kovolevy rikki

Siispä kovolevy taitaa olla rikki kun kone ei käynnisty. Kylläkin ruksuttaa. Mitä teen, että saisin sen toimimaan ? Levyllä oli arvokasta tietoa, että miten sen saan vielä pelastetuksi ? Onko siihen jotakin apuohjelmia ? Koneen huolto liikkeessä niin epävarmaa, hidasta ja kallista. Neuvokaa mua
4361
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tiedostot saat talteen kovalevyltä, MIKÄLI ne vain ovat luettavissa vaikkapa Linuxin live-cd:llä. Biosista kone buuttaamaan cd:ltä niin Linux käynistyy- et tarvitse kovalevyä välttämättä lainkaan- ja saat poltettua cd:lle tai talletettua disketille/siirrettyä toiselle koneelle/kovalevylle/usb-tikulle tärkeät tiedostot. Kokeile vaikka Mepistä:

http://www.mepis.org/

(täydellinen käyttöjärjestelmä ajureineen, selaimineen, soittimineen, toimisto-ohjelmineen jne jne jne- ilmainen)

Sitten on olemassa myös Recovery cd:etiä, jotka toimivat samaan tapaan- mukana tarpeelliset ohjelmat tiedostojen kopiointiin/polttamiseen vian etsintään. Esimerkiksi tuo:

http://www.ubcd4win.com/contents.htm

Kokeile ensin kuitenkin tarkistaa, että kaikki johdot ovat kunnolla kiinni. Kovalevyn valmistajan kotisivulta saat myös ladattua ohjelman, jolla saat tarkistettua onko kovalevy rikkinäinen vai ei- mahtuu disketille, eli kone biosista buuttaamaan diskettiaseman kautta.

Muita vikoja koneesi käynnistymättömyyteen saattaa olla rikkinäinen poweri, rikkinäinen muistikampa (memtestillä saat testattua) tai yksinkertaisesti biosin asetukset ovat päin honkia jostain kumman syystä? Lisäinfo olisi tarpeen. Mutta tulevan varalle: ota aina tärkeistä tiedostoista varmuuskopiot ja hanki recovery cd tai Linuxin live cd, jolla saat pelastettua tiedostoja, jos käyttiksesi sekoaa lopullisesti.

Äänestä

Teitenkin, jos ei kone lähde millään käyntiin, niin voit irrotaa sen kovalevyn ja kokeilla liittää kiinni toiseen koneeseen ja katsoa saako sitä luettua.

Äänestä

Alkuperäisen kysymyksen teki kaveri puolestani, koska eilen 15 tunnin yrittämisen jälkeenkään koneeni ei suostunut aukeamaan....

Tänä aamuna se lähti ekalla kerralla käyntiin!!!! Että mikä ihme voi tälläistä aiheuttaa. Tarkastin koneeni virusten varalta, mutta ei mitään löytynyt. Eli onko joku osa rikki ja jos on niin minkä osan ostan??

Koneeseen on vaihdettu aiemmin emolevy, prosessori ja tuuletin. Niiden takuu ei ole enää voimassa, koska vaihdosta on yli vuosi.

Eiliseen ongelmaan palatakseni.
Kiintolevy ikäänkuin pyörähti vähän, muttei niin paljon, että kuvaruutuun olisi tullut mitään kuvaa. Toisinaan se raksutti vaan a-asemaa, mutta jos aina välillä veti pistokkeen rasiasta seuraavalla avaamiskerralla se ei jäänyt raksuttamaan a:ta vaan yritti avata, muttei jaksanut.

Nyt on kai alettava tulostamaan tärkeitä tietojani, että jos ei kone enää avaudu niin ei haittaa niin paljon. Jos tätä nyt uskaltaa enää edes sulkea... Se kyllä tykkäsi kun virtajohto oli koko yön irti seinästä, koska se lähti heti ekalla yrittämällä nyt käyntiin.

Äänestä
  • Tarkista ne johdot, että kaikki on kunnolla kiinni- tarkista myös että muistikampa on kunnolla kiinni. Sitten hae memtest-ohjelma, jonka talletat disketille ja boottaat koneen sillä- saat muistin tarkistettua:

    http://www.memtest86.com/

    Eheytä kovalevy vikasietotilassa. Tsekkaa myös se bios. Jos ei acpi ole käytössä, laita kovalevy ensimmäisenä buuttaavaksi- silloin se ei yritä lukea a:ta tai cd romppua käynnistyksessä- saattaa käynnistyä nätimmin. Ja kovalevyn valmistajan sivuilta ohjelma, jolla saat tarkistettua kovalevyn kunnon- tuossa aiemmin linkitetyn recovery disc-ohjelmassa on myös pari, jotka saa erikseen ladattua myös. Ja jos mahdollista, kokeile toista virtalähdettä- saattaa olla siinä on häikkää?

    Enempää minä en osaa neuvoa, ehkä joku kokeneempi?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tiedostomaton kirjoitti:

Siispä kovolevy taitaa olla rikki kun kone ei käynnisty. Kylläkin ruksuttaa. Mitä teen, että saisin sen toimimaan ? Levyllä oli arvokasta tietoa, että miten sen saan vielä pelastetuksi ? Onko siihen jotakin apuohjelmia ? Koneen huolto liikkeessä niin epävarmaa, hidasta ja kallista. Neuvokaa mua

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu