Osaako joku kertoa mistä tietäisin hommata tollasta rouhean kokoista muoviputkea? 350-500 mm halkaisijaltaan ja 8-12 mm seinällä kun olisi niin johan siitä ponttoonit näppärä jätkä tekee. Meinasin päädy muovijuottoksella tehdä. Valmiit ponttoonit on kuitenkin sen verran tyyristä että köyhän on jostain yritettävä säästää.
Vastaukset 10
- cvfgbhj
Kannattaiskohan kertoa että missä päin maailmaa tarve noille on -ei noita varmaan kannata alkaa toisesta päästä maata roudaamaan.
- turhahakea
Se on yks ja sama missä aloittaja asuu, tuskin sulta järkiperäistä neuvoa tulee kuitenkaan.
- ei_kiesus
Aloittaja näkyy olevan niin köyhä että säästää googlenkin käytössä!
- RemonttiJaska
Hei kumiaivo. Jos löydät googlella kyseistä putkea niin kerro vaan mistä. Itsehän katsoin vain googlen lisäksi tukkureiden nettikaupoista, kävin muutamassa tukussa kyselemässä, ahsell, onninen jne ja soitin muutamalle maahantuojalle. Satuimpa kyselemään ponttoonivalmistajiltakin mistä he ostavat raaka-aineensa, mutta jäljet johtavat aikalailla yhteen paikkaan, johon ei saa kontaktia. Kertooko google sinulle sen? Mä oon köyhä mutten tyhmä. Sä taidat olla kumpaakin.
- NickNailer
Vastaus riippuu käyttötarkoituksesta. Jos ponttoonit on tarkoitettu paikalla pysyvään, tai hyvin hitaasti liikkuvaan laitteeseen, niin Meltexin rumpuputket olisivat kustannustehokkaita.
Saunavene/asuntosysteemi liikkuvaan käyttöön on eri asia.
Laituriin Meltexin putket käyvät hyvin. RST kannen saa niihin kiinni myös liimaamalla.- Anonyymi
Älä hyvä mies tee meltexin rumpuputkesta. Seinämä on ohut kuin pierunkuori.
Kysy ns. kaivoputkea rotomonilta.
Tarvittaessa hitsaavat päätyihin laipat ja etupään viistoon niin liukuu lauttasi paremmin.
- ei_kiesus
Hei RemonttiJaska , onkohan kellään muulla sellaista googlea ettei löydä muovisia rumpuputkia / valmistajia?
Meltex ja Jita tulee heti ensimmäisenä - varma_havainto
Näinhän tähän ylläpidon yövuoron palstan aktivointiin tulee pituutta...
- Porno-Jalmari
https://www.vink.fi/tuotteet/putket--osat--venttiilit/paineputkistot/pe
Tuolta saa, muttei halvaksi tule noin iso putki, tuolta voi myös vuokrata muovihitsauskoneita.
Puskuhitsaamalla kun liittää putkeen "hatun", niin johan pelittää. - Anonyymi
Rotomon hitsaa ponttonit siihen mittaan kuin pyydät. Ostin 560mm halkaisijaltaan olevat ponttonit.
Kannattaa laittaa leveimmällä rst pannalla kiinni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2261943
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601144- 20985
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125686- 37656
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤222648Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 38418
- 50418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42402