Tämä on ehkä teoreettinen, mutta täysin mahdollinen tilanne. Luulisin
Ajatellaan, että tehdään ns. sovintoperukirja joka toimitetaan mihin pitää.
Varsinaisessa jaossa tulee vastaan ajatus, riita että jokin tuntuu toista arvokkaammaksi . Ei varmaan mahdoton ajatus. Vasta nyt tehdään viralliset kiinteistöarviot ja huomataan, että pesän arvo, varallisuus onkin näin arvioiden korkeampi kuin sovittu perukirjan varallisuus.
Onko nyt tehtävä uusi perukirja. Vai miten tulisi toimia.
Ajatellaan, että tehdään ns. sovintoperukirja joka toimitetaan mihin pitää.
Varsinaisessa jaossa tulee vastaan ajatus, riita että jokin tuntuu toista arvokkaammaksi . Ei varmaan mahdoton ajatus. Vasta nyt tehdään viralliset kiinteistöarviot ja huomataan, että pesän arvo, varallisuus onkin näin arvioiden korkeampi kuin sovittu perukirjan varallisuus.
Onko nyt tehtävä uusi perukirja. Vai miten tulisi toimia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Tehdään perukirja kerralla oikein eli otetaan välittäjien arviot kiinteistölle niin ei tarvitse sitten myöhemmin itkeä että menipäs laskelmat vituralleen.
Ja joo,täydennysperukirja kehiin jos sun tilanne toteutuu.
Eikös silloin tehdä ainoastaan perukirjaan oikaisu, tuskin kuitenkaan kokonaan uutta perukirjaa. Verottaja tuskin kovin helposti antaa korjata hintaa ylöspäin, joten tällöin myyjä vaan maksaa myyntivoitostaan myyntivoittoveron.
Oikaisuvaatimus tosiaan tehdään, ei täydennysperukirjaa. Ja jos perintöverotusta ei ole toimitettu, vapaamuotoinen pyyntö riittää. Aikaa max 3 v kuolinvuoden jälkeen. Jos hinta on noussut yleisen markkinakehityksen vuoksi, vaatimus ei mene läpi. Muuten hyvin todennäköisesti kyllä.
Tämä ei ollut ihan mielikuvituksellinen, vaan kiinteistöarvioinnilla saatiin pesän jaon ajaksi varallisuutta nostettua.
Kun jaon ja valitusaikojen jälkeen alettiin epäilemään kiinteistövälittäjän arvioita niin molemmat arviointikirjan allekirjoittaneet myönsivät arvioin olleen virheellisen.
Ts. eräs pesän jäsen tarvitsi toisten pesän osakkaiden osuuden hintaa nostaa jotta itse saa arvokkaamman osan pesästä - hän oli tilaamassa kyseistä arviota ja hänen puoliso oli esittelemässä arvioitavia kohteita.
Perinnönjaossa perukirjassa merkityt arvot ei vät ole sitovia. Siksi jaossa voidaan jako aina tehdä niillä jakotoimituksen hetkisillä oikeilla arvoilla. Jakoa varten perunkirjoitusta ei tarvitse oikaista.
Perukirjalla ja perinnönjaolla ei ole mitään tekemistä toistensa kanssa. Perukirja on vain vainajan omaisuus määriteltynä kuolinhetkellä ja perintöverotus menee sen mukaan. Perinnönjako menee taasen ihan erikseen. Tietty, jos perilliset eivät pääse perinnön jakamisesta sopuun, tulee ongelmia, jos perintö onkin joiltakin osin arvokkaampi, mitä perukirjaan on merkitty.
Omalla kohdaltani otan esimerkin, isäni perukirjassa osakkeiden arvo on ollut pajon pienempi, mitä nyt perintöä jaettaessa. Järjen käyttö lienee sallittua ja omaisuutta voidaan jakaa ihan sovussakin, vaikka arvot eivät olekaan samat mitä perukirjassa.