Arvoisat_W7_käyttäjät

Aloitan tuolla uutisella
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/loppu-on-lahella-microsoft-muistuttaa-windows-7-n-kayttajia-katoavaisuudesta-6761742?utm_source=Tivi_Uutiskirje_ilta&utm_medium=email&utm_campaign=Tivi_Uutiskirje_ilta

Sitten jatketaan. Lienee tullut selväksi, ettei Windows 10:stä pidetä, mutta "kun ei muuta voida".. Tiedän että on ohjelmia, joita vaikka esim. työn vuoksi on pakko käyttää windowsilla. Näitähän ovat esim. AutoCAD ja jotkut maatalouden tai karjatalouden pyörittämiseen käytetyt. Yleisesti lienee tiedossa, että Win seiskaakin voi käyttää turvallisesti, kunhan ei lähde sillä verkkoon.

Tästä on hyvä jatkaa. Ehdotan käyttäytymistavaksi, että asennatte w7 rinnalle koneeseenne jonkun yleisen Linux-distron, ja hoidatte nettiyhteyksiä edellyttävät toimet sitä kautta, käytännössä ilman huolia viruksistakaan.

Tietänette, että Linuxdistrot mm. pystyvät käsittelemään ja käyttämään win-kansioita. Luonnollisesti toisinpäin ei. Ja että ohjelmia eri tarkoitukseen löytyy runsaasti.

Ja vielä. Tämä ilmoitus ei ole sodanjulistus, eikä se ole tarkoitettu tietonepelaamista harrastaville finninaamaisille jonneille.

6

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mustamaalausta

      Loppu on avaajan housuissa, W10 ei koneelleni tule.
      Ostin jo Chrmebookinkin, mutta se on liian kiva, muu perhe vie sitä kokoajan,

    • UbuIsBest

      Wine 3 ajelee Ubuntussa hyvin ko. ohjelmia jos ei halua merkkiä vaihtaa.

    • niin_nii

      "Tietänette, että Linuxdistrot mm. pystyvät käsittelemään ja käyttämään win-kansioita. Luonnollisesti toisinpäin ei"

      Sen takia sitä ei kannatakaan asentaa minkään W7 rinnalle, koska se haitake tulee Linuxin kautta siihen W7, koska se _paska ei tartu siihen Linuxiin, mutta W7 kyllä.

      • Turha_käännyttää

        Ehdottomasti ei linuksia samalle kiintolevylle tai edes samaan tietokoneeseen Windowsin kanssa. Se tietää vain ongelmia!

        Itse asiassa linuksia ei tarvita ollenkaan - Windows toimii jo nyt mallikkaasti!


    • monta_vuotta_jäljellä

      Tivin artikkelissa on virhe - Win7 -päivitykset loppuvat vasta 2023 (jos silloinkaan), joten loppu on vielä aika kaukana.
      Ensi vuonna seiskan päivityksiin tulee 2€ kuukausimaksu (MS on siis jo ilmoittanut jatkossa tulevien päivitysten hinnatkin), mutta kyllä ne varmasti saa ilmaiseksikin netistä ladattua ja asennettua, joten kuka tahansa pystyy jatkamaan seiskan käyttöä turvallisesti, ei ole vielä mitään kiirettä päivittää kymppiin.

      • varmasti_jatkuu

        Windows-päivityksiin tuskin on tulossa mitään DRM-suojausta. Jatkossa torrentilla ladatut päivityspaketit on täysin turvallista asentaa, kunhan ne ovat MS:n digitaalisesti allekirjoittamia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      113
      3391
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      33
      1948
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      88
      1202
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      92
      957
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      912
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      817
    Aihe