Koulu lakko

Eli moi! Minun opettaja on ihan hirveän ilkeä kaikille ja nytten 15.3 eli perjantaina on kansainvälinen ilmastolakko johon jokaisen oppilaan pitää saada osallistuja. Eli lakko koskee peruskoulusta luokioon.
Mutta minun opettaja ei anna osallistua lakkoon ja uhkailee jos silloin ei mene kouluun olen jo sopinut kaiken valmiiksi lakkopäiväksi mitä minä teen silloin eli nytten minulla on ongelma pitäisikö minun sanoa opettajalle jotain vai mitä pitää tehdä.
Eli käyn vielä peruskoulua

20

1108

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpä paskat avustajat laittavat tekemään tehtäviä kun haluaisi mennä lakkoon kpk kamalat muistot khirsi ja mustafa

      • No nii i nyt on perkele koko Suomessa lakko ja tuo ole pakottaa kuuluuopettajat ei osaa tehdä muuta kun olla vittumaisia


      • no sano, että jos ei Suomali mene lakkoilemaan, niin sitten menee lakkoon Suomalin hengitys

        sitten haukkaat syvään happea, keuhkot täyteen ja pistät hengityksen lakkoon


      • aisaatana kirjoitti:

        no sano, että jos ei Suomali mene lakkoilemaan, niin sitten menee lakkoon Suomalin hengitys

        sitten haukkaat syvään happea, keuhkot täyteen ja pistät hengityksen lakkoon

        Hee hee olen muuten ihan suomalainen olen syntynyt Suomessa ja kaikki sukulaiseni ovat suomalaisia laitoin SuoMaLi nimen ihan läpällä ja odotan asiallisia vastauksia nyt hei hyvä idea


      • aijaa okei, kiitos tästä

        laksatiiveja opettajan kahviin vaikka


      • Panchester

        Mene nyt ihmeessä ainakin äidinkielen tunnille.


      • no mutta, en minä halua mennä äidinkielen tunnille


    • Kotiväki

      Puu vanhemmille. Pyydä heitä pyytämään sulle vapaata, jo he kannatta lakkoa. He voi soitella rehtorille, jos ole ei lupaa vapaata. Jos he ei kannata lakkoilua, niin sun on syytä mennä kouluun.

      • Kotiväki

        Korjaan kirjoitusvirheen. Tämä virke kuuluu olla näin

        He voi soitella rehtorille, jos opettaja ei lupaa vapaata.


    • KouluunMars

      Jos kirjoittaa otsikoksi ”Koulu lakko”, ei ole varaa olla päivääkään pois koulusta. (Se on yhdyssana.)

    • TurriRayman

      Mä oon ainakin sama se mitä ope sanoo

    • Asianajaja-Janne

      Oletko vielä peruskoulussa? Jos olet, niin et ole suorittanut oppivelvollisuuttasi loppuun, jolloin ilmastolakko ei ole pätevä syy poissaololle.
      Opiskelijoilla ei ole lakko-oikeutta joten jos saat vanhemmilta luvan lakkoon niin poissaolon syyksi kannattaa keksiä joku muu.
      Muista myös lakkojen merkitys äläkä vain käytä niitä siksi ettei tarvitse herätä aikaisin kouluun.

    • saastutuspäivä

      Mutta ilmastohan saastuu kun ajatte sinne mielenosoituksiin busseilla. Tiedäthän sen. Ymmärräthän sen. Tup. tup,tup, kun bussinne tupruttaa paksua diesel-hönkää ulos pakoputken päästä. Energiaa palaa ihan tolkuttomasti lakkopäivänä kun näpelöitte älypuhelimianne. Lukuisat serverit pyörähtävät ja savuavat kun chatti lentää. Sometatte nonstopina. Kliffaa. Suurin nykyajan energiasyöppö on internet ja älykännykät. Oikeastansa kuitenkin koululakkoilette. Se on totuus. Väitän että "lakkoilijat" saastuttavat ilmastoa moninkertaisesti mielenosoituspäivänä verrattuna normaaliin koulupäivään. Paras ilmastoteko on mennä perjantaina kiltisti kouluun. Totuus tekee kipeää. Lakkopäivä on todellisuudessa suuri saastutuspäivä.

    • Vittutääonperseestä

      Joo siis ite en oo menos kouluu huomenna sama se mitä ope sanoo.

      • teotjatotuus

        Entäs tuo ilmaston pilaantuminen. Se lisääntyy nyt osaltasi. Ethän aja kaksilla rattailla.


    • EiHyvääPäivää

      No onpa naurettavaa tälläinen pelleily.. Tästä lakkoilusta ei hyödy yhtikäs mitään muuta kuin, että oppilaat ja opettaja saavat yhden ylimääräisen vapaapäivän.

    • 3PTiC000

      Vitun tyhmät saatte poissaolo ja vaikuttaa todistukseen
      kannatan hiilivoimalaitoksia että meen kouluun vaan vittuiluks

    • En ihan tämmöstä paskamylltä ottanut

    • SurullistaSuomi

      Palkka pois lintsaavilta opeilta, jotka luistavat töistä. Ajatte poliittista agendaa laosia hyväksikäyttämällä.. Inhottavaa ja kuvottavaa! Pari vuotta sitten lasten piti tehdä orjatyötä että saitte rahoitettua Amnestylle koulun kautta suvakkihuorapaidat.

    • FiTube

      Koulu Herbalisti

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5077
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3322
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      3069
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      38
      2298
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1797
    6. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1550
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      121
      1474
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      119
      1149
    9. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1109
    10. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      43
      1077
    Aihe