miten xp:ssä saa muokattua käynnistä-valikon ohjelmia, esim. kaikki pelit peli-kansioon jne... 98:ssa tein tämän resurssienhallinnasta, mutta nyt siellä ei näy ohjelmista kuin pieni murto-osa
käynnistä-valikon ohjelmien siivous
xp?
5428
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käynnistä-valikon mukauttaminen
Käynnistä-valikkoa voidaan mukauttaa mieleisekseen esim. poistaa ohjelmia luettelosta, kiinnittää pysyvästi haluamansa ohjelman.
Kun napsauttaa luettelon ylimpiä Internet ja Email-kuvakkeita hiiren oikealla painikkeella, saa valikon, josta voi esim. poistaa ohjelman luettelosta Remove from List (Poista luettelosta).
Kun napsauttaa sovelluskuvakkeiden päällä hiiren oikeaa painiketta, avautuvasta valikosta voi esim. kiinnittää sovelluksen pysyvästi valikkoon valinnalla Pin to Start Menu (Kiinnitä Käynnistä –valikkoon). Sovellus voidaan poistaa myös valikosta.
Käynnistä –valikon asetukset
Käynnistä-valikon kuvakkeiden kokoa, näkyvien ohjelmien määrän ym. voi muuttaa.
1. Napsauta Start (Käynnistä) -painikkeen päällä hiiren oikeaa painiketta.
2. Valitse Properties (Ominaisuudet) ja sieltä Customize (Mukauta).
Voit valita tässä kuvakkeiden koon ja valikossa näkyvien sovellusten määrän
Advanced (Lisäasetukset) –välilehdeltä voit valita esim.
Open Submenus on Hover (Avaa alivalikot, kun niitä osoitetaan hiirellä)
Highlight newly installed programs (Korosta uudet asennetut ohjelmat)
eli haluaisin ihan tehdä sinne käynnistä-valikkoon esim. tietoturva-nimisen kansion ja sinne siirtää kaikki spybotit yms. kansiot, miten se tapahtuu kun resurssienhallinnassa noita kansioita ei näy?
Paina Käynnistä nappulan kohalla oikeata nappia. Siitä sitten aukeaa valikko josta voi valita avaatko sen, vai avaatko sen kaikille tarkoitettuna.
c:\Documents and settings\All users\käynnistävalikko\ohjelmat
Kokeilin niin tuonne kun tekee kansion niin se näkyy
kaikki ohjelmat valikossa.
Nuo kansiothan sisältävät vain pikakuvakkeita.
Eli kyseiseen omatekemään kansioon sitten teet pikakuvakkeet spybotille ym.
Toivottavasti auttoi.
Voit myös tehdä tänne c:\Documents and settings\KÄYTTÄJÄNIMI\käynnistävalikko\ohjelmat silloinhan ne tulevat vain kyseiselle käyttäjälle.
kiitos adolf! :)