Suomi tuo kuitupuuta 60eurolla/kuutio

HalvallaMenee

On tämä kyllä hullua touhua, kun suomi myy ulkomaille kuitupuuta 30€/kuutio ja ostaa sitten kuitupuuta ulkomailta 60€/kuutio.
Ei se ole mikään ihme, että suomen talous ei nouse, kun hölmöläiset hoitaa ulkomaankauppaa.
On suomi kyllä isänmaallinen kaikille metsänomistajille, kun ei maksa kuitupuusta edes 20€/kuutio, mutta ostaa ulkomailta kuitupuuta 60€/kuutio.
Miksi ei makseta metsänomistajille kuitupuusta vaikka 50€/kuutio kerta kun on varaa maksaa siitä 60€/kuutio ulkomaille.
Suomalaista metsänomistajaa ja puunmyyjää varmaankin vihaavat, kun maksavat pilkkahinnan puusta ja puun myynistäkin menee kaksinkertainen vero, ensin puun myyntivero ja sen päälle vielä päämatulovero puunmyynnin tuloista.
Varmaan suomi ostaa ja maksaa tukkipuusta ulkomaille 150€/kuutio.

6

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epätiedoton

      Avaatko vähän mitä tämä tarkoittaa:
      "puun myynistäkin menee kaksinkertainen vero, ensin puun myyntivero ja sen päälle vielä päämatulovero puunmyynnin tuloista."

    • MetsastaSaaPollia

      Mistähän aloittaja repi tuontipuulle tuon 60 e/m3? Tapion taskukirjan mukaan raakapuun tuontihinta vuonna 2016 oli kuitupuulle 31-38 e/m3. Esimerkiksi kuusikuidusta maksettiin 34 e/m3. Se on suunnilleen sama hinta, millä teollisuus ostaa kuitua hankintakaupassa kotimaasta.

      • helppoarahaa

        Esimerkiksi mäntykuitupuusta maksettiin rajalla toukokuussa 58 euroa kuutiolta. Siinä nousua oli 38 prosenttia.

        Kuusikuitupuulla sama juttu. Sen hinta nousi toukokuussa edellisvuoden 38 eurosta 59 euroon kuutiolta.

        Suurin syy tuontipuulle on puhdas rahanpesu venäjän kautta.


    • moKainuu

      MT viime syksynä "Metsäteollisuus maksoi havutukista rajalle tuotuna noin 60 euroa kuutiolta. Havukuitupuun tuontihinta oli 56–57 euroa kuutiolta. Viime vuodesta mäntykuitupuu kallistui 16 prosenttia."

      Aika hyvin saa putleri korvausta kuitupuusta. nykyneukkula käyttää noin neljänneksen rahoistaan sotakoneensa hiomiseen länttä vastaan. Suomalainen selluttava teollisuus tulisi julistaa venäläiseksi agentiksi. Niin härskiä ja isänmaata vastaan suunnattua on toiminta.

      • kartelliamaatalouteen

        Ironiaa se aiheuttaa. Venäjälle on maataloudessa vienti kielto, mutta puuta saa tuoda, öljyä saa tuoda ja TEOLLISUUS SAA VIEDÄ MITÄ SINNE IKINÄ KEKSIVÄT RAKENTAA.


    • Kuitupuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      32
      2628
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1312
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      336
      1037
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      932
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      884
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      849
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      764
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      750
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      736
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      666
    Aihe