Onko dekkari kaunokirjallinen teos?

SuomDekpettynyt

Olen lukenut taas suomalaisia dekkareita viimeaikoina. Kieli on tönkköä ja vilisee täytesanoja sekä toistoa. Pahimmissa tapauksissa asia kuvataan kahteen kertaan ja usein puolitoista kertaa eri sanoin, vaikka pitäisi pyrkiä ytimekkääseen ilmaisuun.
Kielen taso on kuin Herttasarjan ja korjailemattoman omakustanteen sekoitus.
Näitä sitten mainostetaan ja ylistetään ( lue kirjailija itse ja sen kaverit ylistävät) somessa häpeämättömästi, ja se uppuaa arvostelukyvyttömään osaan lukijoita.
Minä edellytän dekkarilta myös kaunokirjallista tasoa ja jotakin syvempää sanomaa.

7

2090

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovatovat

      Kaunokirjallisuus on yleisnimitys kaikelle viihteeksi tai taiteeksi tarkoitetulle kirjallisuudelle (kaunokirjallisuus vs. tietokirjallisuus), joten kyllä dekkaritkin ovat kaunokirjallisuutta.

      On olemassa hyvää ja huonoa kaunokirjallisuutta, ja dekkarit ovat valitettavasti useimmiten huonoa.

    • Samoin

      Esitit perustellun kysymysken ja vastasit siihen itse.

      "Näitä sitten mainostetaan ja ylistetään ( lue kirjailija itse ja sen kaverit ylistävät) somessa häpeämättömästi, ja se uppuaa arvostelukyvyttömään osaan lukijoita."

    • Hyvän ja koukuttavan dekkarin kirjoittaminen ei ole helppoa. Minusta ruotsalaisten kirjoittamat dekkarit ovat tylsiä, vaikka niitä myydään valtavia määriä maailmanlaajuisesti. Eivätkä suomalaiset ole yhtään parempia. Esimerkkinä vaikka eräs rikostoimittaja-dekkarikirjailija, jonka teksti on niin kökköä ja lauseet niin pitkiä, ettei sitä jaksa lukea yhtä sivua enempää. Hän ei ole oppinut edes sitä yhtä tärkeää dekkareiden kirjoittamisen perusasiaa: kun jännitys tiivistyy, niin lauseet lyhenevät. Kaiken huipuksi hän opettaa dekkareiden kirjoittamisra eräässä yliopistossa! Jos hänen kirjojaan lukee, niin saa kyllä aivan väärän kuvan dekkareiden tasosta kaunokirjallisuuden osana.

    • Anonyymi

      Useimmat dekkarit eivät ole taiteellisia ja syvällisiä vaan blogiämmille taroitettua paskalukemista.

    • Anonyymi

      "Näitä sitten mainostetaan ja ylistetään ( lue kirjailija itse ja sen kaverit ylistävät) somessa häpeämättömästi, ja se uppuaa arvostelukyvyttömään osaan lukijoita."

      Hyvin sanottu. Kirjat ovat mitä sattuu, mutta narsistit hurmaavat ja luovat someen itselleen hovin, joka ylistää narsistia sokeasti.

      • Anonyymi

        Aloittaja keskustelee täällä itsensä kanssa ja kehuu omia tekstejään? Siinä on suomalaisen kulttuurikeskustelun koko kuva.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja keskustelee täällä itsensä kanssa ja kehuu omia tekstejään? Siinä on suomalaisen kulttuurikeskustelun koko kuva.

        Tuo oli ruma kommentti, en usko että aloittaja vastailee itselleen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 121
      1520
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      203
      1006
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      145
      598
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      223
      510
    5. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      499
    6. 25
      444
    7. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      182
      433
    8. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      10
      432
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      39
      398
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      393
    Aihe