Mikä on ihme

Mikä ihme on? Siitä huolimatta, että niitä on huolellisesti kuvailtu, minulle on yhä epäselvää, mitä ihmeet ovat. Muistuttavatko ne jotakin sellaista, mitä tavallisesti pidämme ihmeinä? Tiedämmekö, milloin ihmeitä tapahtuu, vai tapahtuuko niitä jatkuvasti, ilman että olisimme niistä tietoisia? Voisitko antaa joitakin esimerkkejä ihmeistä?
Kenneth Wapnickin vastaus:
Ensinnäkin ihmeillä ei ole mitään tekemistä minkään ulkopuolisen asian kanssa. Ihmeet liittyvät ainoastaan siihen mitä tapahtuu omassa mielessämme. Siinä mielessä ne eivät ole ollenkaan jotain sellaista, mitä perinteiset uskonnolliset oppijärjestelmät pitävät ihmeinä. Perinteisesti nimenomaan kehon ja maailman tila on nähty ongelmina ja siksi siis ihmeet on nähty näiden olosuhteiden parantajina tai poistajina. Tavallisesti tämän on ajateltu tapahtuvan jonkinlaisen jumalallisen tai yliluonnollisen väliintulon kautta.
Toisaalta Ihmeiden Oppikurssi opettaa, että sekä keho että maailma ovat omassa mielessämme olevien ajatusten projektiota (heijastuksia): ”Se (maailma) todistaa sinun mielesi tilaa, se on sisäisen tilan ulkoinen kuva… Älä sen vuoksi pyri muuttamaan maailmaa, vaan valitse mielesi muuttaminen maailman suhteen.” (T.21.johd.1.5,7). Jos siis todella hyväksyisit sen, että maailma on pelkästään projektiota mielessäsi olevista synnin ja syyllisyyden ajatuksista, silloin tajuaisit, että on viime kädessä hyödytöntä yrittää muuttaa maailmaa tai kehoa. Ainoastaan mielesi muuttaminen synnin ja syyllisyyden todellisuudesta on todella parantavaa. Tämän takia Oppilaan työkirjassa todetaankin: ”Ihme on oikaisu. Se ei luo, eikä todellisuudessa muuta mitään. Ihme pelkästään katsoo hävitystä ja muistuttaa mieltä siitä, että se mitä mieli näkee, on epätodellista.” (OT.osa II.13.1,2,3, s.517).
Ihme korjaa ajattelumme - ei maailman ja kehon olosuhteita. Edellinen tekstikohta pitää kuitenkin sisällään ajatuksen, ettei meidän kuitenkaan tule huolettomasti sivuuttaa käsityksiämme ja huomioitamme maailmasta. Pikemminkin meidän tulee katsoa hävitystä omassa elämässämme ja maailmassa ja tuoda huomiomme mielessämme olevaan Jeesuksen rakastavaan läsnäoloon. Kun valintamme on yhtyä tähän totuuden heijastumaan, silloin muistamme, että se mitä näemme, ei ole todellisuutta, vaan pelkästään unta. ”Ihme osoittaa sen, että sinä näet unta ja sen, että unen sisältö ei ole todellisuutta.” (T.28.II.7:1). Kun olemme yhteydessä mielessämme vaikuttavaan totuuden heijastumiseen, silloin se yksin alkaa ohjata reaktioitamme elämän eri tilanteissa.
Tähän päästäksemme tarvitsemme paljon harjoitusta ja sitä varten meillä on 365 tehtävän työkirja, jonka lopussa Jeesus kertoo meille, että olemme vasta alkuvaiheessa tämän ajatusmaailman purkamisprosessissa. Tästä Kurssissa on yksinomaan kysymys. Nykyinen ajattelumme on todella käänteinen todellisuuteen nähden. Se mitä olemme niin tottuneet kutsumaan syyksi, on todellisuudessa seurausilmiö. Ihme tapahtuu silloin, kun muistamme ja hyväksymme sen – vaikkakin vain hetkeksi – että syyt oman ja toisten ihmisten rauhan puutteeseen, sairauteen, menetyksiin jne., eivät liity mitenkään kehoon tai maailmaan, vaan mielemme valintaan samaistua erillisyyden, synnin, syyllisyyden ja pelon ajattelujärjestelmän kanssa. ”Ihme on ensimmäinen askel siihen suuntaan, että asioiden syy-yhteydelle annetaan takaisin sille kuuluva tarkoitus: olla asioiden aiheuttaja, ei niiden seuraus.” (T.28.II.9:3).
Ihme tapahtuu silloin, kun emme ota toisten hyökkäystä henkilökohtaisesti, vaan sen sijaan tajuamme, että meillä on samat tarpeet ja päämäärät; me kaikki jaamme saman egon mielenvikaisuuden, kuten myös jaamme sama Kristuksen Näkemysten mielenterveyden. Toisinaan emme ole tietoisia tästä mielessämme tapahtuvasta muutoksesta, toisinaan olemme. Ihmeet tapahtuvat siinä tahdissa kuin meillä on halukkuutta antaa niiden tapahtua.

3

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jeesus_Pottonen

      Ihme on sitä, kun tapahtuu jotakin sellaista, mitä ei voi luonnontieteiden oikeiksi todistettujen sääntöjen mukaan tapahtua.

      Luonnon lakeja noudattava tapahtuma, vaikka olisikin äärimmäisen epätodennäköinen, ei voi olla ihme.

    • Anonyymi

      Ihme on,jos joku sekopää ei kirjoittele tuollaisia.

    • Aloitus on osa laajemmasta kokonaisnäkemyksestä, ymmärrettävästi anonyymi ja Jeesus_Pottonen vastaavat sillä näkemyksellä joka heillä tällä hetkellä on.
      Kiitos mielenkiinnosta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4408
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3251
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2524
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      52
      2485
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      109
      2207
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1652
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1494
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe