Olen lentänyt kerran vuonna 1990 Mallorcalle. Nyt ikää vähän yli 40, lentäminen ei ole ihmisille tarpeellista, bisnes ja yritysmaailman ei tarvitse lentämistä kaiken voi hoitaa muulla tavoin. Olen tehnyt niin itsekin.
Ymmärrän että pieni lentorahtiliikenne tarvitaan
Mutta päästöjen takia tarvitsemme tiukennuksia että lentokoneiden käyttäminen alkaa vähentyä paljon ja nopeasti. Lentovero ei toimi riittävän nopeasti koska tiedämme että veron tason olisi sellainen joka ei vähennä ollenkaan lentoja.
https://www.flightradar24.com/60,15/6
Voi jokainen seurata paljonko lentokoneita on ilmassa, 15 000 - 16 000 kpl. Joka päivä,
24/7 yli 10 000
Paljonko vuorokaudessa palaa kerosiiniä, aika paljon. Finnairin koneessa yhdessä lyhyessä lennossa useita tuhansia litroja. Kun finnair lentää joka päivä aasiaan niin yksi kone kuluttaa "arvio" 20-30 000 litraa.
Turha laskea kulutusta per henkilö matkustajakm. Koska ei sillä ole mitään merkitystä.
Todelliset litrat kertovat kaiken, ja kun lento ei ole pakollinen tai tarpeellinen.
Lentokoneet aiheuttavat suuria päästöjä, järeitä toimia vaaditaan
7
191
Vastaukset
- Käteen
Teininä pääsit lentämään kun pappa betalar? Ja nyt ollaan niin köyhiä ja vihreitä, että haluttais kieltää se niiltäkin joilla on varaa.
- 10xreissua_vuodessa
Teen osani muulla tavoin, matkustelua en lopeta.
- Pisaralla
Kyllä nyt hävettää kansalaista, hehtolitrat savuna ilmaan ja osa haihdutettuna?
- suuretpäästöt
Aika moni muukin asia aiheuttaa suuria päästöjä. Ei lentämisen lopettaminen tai kieltäminen maailmaa pelasta.
- Anonyymi
Maailmanlaajuisesti lentoliikenne aiheuttaa kaksi (2) prosenttia kaikista päästöistä, ja lentkoneista tulee koko ajan taloudellisempia ja vähäpäästöisempiä. Jos tehtäisiin jotain niille mulle 98%:lle ensin, kuten metsäteollisuudelle, joka hakkaa hiilinielut matalaksi? Mitä jos jätettäisiin ne uudet sellutehtaat rakentamatta, ja ajettaisiin entisetkin alas? Siinä olisi kunnon ilmastoteko.
Suomi on ainoa maa, jossa ihmiset jaksaa nilittää tuosta lentomatkustuksesta. Kai se sitten johtuu siitä, että ollaan kateellisia kun muilla on varaa matkustella ja itsellä ei.
Omalla kohdalla tulee varmaan tehtyä se 3-4 lentomatkaa tänäkin vuonna, kuten jo vuosikaudet tätä ennenkin. Anonyymi kirjoitti:
Maailmanlaajuisesti lentoliikenne aiheuttaa kaksi (2) prosenttia kaikista päästöistä, ja lentkoneista tulee koko ajan taloudellisempia ja vähäpäästöisempiä. Jos tehtäisiin jotain niille mulle 98%:lle ensin, kuten metsäteollisuudelle, joka hakkaa hiilinielut matalaksi? Mitä jos jätettäisiin ne uudet sellutehtaat rakentamatta, ja ajettaisiin entisetkin alas? Siinä olisi kunnon ilmastoteko.
Suomi on ainoa maa, jossa ihmiset jaksaa nilittää tuosta lentomatkustuksesta. Kai se sitten johtuu siitä, että ollaan kateellisia kun muilla on varaa matkustella ja itsellä ei.
Omalla kohdalla tulee varmaan tehtyä se 3-4 lentomatkaa tänäkin vuonna, kuten jo vuosikaudet tätä ennenkin.Ei unohdeta myöskään näitä Suomen terästehtaita, pelkkä Raahen tehdas tupruttaa päästöjä tuplasti verrattuna Finnairin vuoden lentoihin. Aloitetaan sieltä missä päästöt suurimmat, mutta valtio pistää hanttiin, koska haittaa vientibusinesta.
- Huolenpitäjä
Mutta etkö kanna huolta peräkammarinpojista? Mitä heidän mielenterveydelleen käy mikäli he eivät enää pysty matkustamaan Pattayalle edullisesti?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt333204Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.441599Kun kohtaat jotain ainutlaatuista
ja upeaa, johon rakastut ehkä ensimmäistä kertaa ihan tosissaan. Sitten sähläät kaiken omien epävarmuuksien vuoksi. Eikö19991Mua ahdistaa
Tämä juttu. Miksi nainen torjuit minut vaikka kiinnostuksen merkkejä oli? Eihän tämän jutun olisi tarvinut johtaa sen pi32979- 59953
Ei tämä enää tervettä oo
Sydän pamppaillen oon jo tunnin meinannu laittaa sulle viestiä... Sormi tärisee lähetä kuvakkeen kohdalla.22938Tuli vain mieleen
että etkös sä yritäkin muiden miehiä? Se sun tuttava kertoi. En arvosta tuollaista naista, ihmekös kun oot sinkku. m -37850Perämoottoreiden huolto melkoisen kallista
Minulla on tuollainen keskikokoinen perämoottori ja yleistä merkkiä. Kyselin sille keväthuoltoa paikallisista liikkeistä36813Tanskademarit: ilman risusavottaa ei rahaa!
Näin persuna on pakko ihailla noita Tanskan demareita. Tanskalaisessa sosiaalidemokratiassa ei työtön saa rahaa ellei os173803- 48719