Haluaisin tietää kannattaako oman puhelimen internet-yhteydellä pelata pelejä vai kannattaako ostaa kunnon liittymä taloon?
Aikoisin kuitenkin yhdistää tietokoneeseen netin usb-johdon kautta.
Olen testaillut netin nopeudeksi puhelimella kuitenkin n.160-170 mbit/s ja ping hiukan alle 20. (200mbit/s rajaton liittymä kyseessä)
Puhelimen netillä pelaaminen
5
3461
Vastaukset
- kyllä_mutta_ei_siinä_jos
Kyllä jos vaihdat konkat parempiin. Vakiokonkilla turha edes yrittää. Suosittelen myös jotain regulaattoria väliin tasaamaan rippeliä.
- se_on_kökköä
No tuo ping on perinteisesti ollut parempi kiinteällä liittymällä. Ja ennen kaikkea ennustettavampi. Langattoman jos saat suunnattua ja lukittua mastoon, niin pelaa kyllä riittävästi. Maston vaihto kesken pelin ei oikein tee hyvää pelikokemukselle. 2 megan ADSL antaa jo sinällään n. 10ms pingin, eli tuplasti paremman. Nopeuden kasvaessa se vielä tuosta hiukan paranee. Operaattorilta voi myös pyytää fast-path kytkennän ADSL:n interleaved-path:n tilalle, jolloin linja alkaa virheillä enemmän, mutta datan viipyily pienenee. Lisäksi modeemiin kannattaa määrittää pelin käyttämälle portille etuoikeus - kaistaa se ei paljoa tarvitse mutta on routattava kuitenkin ekana. Näin ainakin tabletilla sain n. 30kbit/s kaistalla pelin tyytyväiseksi ja estettyä kaistan rohmuaminen. Ja modeemiin pitää tietysti kytkeytyä eetteri-piuhalla - wlan on miina, millä tilanteen saa päätymään yhtä huonoksi kuin mokkulan kautta pelatessa oli alkutilanne.
Mokkulalla siis voi pelata, mutta ruuhkahuiput liikenteessä vaikuttaa. Matalan nopeuden ADSL:ssä menee koko ajan saman verran dataa läpi. Ping on tasoitettu 10ms:ään, mutta joskus olen onnistunut olemaan ainoa asiakas bootin jälkeen ja saanut jopa 1ms pingiä läpi ennen kuin konfiguraatiot on taas palautettu. Se on vähän kökkö tämä nykyjärjestelmä, kun mahkut olisi reitittää pieniä priorisoituja paketteja hyvinkin nopeasti, niin käytännössä tyydytään AAL5:een kaikelle liikenteelle.. - koko.koti.yhel.puh.liit
Voi pelata jos puhelin tukee jakoa. USB tai wifi tai bluetooth.
4G verkossa on parempi latenssi kuin 3G. Kaistaa bandwidth ei tarvii online pelit paljoa. Pelin lataaminen nopeutuu steamistä.
Xiaomi mi a2 on hyvä uusi puhelin. Älä osta lippulaivoja uutena hinta tippuu 2 kuukaudessa. Älä osta uusia oneplus 6t eteenpäin. Huawei ei koskaan. Google pixel ei. Nokia ehkä jos xiaomi. sony ei.- ihmettelenpä.vain
Valmistaako Nokia tai xiaomi 4G elektrolyyttikondensaattoreita?
- en_käyttäisi
No, inhottavia nuo kosketusnäytöt, kun ovat aina likaisia. Eihän noihin puhelimiin edes pysty koskemaan nykyään! Katotaan sitten uudemman kerran, kun ei tarvitse näyttöä lääppiä ja on kunnon namiskuukkelit, joita painella.
Ripulipaskalla käynyt useammankin kerran, kun näyttö lääpitty likaisilla käsillä ensin. Ja kihomadot tykkää myöskin lääpintänäytöstä. Joten ei kiitos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/1951486Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1231248- 50988
- 70930
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva52843Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53830- 56822
- 102804
- 82800
- 32745