Puhelimena Samsung Galaxy S9 jossa pitäisi olla mahdollisuus langattomaan lataukseen.
Kotoa löytyy langaton laturi malliltaan LG WCD-100 joka on ladannut LG G3 ja Lumia 830 puhelimia.
Pitäisikö tuon toimia myös Galaxy S9:n kanssa?
Kokeilin asettaa S9:n laturille niin mitään ei tapahtunut.
Langaton lataus kysymys
11
178
Vastaukset
- on_toimiva
Ko. laturi toimii kyllä S9:n kanssa.
Onko puhelimessa vääränlainen suojakuori joka estäisi latauksen?- onnistuuko_lataus
Puhelimessa silikoni suoja.
Voiko olla että puhelimesta pitäisi kytkeä langaton lataus aktiiviseksi? En kylläkään ole siitä tuollaista mahdollisuutta löytänyt. - qwow
Poista silikoni suoja ja koeta toimiiko lataus.
- perinteinenlataus
Perinteinen usb latausjohto toimii aina. Langattomat lataushommat on vielä alkutekijöissään ja yhden aikakauden hypetys.
- EiNiinMitään
Kaikki puhelimet, joissa ei ei ole langatonta latausta pitäisi pistää roskakoriin, anteeksi laittaa kierrätykseen. Sellaisella kun ei tee yhtään mitään.
- langattomuusturhaa
Eipä langattomuus tuo mitään lisäetua. Sen hypetys meni jo..
- DeadmeatMTFC
Kaikki puhelimet missä on langaton lataus tulee menemään vaihtoon hyvin pian, yli puolet nopeammin kuin sellaiset joissa sitä ei ole, tämä on muuten fakta.
Akku kuluu nopeammin, eli kuolee, KUOLEE! - langaton
DeadmeatMTFC kirjoitti:
Kaikki puhelimet missä on langaton lataus tulee menemään vaihtoon hyvin pian, yli puolet nopeammin kuin sellaiset joissa sitä ei ole, tämä on muuten fakta.
Akku kuluu nopeammin, eli kuolee, KUOLEE!Onko tuo ihan tutkittu juttu vai mihin perustuu että akku menee nopeammin?
- gimmic.hypetys.tietämätt
Lämmittää akkua enemmän kuin langallinen. On todistettu.
Muita huonoja puolia. Energiaa menee hukkaan. Johto lataa nopeammin. Kallis ja vie tilaa. Ei sovi joka laitteeseen. Kiinteä yhteys muuten ei toimi ja ruma pöydällä. Ei voi käyttää laitetta kun lataa. Turha kun johto hoitaa kaiken paremmin paitsi että puhelin pitää laittaa johtoon vs laskea alustalle tarkasti. Niin paljon negatiivisia puolia "langattomassa". Pienellä ajattelulla pitäs ymmärtää että ominaisuus tekee laitteesta huonomman.
Applekin hylkäs airpower. Syynä liian kallis valmistaa ei saa myytyä korkealla voittomarginaalilla.
sheep see, sheep wants, sheep buys, sheep happy, sheep defend - DeadmeatMTFC
langaton kirjoitti:
Onko tuo ihan tutkittu juttu vai mihin perustuu että akku menee nopeammin?
On tutkittu juttu ja sanoinhan jo että se on fakta.
https://www.google.fi/search?q=fast charging not good for battery&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=fi-fi&client=safari
- Mummeli74
Hei, minullakin oli vanha Qi-laturi, jota kokeilin, ei toiminut. Ostin uuden S9:ään sopivan, toimii!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 477745
- 334293
- 573765
- 503220
- 172916
Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...
Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons692646- 672532
- 582479
- 402349
- 162306