Onko kellään kokemusta fischerin scs suksesta? Itse olen ostamassa uusia suksia ensi vuodeksi. Mietin myös millä siteellä ja monoilla noi sukset kannattais ottaa? Sauvoiksi olin ajatellut jotai 50-100 euron kamaa. muutenkin toi scs vaikutti hyvältä. hiihdän noin 200-400 km vuodessa.
Fischer SCS
Zepa
41156
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse ostin tänä talvena juuri nuo perinteisen sukset ja alkukangertelun jälkeen ovat toimineet kuin unelma. Tosiaan aluksi luulin tuupanneeni kädet paskaan, mutta vikana oli huono voitelu ongelmakelissä. Nyt pakkasilla on voitelussa ollut helpompaa onnistua ja suksi toimii hyvin. Siteinä mulla on Fischerit, samoin monoina. Monoiksi kannattanee valita parhaiten jalkaan istuvat?
Millä fischerin monoilla olet hiihtänyt? Itse ajattelin C 5000:sta, mutta veljelläni se hiersi jalkohin hyvät rakot, joten itselläni saattaa olla sama ongelma. Ja minkä mallin siteet? Automaattiset vai manuaaliset. Itse olin ajtellut manuaalista.
Itselläni ei ole noin kalliit monot, omani ovat Sc Classic RF, en löytänyt niitä Fischerin sivuilta, taitaa olla jokin vanhempi malli. Siteet ovat manuaaliset Racing Classic-mallia. Ihan tyytyväinen olen itse ollut noihin, en ole saanut hiertymiä jalkoihin.
Ostitko C5000-monot? Itse ostin noin kuukausi sitten ja ei niillä pysty hiitään kunnolla. Kantapäät rakoilla, eikä auta mikään? Olen kuullut, että ongelmia monojen kanssa on ollut tosi paljon. Soitin myyjäliikkeeseen ja ne pyysi tuleen sinne kenkien kanssa.Sanoivat, että ovat vaihtaneet asiakkaille useita pareja muihin merkkeihin.