Pidetäänkö lesboja (oikeina) naisina?

Romulus87

Tiedän, että en kuulu tälle foorumille, mutta minua askarruttaa homomiehenä yksi asia: minusta tuntuu, että lesboja pidetään naisina, vaikka he olisivat kuinka maskuliinisia (eli stereotyyppisiä) tahansa, kun taas homoja ei pidetä miehinä, vaikka he olisivat kuinka maskuliinisia (eli epästereotyyppisiä) tahansa. Oletteko lesboina samaa mieltä? Pidetäänkö teitä oikeina naisina - mitä ikinä "oikea" sitten tarkoittaakin?

4

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 200319

      Mielenkiintoinen kysymys. Pidän itse tärkeänä sitä,miten määrittelen itseni. Stereotypiat on aika samantekeviä.
      Ilokseni sukupuolien ns rajat ovat hälventymässä ja kukin saa olla sellanen kuin haluaa,sukupuolesta riippumatta.

    • onhannäitä

      Ylipäätänsä lesboihin suhtaudutaan hieman hyväksyvämmin kuin homoihin. Jopa yksilö voi hyväksyä lesbot mutta ei homoja. En ihan ymmärrä tuota "oikeata" mutta onhan ulkoisella olemuksella kun ihmiset arvottavat ihmisiä. Ei tavan rekkalesbosta varmaan tule koskaan esim. koko kansan laulajatähteä mutta jostain Sillanpäästä tuli osittain myös miehekkään olemuksen vuoksi. Uskon että maskuliinisille sekä feminiinisille hlbt-ihmisille on paikkansa kuitenkin. Itselläni on feminiinisiä heteroita jotka ovat pidettyjä ja avoliitossa.

    • rekkalesbot ,,miehekkäät

    • seinäälläonkorvat

      Naiset ainakin valittaa usein siitä, kun työpaikalla naisten pukuhuoneessa lesbot vahtii vaatteiden vaihtoa . Kiimaansa ne kai esittelee, mutta rasittavaa se kuulemma on.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      158
      4206
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      10
      3113
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      135
      2690
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2278
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      47
      2164
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      1808
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      38
      1686
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      30
      1684
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      58
      1266
    10. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      34
      1141
    Aihe