Mistä mahtaa olla kyse, kun reilu 2 vuotta vanha läppärini sammuu jokaisella käyttökerralla noin 30-40min päästä käytön aloituksesta. Ei ilmoita mitään, vaan menee mustaksi. Kytkemällä laturiin saa taas käynnistettyä, ja kone ylipäänsäkkin pysyy päällä ollessaan kiinni laturissa tai kytkettynä verkkovirtaan. Koneen näytössä ilmeisesti myös jotain vikaa, koska vaihtelee näytönkirkkautta itsestään minuutin pärin välein. Pystyiskö tätä vielä korjata vai kannattaako hankkia suoraan uusi?
Hp läppäri sammuilee
9
174
Vastaukset
- tietokoneistatietämätön
???
- Hubba
Akku ei kykene syöttään tarpeeksikorkeeta jännitettä, siittä seuraa tuo., Varaustasolla ei taida olla merkitystä.
- fsfdsfsffdsfs
Sammuu siis vain akkukäytössä?
Silloin kai vika on ilmeisesti akussa. Mutta muitakin mahdollisuuksia saattaa olla.
Onko havaintoa, että kuumenisi epätavallisesti?
Käytätkö konetta asianmukaisesti, eli kovalla tasaisella alustalla, et esim. sängyssä peiton päällä?- tietokoneistatietämätön
Joo, vain akkukäytössä. En ole huomannut kuumenemista, ja tänään sammui 8min käytön jälkeen (ei kai ole voinut edes ehtiä kuumeta?). Tavallisesti käytän konetta vain kovalla tasaisella alustalla, mutta kieltämättä välillä tulee käytettyä myös esim. sängyllä ja sohvalla pehmeällä alustalla.
- pölynimurina_toimii
tietokoneistatietämätön kirjoitti:
Joo, vain akkukäytössä. En ole huomannut kuumenemista, ja tänään sammui 8min käytön jälkeen (ei kai ole voinut edes ehtiä kuumeta?). Tavallisesti käytän konetta vain kovalla tasaisella alustalla, mutta kieltämättä välillä tulee käytettyä myös esim. sängyllä ja sohvalla pehmeällä alustalla.
Kannettava toimii periaatteessa kuin pölynimuri, eli nukkainen pehmeä alusta on sille myrkkyä.
- tietokoneistatietämätön
Pystyisköhän sitä itse putsaamaan vielä?
- purkuohjetta
tietokoneistatietämätön kirjoitti:
Pystyisköhän sitä itse putsaamaan vielä?
HP:llä on hyvä tuki. Löytyy service manual jossa purkuohje useimmille malleille. Ainakin kaikille HP:n kannettaville mille olen etsinyt olen sellaisen löytänyt HP:n engl. tuesta, koneen sarjanumerolla kannattaa etsiä niin saa varmemmin oikean mallin ohjeet.
Jos löytyy purkuohje on sitten helpompi purkaakin puhdistusta varten.
Jos ei löydä service manualia niin etsii sitten Youtubesta purkuohjevideon, niitähän siellä on aika kattavasti.
- exBersel
Jos akku on irroitettava, irroita se kokeeksi läppäristä ja käytä pelkällä laturilla.
Kokeile poistaa kaikki virransäästöominaisuudet käytöstä sekä HP:n omissa apuohjelmissa, että Windowsin asetuksissa. Asenna myös jokin koneen lämpötiloista kertova ohjelma, kuten HWMonitor tai vastaava. Näytön kirkkauteen voi vaikuttaa automaattisesti valaistusolosuhteisiin reagoiva näytön kirkkaus.
Jonkinlainen oikosulku näppäimistössä tai osittain päällä makaava näppäin voisi aiheuttaa myös tuon kaltaisia oireita. Kokeile näppäimet läpi, tuntuuko jokin niistä huonolta.
Jos muut eivät auta, niin tee käyttöjärjestelmän tehdaspalautus. Jos sekään ei auta, pitää asioida laitteen myyneen liikkeen kanssa ja tulostaa vaikka nämä tueksi:
https://www.kuluttajariita.fi/fi/index/kuluttajariitalautakuntaratkaisut/kuluttajariitalautakuntaratkaisu/1444907956183.html
"
"Takuun päättyminen ei poista myyjätahon virhevastuuta myydystä tavarasta.
Koska takuu ei ole ollut enää voimassa, ostajalla on lähtökohtainen näyttövelvollisuus siitä, että myydyssä tavarassa on ollut virhe. Lautakunta on kuitenkin vakiintuneessa ratkaisukäytännössään katsonut, että jos tavarassa ilmenee vika tai puute selvästi ennen tavaran normaalin käyttöiän päättymistä eikä myyjätaho esitä selvitystä sen tueksi, että vika on aiheutunut ostajan puolella olevasta tai muusta myyjätahosta riippumattomasta syystä, tavaran oletetaan olevan virheellinen."
"Lautakunta toteaa, että kannettava tietokone joutuu paikallaan säilytettäviä sähkölaitteita useammin alttiiksi rasitukselle, koska sitä liikutellaan paikasta toiseen. Lautakunta katsoo, että kannettavan tietokoneen tulee sen laadusta ja käytöstä riippuen kestää tavanomaisessa käytössä noin neljä vuotta."
"- PeterBersreikå
Valehtelija vauhdissa taas.
Avaaja voi saada uuden akun ilmaiseksi jos se kuuluu niihin HP syttyviin :D Tarkasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun302866Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081847Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171830- 171434
Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si731370Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431268- 241255
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?771189- 311038
UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa981016