Miksi ? Se on luonnon ja yhteisten varojen väärinkäyttöä.
Sama nuoriso joka vaatii maksuttomia oppimateriaaleja heittää kouluruoat biojätteeseen
9
3041
Vastaukset
- iangpong
Ei ole päätä eikä häntää meidän nuorten touhuissa. Ei me käsitetä asioita syvällisemmin.
- Anonyymi
- Anonyymi
Ihan paras kevennys.
- Anonyymi
Sama kun mopoautoillaan ihan pöhkönä kahdella renkaalla uhkana muille ja sitten
ollaan niin koviksia, Melkein päivittäin näen kun heitellään tyhjät juomapullot ja tölkit sekä muut roskat ulos ikkunasta vaikka roskis olisi muutaman askeleen päästä
Samat kakarat huutaa hiilineutraalia maailmaa mut ei yhtään mieti omia tekemisiään.
Melu- ja bensankatku saaste mopoilusta ja ihan turhaa pörräämistä kun samaan aikaan syytettään aikuisten työhön kulkemisista ja kun ei ole muuta tapaa liikkua.- Anonyymi
Digitaalinen koti tuttaa jätä haaskaamista. Vanhemmat ovat istuneet netissä ailloin ku; lapsi olis ehkä tarvinnut huomiota ja ohjeita elämää varten. Miksi syyttää nuorisoa! Koska lapset eivät siis tee kuten heille sanotaan vaan tekevät kuten vanhemmat tekevät.
Empatia tunne ei ole useinkaan heille kehittynyt , kaikki asiat mitataan rahassa ! Pojan mopo auto esim ” meidän pojalle osattiin. Mopo auto että on kulkeminen helpompaa” sanoi yksikin isä ylpeänä , ja toinen jatkoi” ja meidän tytölle uusin I phone , koska hön rakastaa sosiaalisia palstoja”, niinpä niin raha ei tee ihmistä , ainoastaa se toinen ihminen joka on lähellä ja joka on kiinnostunut siitä mitä lapsi ajattelee , ja kykenee keskustelemaan maailman tapahtumista lapsensa kassa ottamalla aina huomioon missä iässä lapsi on.
- Anonyymi
Jos ne nuoret jotka heitää ruuan pois laihdutaa?Ylensä kirjotettu koululaiset ja lapset ala aste. Näkee nälkä koti ja syö koulussa kaiken minkä saavt ainaki pääkaupunki seutu!
- Anonyymi
Älä ota ruokaa jos et syö sitä.
- Anonyymi
Laihdutus voi olla yksi syy, mutta eräät menevät ostamaan hamburilaisen ruokatunnilla koulun läheisyydessä olevasta hamburilaisketjusta. . Niin että syitä on monia.sitten vahdataan älypuhelinta koko ruokatunnn ajan.
Että ruokaa heitetään on häpeä yhteiskunnalle , kun tiedetään että maailmassa juuri nyt kuolee lapsia nälkään mutta eihän nämä sellaisesta tiedä mitään, miten tietäisivätkään , kun kukaan ei ole siitä valistanut heitä .
Enne sai lapset odottaa esineitä joita mielivät. Nyt ostetaan heti kun hän vaan maukaisee, ja silti ei anneta mitään arvoa jos saa jotain mitä haluaa, sillä sehän on selvää että vanhemmuus tänään ostaa kaiken , ei ole sitä että lapsia kasvatetaan sen tekee netti ja kaverit tulos se mukaista
- Anonyymi
Sehän kertoo paljon kotikasvatuksesta ja miten on opetettu ruokailusta kotona ja muuaulla.
Meillä opetettiin otat se n mitä syöt ja ruokia ei heitetä pois ja hukaan.
Kouluisss olen seurannut maahnamuuttajien ruokailuja ja he syövät lähes aina kaiken kun taas ns. kantasuomalaisten, yhjien lapset ja ns. varakkaiden perheiden lapset ronklaavat eniten ja jättävät ja heittävät pois.
Kouluruoat, vanhusten ruoat ja yleensä ruoathan on nykyään vain ns. lämmitysruokia, miksi ei tehdä kotiruokaa kuin ostetaan Gompass Groupilta, tai muualta lämmitettäviä ruokia.
Kokit nykyään tai monessa paikassa he ovat siiistijöitä, keittiöapulaisia , jotka lämmittävät ruoan ja esimerkiksi erikoirukavalioista tai muusta ei oel mitään tietoa. Halpaa työvoimaa , halpaa valmisruokaa ja ravintoarvoissakin on sanomista ruoan laadun suhteen ja salaatit, muut lisukkeet ovat aika aneemisia ja eivät ole ravinto suositusten mukaisia.
Ruoan ulkonäkö harmaat massaa ja mössöä sekä ei kyllä tee kulinaristista vaikutusta.
Vertailkaa ja katsokaa eri ruokapaikkojen, kuppiloiden ruoan ulkonäköä, laatua ja miltä se näyttää silmään sekä mitä se pitää sisällään?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261750
- 1051225
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381091- 49999
- 130900
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni52897Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240868Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?73757Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55739Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178739