Aloitan tuolla uutisella
https://www.tivi.fi/Kaikki_uutiset/loppu-on-lahella-microsoft-muistuttaa-windows-7-n-kayttajia-katoavaisuudesta-6761742?utm_source=Tivi_Uutiskirje_ilta&utm_medium=email&utm_campaign=Tivi_Uutiskirje_ilta
Sitten jatketaan. Lienee tullut selväksi, ettei Windows 10:stä pidetä, mutta "kun ei muuta voida".. Tiedän että on ohjelmia, joita vaikka esim. työn vuoksi on pakko käyttää windowsilla. Näitähän ovat esim. AutoCAD ja jotkut maatalouden tai karjatalouden pyörittämiseen käytetyt. Yleisesti lienee tiedossa, että Win seiskaakin voi käyttää turvallisesti, kunhan ei lähde sillä verkkoon.
Tästä on hyvä jatkaa. Ehdotan käyttäytymistavaksi, että asennatte w7 rinnalle koneeseenne jonkun yleisen Linux-distron, ja hoidatte nettiyhteyksiä edellyttävät toimet sitä kautta, käytännössä ilman huolia viruksistakaan.
Tietänette, että Linuxdistrot mm. pystyvät käsittelemään ja käyttämään win-kansioita. Luonnollisesti toisinpäin ei. Ja että ohjelmia eri tarkoitukseen löytyy runsaasti.
Ja vielä. Tämä ilmoitus ei ole sodanjulistus, eikä se ole tarkoitettu tietonepelaamista harrastaville finninaamaisille jonneille.
Arvoisat_W7_käyttäjät
6
207
Vastaukset
- Mustamaalausta
Loppu on avaajan housuissa, W10 ei koneelleni tule.
Ostin jo Chrmebookinkin, mutta se on liian kiva, muu perhe vie sitä kokoajan, - UbuIsBest
Wine 3 ajelee Ubuntussa hyvin ko. ohjelmia jos ei halua merkkiä vaihtaa.
- niin_nii
"Tietänette, että Linuxdistrot mm. pystyvät käsittelemään ja käyttämään win-kansioita. Luonnollisesti toisinpäin ei"
Sen takia sitä ei kannatakaan asentaa minkään W7 rinnalle, koska se haitake tulee Linuxin kautta siihen W7, koska se _paska ei tartu siihen Linuxiin, mutta W7 kyllä.- Turha_käännyttää
Ehdottomasti ei linuksia samalle kiintolevylle tai edes samaan tietokoneeseen Windowsin kanssa. Se tietää vain ongelmia!
Itse asiassa linuksia ei tarvita ollenkaan - Windows toimii jo nyt mallikkaasti!
- monta_vuotta_jäljellä
Tivin artikkelissa on virhe - Win7 -päivitykset loppuvat vasta 2023 (jos silloinkaan), joten loppu on vielä aika kaukana.
Ensi vuonna seiskan päivityksiin tulee 2€ kuukausimaksu (MS on siis jo ilmoittanut jatkossa tulevien päivitysten hinnatkin), mutta kyllä ne varmasti saa ilmaiseksikin netistä ladattua ja asennettua, joten kuka tahansa pystyy jatkamaan seiskan käyttöä turvallisesti, ei ole vielä mitään kiirettä päivittää kymppiin.- varmasti_jatkuu
Windows-päivityksiin tuskin on tulossa mitään DRM-suojausta. Jatkossa torrentilla ladatut päivityspaketit on täysin turvallista asentaa, kunhan ne ovat MS:n digitaalisesti allekirjoittamia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 13310609
- 525100
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html432301Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1062103- 282006
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131631Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,411452Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta291134Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v331081Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk54997