Suomi tuo kuitupuuta 60eurolla/kuutio

HalvallaMenee

On tämä kyllä hullua touhua, kun suomi myy ulkomaille kuitupuuta 30€/kuutio ja ostaa sitten kuitupuuta ulkomailta 60€/kuutio.
Ei se ole mikään ihme, että suomen talous ei nouse, kun hölmöläiset hoitaa ulkomaankauppaa.
On suomi kyllä isänmaallinen kaikille metsänomistajille, kun ei maksa kuitupuusta edes 20€/kuutio, mutta ostaa ulkomailta kuitupuuta 60€/kuutio.
Miksi ei makseta metsänomistajille kuitupuusta vaikka 50€/kuutio kerta kun on varaa maksaa siitä 60€/kuutio ulkomaille.
Suomalaista metsänomistajaa ja puunmyyjää varmaankin vihaavat, kun maksavat pilkkahinnan puusta ja puun myynistäkin menee kaksinkertainen vero, ensin puun myyntivero ja sen päälle vielä päämatulovero puunmyynnin tuloista.
Varmaan suomi ostaa ja maksaa tukkipuusta ulkomaille 150€/kuutio.

6

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epätiedoton

      Avaatko vähän mitä tämä tarkoittaa:
      "puun myynistäkin menee kaksinkertainen vero, ensin puun myyntivero ja sen päälle vielä päämatulovero puunmyynnin tuloista."

    • MetsastaSaaPollia

      Mistähän aloittaja repi tuontipuulle tuon 60 e/m3? Tapion taskukirjan mukaan raakapuun tuontihinta vuonna 2016 oli kuitupuulle 31-38 e/m3. Esimerkiksi kuusikuidusta maksettiin 34 e/m3. Se on suunnilleen sama hinta, millä teollisuus ostaa kuitua hankintakaupassa kotimaasta.

      • helppoarahaa

        Esimerkiksi mäntykuitupuusta maksettiin rajalla toukokuussa 58 euroa kuutiolta. Siinä nousua oli 38 prosenttia.

        Kuusikuitupuulla sama juttu. Sen hinta nousi toukokuussa edellisvuoden 38 eurosta 59 euroon kuutiolta.

        Suurin syy tuontipuulle on puhdas rahanpesu venäjän kautta.


    • moKainuu

      MT viime syksynä "Metsäteollisuus maksoi havutukista rajalle tuotuna noin 60 euroa kuutiolta. Havukuitupuun tuontihinta oli 56–57 euroa kuutiolta. Viime vuodesta mäntykuitupuu kallistui 16 prosenttia."

      Aika hyvin saa putleri korvausta kuitupuusta. nykyneukkula käyttää noin neljänneksen rahoistaan sotakoneensa hiomiseen länttä vastaan. Suomalainen selluttava teollisuus tulisi julistaa venäläiseksi agentiksi. Niin härskiä ja isänmaata vastaan suunnattua on toiminta.

      • kartelliamaatalouteen

        Ironiaa se aiheuttaa. Venäjälle on maataloudessa vienti kielto, mutta puuta saa tuoda, öljyä saa tuoda ja TEOLLISUUS SAA VIEDÄ MITÄ SINNE IKINÄ KEKSIVÄT RAKENTAA.


    • Kuitupuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut

      Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/
      Ikävä
      191
      1294
    2. Miettimisen aihetta.

      Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.
      Ikävä
      122
      1128
    3. Mitkä on 3 viimeistä sanaa

      sun ja kaivattusi viesteilyssä? Ensin sun, sitten kaivatun?
      Ikävä
      48
      854
    4. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      70
      850
    5. Just nyt mä

      En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman
      Ikävä
      53
      780
    6. Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle

      Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva
      Ikävä
      50
      725
    7. Kuinka hyvin tunnet mut?

      Kerro musta mies jotain.
      Ikävä
      33
      682
    8. Piristä mua ystävä

      Hyvä💫...
      Ikävä
      60
      679
    9. Hakeudu hoitoon.

      En oo kiinnostunut susta.
      Ikävä
      50
      665
    10. Nainen, mitä ajattelet minusta?

      Mitä tuntemuksia saan aikaan sinussa? :/
      Ikävä
      52
      657
    Aihe