Kone sammuilee

minulla windows xp tökkii ja toimii huonosti.Haluan vaihtaa sen tilalle pro version, neuvokaa miten sen teen!!!!!
4304
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tuo Pro on sama kuin XP Home mutta siinä on lisäominaisuuksia. Eli ei kannata vaihtaa jos et tarvi noita uusia ominaisuuksia.

Äänestä

Viet koneen huoltoon ja käsket vaihtaa.
Et kuitenkaan osaa itse.

Äänestä

Internettiä käytettäessä tarttuu tietokoneelle huomaamatta erilaisia haitta- ja vakoiluohjelmia. Virustorjuntaohjelmat eivät tunnista niitä, koska ne eivät ole suoranaisia viruksia. Nämä tietokoneelle päässeet ohjelmat käyttävät osan käyttäjän kaistasta sekä tietokoneen resursseista. Näin ollen ne hidastavat Internetin ja tietokoneen käyttöä. Vakoiluohjelmat lähettävät lisäksi tietokoneen käyttöön liittyviä tietoja ulkopuolisille tahoille. Valveutuneenkin nettikäyttäjän kannatta tarkistaa koneensa säännöllisesti haittaohjelmien varalta. Periaatteessa on kolme tapaa, jolla käyttäjä voi saada haittaohjelman tietokoneelleenkoneellen.

Sähköpostin liitteenä, monet viimeaikaiset sähköpostimadot pitävät sisällään haittaohjelman, joka asentuu käyttäjän koneelle, kun käyttäjä napsauttaa liitetiedostoa sähköpostiviestissä.

Web-sivuston sivuun voidaan piilottaa haittaohjelmia HTML-koodiin. Kun käyttäjä käy kyseisellä sivustolla, selain näyttää sivun ja käynnistää haittasovelluksen.

Levykkeen tai CD-levyn kautta – käyttäjän koneeseen asennettavat ohjelmat toimitetaan yleensä levykkeellä tai CD- tai DVD-levyllä. Hyökkääjä voi piilottaa näihin haittaohjelman.
Ilmaisia haittaohjelmien poisto-ohjelmia:

Ad-Aware, etsii ja poistaa tietokoneelta vakoiluohjelmat
EasyCleaner, tehokas kotimainen tietokoneen ylläpito-ohjelma
SpyBot, etsii ja poistaa tietokoneelta vakoiluohjelmat, malwaret, näppäimistönlukijat, troijalaiset sekä muut haittaohjelmat

http://koti.mbnet.fi/pattaya1/

http://support.microsoft.com/?scid=http://support.microsoft.com/directory/worldwide/fi/guides/functionguide_trimxp/c01.asp

http://www.microsoft.com/finland/products/windowsxp/home/tips/update.asp


http://support.microsoft.com/?scid=http://support.microsoft.com/directory/worldwide/fi/guides/functionguide_trimxp/c02.asp

http://v5.windowsupdate.microsoft.com/v5consumer/default.aspx?ln=fi

Äänestä

hukkaan 150 euroa. Ei se toiminta siitä parane. Piraattina tietenkin ilmainen. (itsellä xp pro)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Linda kirjoitti:

minulla windows xp tökkii ja toimii huonosti.Haluan vaihtaa sen tilalle pro version, neuvokaa miten sen teen!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu