Olen lukenut taas suomalaisia dekkareita viimeaikoina. Kieli on tönkköä ja vilisee täytesanoja sekä toistoa. Pahimmissa tapauksissa asia kuvataan kahteen kertaan ja usein puolitoista kertaa eri sanoin, vaikka pitäisi pyrkiä ytimekkääseen ilmaisuun.
Kielen taso on kuin Herttasarjan ja korjailemattoman omakustanteen sekoitus.
Näitä sitten mainostetaan ja ylistetään ( lue kirjailija itse ja sen kaverit ylistävät) somessa häpeämättömästi, ja se uppuaa arvostelukyvyttömään osaan lukijoita.
Minä edellytän dekkarilta myös kaunokirjallista tasoa ja jotakin syvempää sanomaa.
Onko dekkari kaunokirjallinen teos?
7
2061
Vastaukset
- ovatovat
Kaunokirjallisuus on yleisnimitys kaikelle viihteeksi tai taiteeksi tarkoitetulle kirjallisuudelle (kaunokirjallisuus vs. tietokirjallisuus), joten kyllä dekkaritkin ovat kaunokirjallisuutta.
On olemassa hyvää ja huonoa kaunokirjallisuutta, ja dekkarit ovat valitettavasti useimmiten huonoa. - Samoin
Esitit perustellun kysymysken ja vastasit siihen itse.
"Näitä sitten mainostetaan ja ylistetään ( lue kirjailija itse ja sen kaverit ylistävät) somessa häpeämättömästi, ja se uppuaa arvostelukyvyttömään osaan lukijoita." Hyvän ja koukuttavan dekkarin kirjoittaminen ei ole helppoa. Minusta ruotsalaisten kirjoittamat dekkarit ovat tylsiä, vaikka niitä myydään valtavia määriä maailmanlaajuisesti. Eivätkä suomalaiset ole yhtään parempia. Esimerkkinä vaikka eräs rikostoimittaja-dekkarikirjailija, jonka teksti on niin kökköä ja lauseet niin pitkiä, ettei sitä jaksa lukea yhtä sivua enempää. Hän ei ole oppinut edes sitä yhtä tärkeää dekkareiden kirjoittamisen perusasiaa: kun jännitys tiivistyy, niin lauseet lyhenevät. Kaiken huipuksi hän opettaa dekkareiden kirjoittamisra eräässä yliopistossa! Jos hänen kirjojaan lukee, niin saa kyllä aivan väärän kuvan dekkareiden tasosta kaunokirjallisuuden osana.
- Anonyymi
Useimmat dekkarit eivät ole taiteellisia ja syvällisiä vaan blogiämmille taroitettua paskalukemista.
- Anonyymi
"Näitä sitten mainostetaan ja ylistetään ( lue kirjailija itse ja sen kaverit ylistävät) somessa häpeämättömästi, ja se uppuaa arvostelukyvyttömään osaan lukijoita."
Hyvin sanottu. Kirjat ovat mitä sattuu, mutta narsistit hurmaavat ja luovat someen itselleen hovin, joka ylistää narsistia sokeasti.- Anonyymi
Aloittaja keskustelee täällä itsensä kanssa ja kehuu omia tekstejään? Siinä on suomalaisen kulttuurikeskustelun koko kuva.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Aloittaja keskustelee täällä itsensä kanssa ja kehuu omia tekstejään? Siinä on suomalaisen kulttuurikeskustelun koko kuva.
Tuo oli ruma kommentti, en usko että aloittaja vastailee itselleen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita
Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko2613175Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.741244- 661173
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra180978Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta
"MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:47876- 60829
- 47809
- 45732
- 40721
- 39688