viestillä sanoa että minkälainen tyyppi on...!? Saattaa kuulostaa vähän oudolta näiden ”normi-ihmisten” korviin, mutta oispa joskus kiva että ois kavereita jotka pyytäis mua jonnekin, koska niitä ei oo tuntunu olevan kovin hirveenä. Ja niitä vähäisiä kertoja, niin oon suunnilleen hypänny kattoon, vaikka monille tää on arkipäivää... Ai niin, mä unohin vielä sanoa et oon myöskin toisaalta aika rohkea tyyppi ja väkillä ehkä vähän liiankin idealistinen... Toivottavasti se ”idealistinen” nyt tarkottaa sitä mitä luulenkin sen tarkottavan...😂😂😅

5

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IThinkSo

      Ei kai sinussa ole mitään vikana.😃👍

      • Heimoido

        Se on kyllä kiva kuulla, mutta miksköhän mulla ei sitten oo kavereita...://


    • Lambo666

      En tiedä. Oot tosi mukavan olonen, eikä kenessäkää muutenkaa niinku "vikaa" ole.
      Tiedän täysin sen tunteen ku on hankala kuvailla itteäs. Sanoisin sun huumorintajua ehkä "sarkastiseksi" kun puhuit just siitä sotkuisesta huoneestakin :)

    • Ymmärsin aloituksen perusteella, että aloittaja koki ongelmakseen läheisten ystävien vähäisyyden ja jonkinlainen ulkopuolisuuden kokemuksen sosiaalisissa tilanteissa.

      Aloittaja mainitsi, että hänen koulun ulkopuoliset harrastuksensa eivät varsinaisesti tue läheisemmän tuttavuuden tekemistä koulutovereidensa kanssa. Tämä saattaa johtua siitä, etteivät hänen koulutoverinsa harrasta samoja asioita kuin aloittaja harrastaa.

      Aloittajalle voisi ylipäätään sanoa, että lapsuus/nuoruuskaverivalinnat on tuossa vaiheessa jo tehty. Aloittajalla ei ole mitään syytä lähteä pyrkimään mihinkään epämääräiseen kaveriporukkaan, vaikka heidän seuransa miten houkuttelevalta tuntuisikin.

      Kaveriporukat ovat aina sisäänpäinlämpiäviä, joten aloittajan tuleminen osaksi jotain porukkaa saisi luultavasti aikaiseksi porukan hajoamisen. Sen vuoksi kukaan ei ole halukas esittämään ketään tuttavaansa porukan jäseneksi.

      Aloittajalla on peruskoulussa yksi vuosiluokka jäljellä, sen jälkeen alkavat aivan uudet kuviot. Aloittaja mitä luultavimmin jatkaa lukioon, jolloin ystäväkuviot arvioidaan aivan uusista lähtökohdista.

      Aloittajalle voisi ohjeena sanoa, että unohtaa tämänhetkiset kaverikaipuukuvionsa ja keskittyy opintoihinsa. Sosiaalisen elämän kuviot kyllä kehittyvät elämän etenemisen myötä, mutta niiden ei missään tapauksessa pidä antaa raahautua mukana.

      Aloittaja on selkeästi sosiaalisen kanssakäymisen kuviot osaava, ainakin teoriassa, joten hänellä ei tule olemaan vaikeuksia tulevaisuudessa. Hiljaisuus ja erillään oleminen luovat aloittajasta tietyn kuvan, mikä määrää hänet tuntevien ihmisten suhtautumisen tällä hetkellä. Mutta kun ympäristö ja ihmiset vaihtuvat, voi hän aloittaa puhtaalta pöydältä ja ilman eristäytyjän mörköä olemuksensa yllä.

    • Heimoido

      Mutta miten jos?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      112
      5458
    2. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      41
      3595
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      52
      3485
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3348
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1887
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      34
      1777
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      134
      1667
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      43
      1619
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      152
      1325
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1189
    Aihe