ollaan lähdössä maaliskuun lopulla!onko muita lähtiöitä?
playa del carmen
kira
41602
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Me olemme lähdössä samaan paikkaan maaliskuussa ja hotellina on Lab Nah. Osaisiko joku kertoa tuosta paikasta enemmän? Ja tietenkin millainen sää siellä on? Entä nähtävyydet? Retket ovat mielestäni todella kalliita noin 50-100euroa??Mihin retkiin kannattaa osallistua? Ja kuinka paljon kannattaa ottaa rahaa mukaan kahdeksiviikoksi?
Tultiin muutama päivä sitten PDC:sta ja tässäpä jotain havaintoja. Kivaa oli ja rannat on tosi hyviä. Aallot on aika voimakkaita esim Phukettiin verrattuna. Ihan keskustan tuntumassa olevat rannat kivikkoisempia ja ainakin osa rantaklubeista täysin naurettavan hintaisia. Cancunin suuntaan kun kävelee muutaman sata metriä löytyy paljon mukavampia rantoja, joissatuolit ja varjot saa säädylliseen hintaan. Rantaklubeilla saa ruokaa ja juomaa kohtuullisen järkevään hintaan. Tosin ruokailu kokemukset rajoittuu välipaloihin... Rannoilta löytyy jonkinlaisia snorklauspaikkoja, mutta jos haluaa nähdä enemmän kannattaa mennä Cozumelille.
Hyviä ruokapaikkoja löytyy vaikka kuinka paljon. Pääkadulla ruuasta saa maksaa hieman enemmän. Parhaat ruokapaikat löytyy hieman syrjempää. Kannattaa myös kokeilla erityisesti paikallisten myyntikärryjä, joista saa tortilloita ja leipää eri täytteillä. Lisäksi kärryissä myydään vastapuristettua mehua, joka oli ylivoimaisesti ravintoloiden aamupalamehua parempaa. Itselläni ei ollut vatsatautia, muulla porukalla oli pieniä oireita. Syötiin kyllä kaikkea mitä tarjottiin.
Retkiä voi ostaa myös paikanpäältä. Hinnat on matkatoimistojen hintoja edullisempia, mutta riski saada xxx käteen on varmaan suurempi. Ei osallistuttu mihinkään retkille, koska ne ei ainakaan aiemman kokemuksen mukaan ole kovin erikoisia elämyksiä. Käytiin itse Tulumissa bussilla ja rauniot oli hienot. Raunioilla on mahdollisuus vuokrata opas, joiden tarinat kuulosti kohtuullisen ymmärrettäviltä. Tulumin eteläpuolelta löytyy rantoja, joissa kannattaa myös käydä. Eko-puistoista käytiin Xcaretissa, joka oli näkemisen arvoinen paikka. Erityisesti iltashow oli hyvä. Käytiin myös Cancunin paikallisten asuttamissa osissa. Oltiin yleinen nähtävyys! Ihmiset tosin oli huomattavan avuliaita ja yksi parhaista ruokapaikoista löytyi sieltä.
Jos harrastatte sukellusta, kannattaa käydä Cozumelilla! Aivan mahtavia virtasukelluksia ja siistejä koralleja. PDC:n edessäkin on mahdollisuus sukeltaa, mutta paikkana se ei ole yhtä hyvä. Cenoteissa kannattaa myös käydä sukeltamassa. Vaikka välillä mennään pienistäkin raoista, ei ainakaan meitä ahdistanut.
Rahaa kannattaa ottaa runsaasti. Laskettiin itse 50 euroa per päivä kahdelle ihmiselle ja sillä pärjättiin. Halvemmallakin olis pärjännyt ja enemmänkin olis voinut kuluttaa. Tämä siis käytännössä pelkkään elämiseen. Suuremmat huvitukset ja kaikki ostokset tehtiin tämän päälle.
Hauskaa matkaa!
Olipas hyödyllistä tietoa! Kiitos siitä. Olisi vielä kiva tietää millaiset ilmat siellä oli ja paljonko asteita? Satoiko vielä ollenkaan? Tarkeniko illalla/ yölläkin?
Lähdetään Cancuniin eli suht lähelle Playa del Carmenia. Matka on Finnmatkojen ja 2 vkoa viivytään. Hotelli on RIU PALACE LAS AMERICAS.