Sama nuoriso joka vaatii maksuttomia oppimateriaaleja heittää kouluruoat biojätteeseen

epäjohdonmukaista

Miksi ? Se on luonnon ja yhteisten varojen väärinkäyttöä.

9

2658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • iangpong

      Ei ole päätä eikä häntää meidän nuorten touhuissa. Ei me käsitetä asioita syvällisemmin.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ihan paras kevennys.

    • Anonyymi

      Sama kun mopoautoillaan ihan pöhkönä kahdella renkaalla uhkana muille ja sitten
      ollaan niin koviksia, Melkein päivittäin näen kun heitellään tyhjät juomapullot ja tölkit sekä muut roskat ulos ikkunasta vaikka roskis olisi muutaman askeleen päästä
      Samat kakarat huutaa hiilineutraalia maailmaa mut ei yhtään mieti omia tekemisiään.
      Melu- ja bensankatku saaste mopoilusta ja ihan turhaa pörräämistä kun samaan aikaan syytettään aikuisten työhön kulkemisista ja kun ei ole muuta tapaa liikkua.

      • Anonyymi

        Digitaalinen koti tuttaa jätä haaskaamista. Vanhemmat ovat istuneet netissä ailloin ku; lapsi olis ehkä tarvinnut huomiota ja ohjeita elämää varten. Miksi syyttää nuorisoa! Koska lapset eivät siis tee kuten heille sanotaan vaan tekevät kuten vanhemmat tekevät.
        Empatia tunne ei ole useinkaan heille kehittynyt , kaikki asiat mitataan rahassa ! Pojan mopo auto esim ” meidän pojalle osattiin. Mopo auto että on kulkeminen helpompaa” sanoi yksikin isä ylpeänä , ja toinen jatkoi” ja meidän tytölle uusin I phone , koska hön rakastaa sosiaalisia palstoja”, niinpä niin raha ei tee ihmistä , ainoastaa se toinen ihminen joka on lähellä ja joka on kiinnostunut siitä mitä lapsi ajattelee , ja kykenee keskustelemaan maailman tapahtumista lapsensa kassa ottamalla aina huomioon missä iässä lapsi on.


    • Anonyymi

      Jos ne nuoret jotka heitää ruuan pois laihdutaa?Ylensä kirjotettu koululaiset ja lapset ala aste. Näkee nälkä koti ja syö koulussa kaiken minkä saavt ainaki pääkaupunki seutu!

      • Anonyymi

        Älä ota ruokaa jos et syö sitä.


      • Anonyymi

        Laihdutus voi olla yksi syy, mutta eräät menevät ostamaan hamburilaisen ruokatunnilla koulun läheisyydessä olevasta hamburilaisketjusta. . Niin että syitä on monia.sitten vahdataan älypuhelinta koko ruokatunnn ajan.
        Että ruokaa heitetään on häpeä yhteiskunnalle , kun tiedetään että maailmassa juuri nyt kuolee lapsia nälkään mutta eihän nämä sellaisesta tiedä mitään, miten tietäisivätkään , kun kukaan ei ole siitä valistanut heitä .
        Enne sai lapset odottaa esineitä joita mielivät. Nyt ostetaan heti kun hän vaan maukaisee, ja silti ei anneta mitään arvoa jos saa jotain mitä haluaa, sillä sehän on selvää että vanhemmuus tänään ostaa kaiken , ei ole sitä että lapsia kasvatetaan sen tekee netti ja kaverit tulos se mukaista


    • Anonyymi

      Sehän kertoo paljon kotikasvatuksesta ja miten on opetettu ruokailusta kotona ja muuaulla.

      Meillä opetettiin otat se n mitä syöt ja ruokia ei heitetä pois ja hukaan.

      Kouluisss olen seurannut maahnamuuttajien ruokailuja ja he syövät lähes aina kaiken kun taas ns. kantasuomalaisten, yhjien lapset ja ns. varakkaiden perheiden lapset ronklaavat eniten ja jättävät ja heittävät pois.

      Kouluruoat, vanhusten ruoat ja yleensä ruoathan on nykyään vain ns. lämmitysruokia, miksi ei tehdä kotiruokaa kuin ostetaan Gompass Groupilta, tai muualta lämmitettäviä ruokia.

      Kokit nykyään tai monessa paikassa he ovat siiistijöitä, keittiöapulaisia , jotka lämmittävät ruoan ja esimerkiksi erikoirukavalioista tai muusta ei oel mitään tietoa. Halpaa työvoimaa , halpaa valmisruokaa ja ravintoarvoissakin on sanomista ruoan laadun suhteen ja salaatit, muut lisukkeet ovat aika aneemisia ja eivät ole ravinto suositusten mukaisia.

      Ruoan ulkonäkö harmaat massaa ja mössöä sekä ei kyllä tee kulinaristista vaikutusta.

      Vertailkaa ja katsokaa eri ruokapaikkojen, kuppiloiden ruoan ulkonäköä, laatua ja miltä se näyttää silmään sekä mitä se pitää sisällään?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      26
      2708
    2. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      40
      2342
    3. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      62
      1308
    4. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      300
      1234
    5. Toivon sulle silti hyvää

      Väärinkäsityksiä tapahtuu, mutta nyt on uusi vuosi ja uudet kujeet.
      Ikävä
      41
      996
    6. Tiedän, että olet luonnevikainen

      Haluaisin vain todeta olleeni väärässä tässä asiassa.
      Ikävä
      42
      977
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      100
      944
    8. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      77
      904
    9. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      94
      818
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      177
      812
    Aihe