Omakotitalossa nauhoittava kamera ei ole ongelma jos kuvaa vain omaa tonttia, näin olen ymmärtänyt.
Entä jos sama kamera kuvaa tontille johtavaa tietä, joka on tierasite naapurin tontilla ja jota muutkin tieoikeutetut käyttävät? Kuvassa ei siis edelleenkään näy naapurin pihoja.
Onko laillista, jos ei ole niin mitä pitää tehdä, että olisi?
Nauhoittava kamera omalla tontilla kuvaamassa tontille johtavaa tietä?
10
1484
Vastaukset
- Gädddasta
Lue tämä, niin jatketaan sen jälkeen.
https://yle.fi/uutiset/3-7807804- Viideo
Luettu, ei oikein vastaa kysymykseen.
Löytyy paljon asiaa, mutta myös mutua:
Omakotiasukas voi laillisesti asentaa nauhoittavan kameran omaan kiinteistöönsä. Laittomaksi kameravalvonta muuttuu silloin, kun kamera kuvaa ilman lupaa naapurin kotirauhan piiriin kuuluvia tiloja. Asuntoyhtiössäkin omaan asuntoon voi asentaa kameravalvonnan, mutta yhteisiä tiloja ei voi kuvata ilman lupaa.
– Harva yksityishenkilö tietää, että nauhoittavasta videovalvonnasta on ilmoitettava kiinteistöllä näkyvästi. Jos kuvaaminen tapahtuu kotirauhan piirissä, on myös kuvattavilta saatava lupa kuvaamiseen. Lisäksi kuvaajan tai taloyhtiön on pidettävä henkilörekisteriä, josta kuvattavien on voitava saada halutessaan seloste. Ellei näin toimita, voidaan syyllistyä rikoslain ja henkilötietolain rikkomiseen, apulaispäälakimies Kristel Pynnönen Kiinteistöliitosta sanoo.
Tämä mielestäni parempi:
http://www.finanssiala.fi/vahingontorjunta/dokumentit/kameravalvontaopas.pdf
- Täschen
Ei parane tulla ilman lupaa sisälle jos ei halua tulla kuvatuksi.
Intohimoisesti muiden ihmisten lainnoudattamista seuraava asuntomurtautuja ilmoittaa havaitsemansa puutteet isännöitsijälle ja poliisille, koska ne häiritsevät hänen työntekoansa. - Täschen
Yhteistä tilaa, rappukäytävää, varten myydään ovisilmäkameroita. Ne eivät nauhoita mutta voit maata sohvalla, piereskellä omaksi iloksesi ja katsella näytöltä minkälaisia hampuuseja ja ovelta ovelle liikkuvia sisäilmantarkastajia 500 litran kassinsa kanssa hissittömässä rapussa liikkuu.
- kyliu
Väärin. Salakatselun täyttymisen vaatimuksena ei ole nauhoittaminen.
- Täschen
Kyseisiä ovisilmäkameroita Suomessa myyvät esim.
Bauhaus
Clas ohlson
K-rauta
Puuilo
Hong kong
Kärkkäinen
Motonet
Googlen haulla löydä linkit
Tavallisia mekaanisiakin ovisilmiä toki vielä myydään ja kymmenistä ellei sadoista tuhansista ovista sellainen löytyykin. - Tarkkailija1956
Kyllähän noita kameroita näkyy omakotitaloissa osoittamassa tontille johtavalle tielle, joten uskon, että ei ole ongelmaa.
- uusi-tieto
Kyllä omassa kodissa saa olla kamerat eikä tarvitse niitä ilmoittaa kuin niille joille avaat oven ja kutsut sitälle vieraisille mutta silloinhan kamerat on pois käytöstä yeensä. Ei varkaille tarvitse laittaa edes ilmoitusta jotta kameravalvonta edes omalle tontille kuvaaviin kameroihin jos niiden kuva ei mene yleisen tein tai naapurin alueelle ollenkaan vaan kuvaa esim sinun taloa eri kulmistä ja tämä kysytty juuri poliisilta kun varkaita kävi ja annoin nauhat ja saivat kuspään kiinnikkin. Kelpasi oikeudessa todisteeksi vaikka rosvo vetosi ei saa kuvata muka. Samoin autokamera kelpaa oikeudessa todisteeksi vaikka se oikeastaan nauhoittaa julkista paikkaa kuten tie. Vanhaa tietoa monella.Nykyisin on piilotettuja riistakameroita mökeillään ja nekin laillisia jos sinä omistat kuvattavan alueen vaikka koko metsän.
- DavidHasselhoff
Keskistä taannoin huonolla menestyksellä
kiristää yrittäneet muikkelit eivat tainneet tietää että kartanon sisällä oli nauhoittava kameravalvonta, ei kuitenkaan makkarissa. - OnHyväOlla
Kertokaa uskottavasti, onko niitä oikeudenkäyntejä ja minkälainen lopputulos.
Ainakin autokameroissa on ollut joitain ja yhtään ei ole kai päätynyt tuomioon. On kai mailma niin muuttunut että kuvaamisesta on tullut aivan normaali elämäntapa ja lait on vanhan ajan mukaisia.
Ainakin meillä on puhuttu ja tehty jopa paperit että kaikkea saa kuvaan tulla myös naapurin tontilta ja yksityistieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231730
Miksköhän mä oon tuolla
Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup161442Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA
Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR329992- 61990
J miehestä oikeaa
Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen90874- 66841
- 1770
- 46751
Kysyit firman bileissä..
.. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta9681Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin
Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta62668