Haluaisin tietää Englanninvinttikoiran ja Greyhoundin eroista luonteen suhteen . Tai onko eroja lainkaan? Riistaviettisyys ja muu touhuaminen arjessa.
Mahdetaanko ratalinjaisia edes luovuttaa harrastavaan, mutta ei kisaavaan kotiin? Vieheen perässä on juostu ja maastojuoksut kiinnostavat, mutta ei kisamielessä.
Mitä mieltä olette Greyhoundien juoksusta kilpailumielesä? Itseä hirvittää loukkaantùmisriski, kun lähdössä monta juoksijaa. Ja mietityttää nuo Australian ja englannin ratakilpailut ja koirien kohtelu. Suomessa ei taida meno olla samanlaista, kun ei ole suuret rahat kyseessä.
Greyhound ja Englanninvinttikoira
Manta285
1
955
Vastaukset
- Omakokemus
Greyhound on englanninvinttikoira :D Mutta joo. Ratalinjanen eroaa monellaki tapaa näytyiksestä. Esm. Ovat aktiivisempia ja puuhakkaampia mutta korvat on koristeena kun taas näyttis on luotettavampi pitää irti,ei lähde niin helposti riistan perään. Hinnassa on myös suuri ero:
Ratalinjanen 750€-1000€
Näyttis 1100€-1500€
Ratalinjasia ei myydä kotikoiriksi vaan kotiin jossa harrastetaan tavoitteellisesti(monilta kasvattajilta tätä udellut). Näyttiksien kanssakin voi käydä ratajuoksuissa sillon tällöin :) Suosittelen sulle siis näyttistä :)!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään14113250Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen863697Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,1283000Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2791420Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?411406Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1561363Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151294Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S141234- 811081
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin205989