Haluaisin tietää Englanninvinttikoiran ja Greyhoundin eroista luonteen suhteen . Tai onko eroja lainkaan? Riistaviettisyys ja muu touhuaminen arjessa.
Mahdetaanko ratalinjaisia edes luovuttaa harrastavaan, mutta ei kisaavaan kotiin? Vieheen perässä on juostu ja maastojuoksut kiinnostavat, mutta ei kisamielessä.
Mitä mieltä olette Greyhoundien juoksusta kilpailumielesä? Itseä hirvittää loukkaantùmisriski, kun lähdössä monta juoksijaa. Ja mietityttää nuo Australian ja englannin ratakilpailut ja koirien kohtelu. Suomessa ei taida meno olla samanlaista, kun ei ole suuret rahat kyseessä.
Greyhound ja Englanninvinttikoira
Manta285
1
974
Vastaukset
- Omakokemus
Greyhound on englanninvinttikoira :D Mutta joo. Ratalinjanen eroaa monellaki tapaa näytyiksestä. Esm. Ovat aktiivisempia ja puuhakkaampia mutta korvat on koristeena kun taas näyttis on luotettavampi pitää irti,ei lähde niin helposti riistan perään. Hinnassa on myös suuri ero:
Ratalinjanen 750€-1000€
Näyttis 1100€-1500€
Ratalinjasia ei myydä kotikoiriksi vaan kotiin jossa harrastetaan tavoitteellisesti(monilta kasvattajilta tätä udellut). Näyttiksien kanssakin voi käydä ratajuoksuissa sillon tällöin :) Suosittelen sulle siis näyttistä :)!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1852680Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 73921
- 64921
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20810Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait239809Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708