Suomi tuo kuitupuuta 60eurolla/kuutio

HalvallaMenee

On tämä kyllä hullua touhua, kun suomi myy ulkomaille kuitupuuta 30€/kuutio ja ostaa sitten kuitupuuta ulkomailta 60€/kuutio.
Ei se ole mikään ihme, että suomen talous ei nouse, kun hölmöläiset hoitaa ulkomaankauppaa.
On suomi kyllä isänmaallinen kaikille metsänomistajille, kun ei maksa kuitupuusta edes 20€/kuutio, mutta ostaa ulkomailta kuitupuuta 60€/kuutio.
Miksi ei makseta metsänomistajille kuitupuusta vaikka 50€/kuutio kerta kun on varaa maksaa siitä 60€/kuutio ulkomaille.
Suomalaista metsänomistajaa ja puunmyyjää varmaankin vihaavat, kun maksavat pilkkahinnan puusta ja puun myynistäkin menee kaksinkertainen vero, ensin puun myyntivero ja sen päälle vielä päämatulovero puunmyynnin tuloista.
Varmaan suomi ostaa ja maksaa tukkipuusta ulkomaille 150€/kuutio.

6

207

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • epätiedoton

      Avaatko vähän mitä tämä tarkoittaa:
      "puun myynistäkin menee kaksinkertainen vero, ensin puun myyntivero ja sen päälle vielä päämatulovero puunmyynnin tuloista."

    • MetsastaSaaPollia

      Mistähän aloittaja repi tuontipuulle tuon 60 e/m3? Tapion taskukirjan mukaan raakapuun tuontihinta vuonna 2016 oli kuitupuulle 31-38 e/m3. Esimerkiksi kuusikuidusta maksettiin 34 e/m3. Se on suunnilleen sama hinta, millä teollisuus ostaa kuitua hankintakaupassa kotimaasta.

      • helppoarahaa

        Esimerkiksi mäntykuitupuusta maksettiin rajalla toukokuussa 58 euroa kuutiolta. Siinä nousua oli 38 prosenttia.

        Kuusikuitupuulla sama juttu. Sen hinta nousi toukokuussa edellisvuoden 38 eurosta 59 euroon kuutiolta.

        Suurin syy tuontipuulle on puhdas rahanpesu venäjän kautta.


    • moKainuu

      MT viime syksynä "Metsäteollisuus maksoi havutukista rajalle tuotuna noin 60 euroa kuutiolta. Havukuitupuun tuontihinta oli 56–57 euroa kuutiolta. Viime vuodesta mäntykuitupuu kallistui 16 prosenttia."

      Aika hyvin saa putleri korvausta kuitupuusta. nykyneukkula käyttää noin neljänneksen rahoistaan sotakoneensa hiomiseen länttä vastaan. Suomalainen selluttava teollisuus tulisi julistaa venäläiseksi agentiksi. Niin härskiä ja isänmaata vastaan suunnattua on toiminta.

      • kartelliamaatalouteen

        Ironiaa se aiheuttaa. Venäjälle on maataloudessa vienti kielto, mutta puuta saa tuoda, öljyä saa tuoda ja TEOLLISUUS SAA VIEDÄ MITÄ SINNE IKINÄ KEKSIVÄT RAKENTAA.


    • Kuitupuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      21
      1371
    2. 69
      1350
    3. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1261
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1255
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1059
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      1009
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      967
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      933
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      89
      896
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      881
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      801
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      696
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      676
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      663
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      646
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      638
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      628
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      622
    19. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      596
    20. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      577
    Aihe