Digimaa Oy onko taas kusetusta palkoissa? Mitä nää nyt myy?

Pera5

Uutta rekryä ja taas uusi firma.... samat herrat taustalla

14

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäkin luin juuri heidän ilmoitusta duunitorista ja oikeinkirjoitus ja lupaukset vähän haiskahtavat mutta se on lähellä kotiani, voi sopia omat ajat koululaisena ja palkka ja työkin ok. oisi kiva ettei ny menis mihikään kusetukseen ilmottakaa ihmeessä jos kuulette tästä jotain.

    • JokuJKokaTietää

      Onhan tämä kusetus, sama kun Armada Marketin -> myy kouluturvaa kusetuslehteä eikä maksa edes palkkaa.

      Yritin ilmoittaa tästä kytille jo 2017 mutta olikin liian monimutkaista heille ymmärtää...vitun ääliöt

      • Anonyymi

        Kyselin lisäintoa sähköpostilla ja vaikuttaa ihan samalle kuin Kouluturvaa lehti. Samat herrat takana vai? Yritys perustettu ainakin ihan vasta.


    • Anonyymi

      Se on kunnon huijausta!!

      Olin siellä muutama päivää töissä ja lopetin sen jälkeen kun huomasin, että millaista orja työtä tuolla odotetaan työntekijältä!!

      Sopimuksessa mainitaan 5 tuntia per päivää (ma-pe), mutta kuitenkin minulle ilmoitettiin että vaatimuksena on suorittaa työt kello 8:45-15 eli 6 tuntia ja 15 minuuttia... kuitenkin palkkaa ne maksaa viidestä tunnista. Myös tauot minulle kerrottiin olevan n. 10 min ja kun 6 tuntisesta päivästä pidin sen 15 min tauon niin tuli lopulta sanomista!!

      Minulle maksettiin todella alle mitä olen tehnyt siellä töitä!! Aion viedä asian eteenpäin.. ne ei saa tällä tavalla käyttää hyväksi!!

      • Anonyymi

        Wow.. Suo on nyt käytetty hyväksi. Pelle olet sinä. Jos et tee firmalle tulosta niin on hyvä ettet ole enää paikalla ja kuluttamassa kenenkään aikaa ja vaivaa.
        Kyllä pitää olla päässä vikaa jos ei ymmärrä miten myyntityössä toimitaan. Se on vain aina myyntityössä niin, että tulos tai ulos.
        Työpaikka on tekijöille ei nössöille. Kumpi sinä olet?


    • Anonyymi

      Ihan ok firma, jos jaksaa ollaa niin saa hyvät fyrkat. Palkka oli 10€/h 10% kaikista myynneistä.

      • Anonyymi

        Mutta palkkaa ei näy?


      • Anonyymi

        Rahat menneet varmaankin herrojen uusiin mersuihin.


      • Anonyymi

        Onko muille kyseisessä paikassa työskennelleille maksettu palkkaa? Minulle ja kaverilleni ei ainakaan olla maksettu vaikka palkan piti tulla yli 2 viikkoa sitten... Viestiä ollaan laitettu perään ja soitettu mutta ei vastata.


      • Anonyymi

        Työnantaja kuulemma hävinnyt, eikä asiasta ole ilmoitettu kenellekkään, sain palkan muilta digimaan tyypeiltä mutta siinäkin kesti ikuisuus.


      • Anonyymi

        Työnantaja hävinnyt rahojen kanssa ja kaikki työntekijöiden tiedotkin hävinneet, kannattaa vaatia kunnon korvaukset :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko muille kyseisessä paikassa työskennelleille maksettu palkkaa? Minulle ja kaverilleni ei ainakaan olla maksettu vaikka palkan piti tulla yli 2 viikkoa sitten... Viestiä ollaan laitettu perään ja soitettu mutta ei vastata.

        Minulla samanlailla kuin edellisellä kommentoijalla, eli palkka maksettiin, mutta se oli myöhässä, enkä olisi palkkaa saanut, ellen olisi etsinyt tiedonhakupalvelusta kyseisen yrityksen puhelinnumeroa ja soittanut siihen. Kuulemma eräs henkilö oli kadonnut ja jostain kumman syystä piti lähettää verotiedot ja työtunnit uudestaan, ikään kuin ne olisivat kadonneet tämän ”kadonneen” henkilön mukana.


      • Anonyymi

        Lisäksi mistään työntekijöille annetusta/kerrotusta yhteystiedosta ei saanut yhteyttä yrityksen johtohenkilöihin, vaan piti itse netin syövereistä etsiä puhelinnumero johon soittaa. Ei ollenkaan ammattimaista (tai laillista) toimintaa.


    • Anonyymi

      Kesän palkka maksamatta, ei vastata yhteydenottoihin. Erittäin huonoa kohtelua alaikäistä kesätyöntekijää kohtaan. Hienoa että tarjotaan työmahdollisuuksia nuorillekin mutta tällä tavalla tulee erittäin negatiivinen kokemus.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10895
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8167
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5221
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3626
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3558
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3514
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2499
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2001
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe