Digimaa Oy onko taas kusetusta palkoissa? Mitä nää nyt myy?

Pera5

Uutta rekryä ja taas uusi firma.... samat herrat taustalla

14

907

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minäkin luin juuri heidän ilmoitusta duunitorista ja oikeinkirjoitus ja lupaukset vähän haiskahtavat mutta se on lähellä kotiani, voi sopia omat ajat koululaisena ja palkka ja työkin ok. oisi kiva ettei ny menis mihikään kusetukseen ilmottakaa ihmeessä jos kuulette tästä jotain.

    • JokuJKokaTietää

      Onhan tämä kusetus, sama kun Armada Marketin -> myy kouluturvaa kusetuslehteä eikä maksa edes palkkaa.

      Yritin ilmoittaa tästä kytille jo 2017 mutta olikin liian monimutkaista heille ymmärtää...vitun ääliöt

      • Anonyymi

        Kyselin lisäintoa sähköpostilla ja vaikuttaa ihan samalle kuin Kouluturvaa lehti. Samat herrat takana vai? Yritys perustettu ainakin ihan vasta.


    • Anonyymi

      Se on kunnon huijausta!!

      Olin siellä muutama päivää töissä ja lopetin sen jälkeen kun huomasin, että millaista orja työtä tuolla odotetaan työntekijältä!!

      Sopimuksessa mainitaan 5 tuntia per päivää (ma-pe), mutta kuitenkin minulle ilmoitettiin että vaatimuksena on suorittaa työt kello 8:45-15 eli 6 tuntia ja 15 minuuttia... kuitenkin palkkaa ne maksaa viidestä tunnista. Myös tauot minulle kerrottiin olevan n. 10 min ja kun 6 tuntisesta päivästä pidin sen 15 min tauon niin tuli lopulta sanomista!!

      Minulle maksettiin todella alle mitä olen tehnyt siellä töitä!! Aion viedä asian eteenpäin.. ne ei saa tällä tavalla käyttää hyväksi!!

      • Anonyymi

        Wow.. Suo on nyt käytetty hyväksi. Pelle olet sinä. Jos et tee firmalle tulosta niin on hyvä ettet ole enää paikalla ja kuluttamassa kenenkään aikaa ja vaivaa.
        Kyllä pitää olla päässä vikaa jos ei ymmärrä miten myyntityössä toimitaan. Se on vain aina myyntityössä niin, että tulos tai ulos.
        Työpaikka on tekijöille ei nössöille. Kumpi sinä olet?


    • Anonyymi

      Ihan ok firma, jos jaksaa ollaa niin saa hyvät fyrkat. Palkka oli 10€/h 10% kaikista myynneistä.

      • Anonyymi

        Mutta palkkaa ei näy?


      • Anonyymi

        Rahat menneet varmaankin herrojen uusiin mersuihin.


      • Anonyymi

        Onko muille kyseisessä paikassa työskennelleille maksettu palkkaa? Minulle ja kaverilleni ei ainakaan olla maksettu vaikka palkan piti tulla yli 2 viikkoa sitten... Viestiä ollaan laitettu perään ja soitettu mutta ei vastata.


      • Anonyymi

        Työnantaja kuulemma hävinnyt, eikä asiasta ole ilmoitettu kenellekkään, sain palkan muilta digimaan tyypeiltä mutta siinäkin kesti ikuisuus.


      • Anonyymi

        Työnantaja hävinnyt rahojen kanssa ja kaikki työntekijöiden tiedotkin hävinneet, kannattaa vaatia kunnon korvaukset :D


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko muille kyseisessä paikassa työskennelleille maksettu palkkaa? Minulle ja kaverilleni ei ainakaan olla maksettu vaikka palkan piti tulla yli 2 viikkoa sitten... Viestiä ollaan laitettu perään ja soitettu mutta ei vastata.

        Minulla samanlailla kuin edellisellä kommentoijalla, eli palkka maksettiin, mutta se oli myöhässä, enkä olisi palkkaa saanut, ellen olisi etsinyt tiedonhakupalvelusta kyseisen yrityksen puhelinnumeroa ja soittanut siihen. Kuulemma eräs henkilö oli kadonnut ja jostain kumman syystä piti lähettää verotiedot ja työtunnit uudestaan, ikään kuin ne olisivat kadonneet tämän ”kadonneen” henkilön mukana.


      • Anonyymi

        Lisäksi mistään työntekijöille annetusta/kerrotusta yhteystiedosta ei saanut yhteyttä yrityksen johtohenkilöihin, vaan piti itse netin syövereistä etsiä puhelinnumero johon soittaa. Ei ollenkaan ammattimaista (tai laillista) toimintaa.


    • Anonyymi

      Kesän palkka maksamatta, ei vastata yhteydenottoihin. Erittäin huonoa kohtelua alaikäistä kesätyöntekijää kohtaan. Hienoa että tarjotaan työmahdollisuuksia nuorillekin mutta tällä tavalla tulee erittäin negatiivinen kokemus.

    Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      101
      2180
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      302
      1980
    3. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      111
      1950
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      344
      1781
    5. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      209
      1637
    6. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      34
      1415
    7. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      29
      1225
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1143
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      70
      1130
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1077
    Aihe