Kuulemma oikein tuhat tarttis saara....Mitäköhän ovat maksaneet palkkaa kun on entisetkin lähteneet? Voisin kuvitella tulevani hommiin mutta suomipalkat ei kiinnosta.Nyt saksassa töissä ja kkk ansio ILMAN iltalisiä 6850€.....lisäksi halvempi asuminen ja ruoka ja halvempi verotus....Suomessa siis täytyisi saada vähintään 8500€ kk jotta kannattaisi edes harkita muuttoa johonkin peräkylään nimeltä Jyväskylä...enpä usko että suomifirmat tälläisiin palkkoihin suostuu kun muistaa kuinka huonot on suomessa palkat suhteessa järjettömään verotukseen....tulkaa asentajat saksaan,saatte paaaaljon enemmän palkkaa ja englannin kielellä pärjää hyvin täällä.Unohtakaa se takapajula ja tulkaa keski-eurooppaan,ette kadu. Jos suomessa heiluu keskipalkka 3000-3500€ kk...niin germanyssä saa puolet enemmän...missä kannattaa olla töissä? Helppo valinta..
Jyväskylä hakee ICT-osaajia...
19
119
Vastaukset
- olehantarkkana
Et ilmeisesti lukenut satuasi ennen kuin julkaisit sen. Ei täällä mitään asentajia haeta vaan koodareita ja huippusuunnittelijoita. Killu sinä vaan edelleen siellä pylväässä. Arbeit macht nicht frei!
- Anonyymi00025
Oikein naurattaa, huippusuunnittelijoita ja huippututkimuksia. Eivät teoreetikot ymmärrä työ-eikä yrityselämästä yhtikäs mitään. Ei ihme, ettei esim. Tohtorit saa työpaikkoja.
- aheeeanislon
jaa shamaan jaa
- brakeidiot
se on paha ajella hct kärry peräs ahtaaseen ympyrään, ku ei millään taitu. Pitää sitä reenata. Merkit vääntyy mutkis paskaks. Osaajia hajetaan, ketähän kirveellä huitois........
- Teeuopp
Saksassa taitaa olla koti-ikävä ja ikävä äipän lihapullia kun katselee siellä työpaikkoja Jyväskylästä, ei pitäisi mammanpojan lähteä siipiään kokeileen Jämsään kauemmas, vaikkakin on ihan varma ettäbruo aloitusviestiin on kirjoitettu Jkylän vuokraläävässä pöydällä viimeinen korppu ja Kelan massit loppu!
- G-mies
NWC on myös ainoa mahdollisuus jos MWC on täynnä ja kusirännilläkin on kirkon kokoisia ukkoja. Portieerikään ei päästä ulos kuselle.
- Oohhh
Kyllä G-mies tietää nämä kusirännit ja sun muut putket
- SurkeaSuomi
Aamuterveiset taas täältä Saksasta! Pian täytyy lähteä ostoksille upouudella Audin lippulaivalla, kalliimman kun auton olisin voinut ostaa mutta hillitsin pahimman aina. Voin vain kuvitella kuinka köyhää siellä Suomessa on, en halua takaisin, täällä on hieno asua kun saa Audilla kokeilla baanalla miltä tuntuu 300 km vauhti. Koettakaa kärvistellä siellä köyhyydessä!
- Anonyymi00026
Huomasin, että asutkin Jyväskylän Kypärämäessä.
- Opikirjottammaan
Vae männään siellä natsilantijassa oekeen laevalla puotiin. Hakkooko se laeva oekeen parakin ejestä kyyttiin? Kääkö se herrakansa ihte litlissä vae onko se rupusakkija varten niikun tiällä?.
Noen kovassa vaahissa tulloo julumetun isot laeneet. Laetahan linkkinä muutama kuva itestäs ja laevasta, vaekka siinnä siivousvirman ejessä turkkilaesten työtovereittes kanssa. - Paskapuhettako
Älkää uskoko Jyväskylän itc osaaja uutiseen. TAkana taitaa olla taas suuruudenhullu it professori neittaanmäki. Ennenkin on suoltanut samaa ja itse asiassa jyväskylän it työpaikat ovat minimissään. Tuttavani on hakenut täällä useaan paikkaan ja aina hirveä määrä hakijouta. Yliopistolt it tutkijat ovat kadonneet, kun ovat siellä nälkäpalkalka että projekteista jäisi siivu profesSorien matkakukuihin. Neittaanmäellähän on näitä "meriittejä": nokia, kuuskaista, ibm watson , diplomi-insinöörikoulutus, jne. Ja moniko on tuottanut tulosta, ei mikään. Sen sijaan itse on reissannut milloin minkälaiSen naisen kanssa ympäri maailmaa, "yhteistyön" merkeissä, hyi hitto. Juoksee lukioita läpi kerjäämässä opiskelijoita, kun jkylä it ei oikein vedä. Googlettakaapa..
Siis täyttä paskapuhetta ja kuka tänne muuttaisi? - GAlapuho
Jos kaikki hakijat ovat olleet kirjoitustaidoiltaan kaltaisiasi niin pulaa varmasti on. Eivätkä ne koodarit marionetti Neittanmäen leipiin ole tulossa, vaan yritysten palvelukseen.
- Kelvottomia
Ei Jyväskylässä valmistuneita huolita etelä suomen markkinoille, saati sitten Saksaan.
- Rovaniemenmarkkinatko
Missä ovat etelä suomen markkinat? Ei ainakaan Etelä-Suomessa ole näkynyt.
- Markkinanii
Oletko Sipilän työtön kun et tiedä?
- huuhaata
elä satuile, ei Saksan palkat ole sen korkeammat kuin Suomessa samasta hommasta, huipuille maksetaan Suomessakin paremmin kuin mitä on keskiarvo ko alalla, harvemmin sunnittelun huippuosaajat missään vuorotöissä edes käyvät...
- Rautakuumana
Kokenut koodari jolla on monipuolinen suunnittelu- ja testauskokemuskin voi pyytää 10000€ talokohtaisia luontaisetuja ja saa ne myös. Märkäkorvakoodari pääsee noin 5000 Eurolla nuokkumaan koneen ääreen.
- halpaaon
Suomeen on tullut 30t korkeasti koulutettuja halppis koodaajia
ne koodaa vielä halvemmalla kuin intialaiset
merkkelillä näidä koodaajia on hiukan enemmän - Väkinäisesti
Valitettavasti nuo 30000 korkeasti koulutettua halppis koodaajaa osaavat koodata ainoastaan nahkakynällä, vieläpä melko suttaisella selllaisella.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1942725Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1512444Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061142- 1011028
- 64931
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait244837Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20830Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka290801Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies91796Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22728