Siedätyshoito renuun

AllerginenRenulle

Nyt on jo tätäkin konstia kokeiltu muutamia vuosia, koska yleisilläpaikoilla on pakosta käytävä ja siellä renulukseja kohdattava. Aloitin varottaen, vaivihkaa, ensin pieniä askeleita ottaen, tunnustellen maaperää ja vasta sitten siirryin asvaltille, jossa konkreettisesti näitä renuhirviöitä saattoi jopa tavata, nähdä. Alku oli haastavaa, säikähdin jopa vanhaa soikeaksi murjottua pesuvatia, luullen sitä joksikin renulokoksi. Vähitellen harjaannuin, jopa kohtaamaan itse objektin, tietyn turvaetäisyyden päästä, tässä minulla oli tukenani lähihoitaja HoivaKoti Tojottajista. Suosittelenkin, että ei yksin lähdetä kokeiluluontoisesti siedätyshoitoja suorittamaan.
Aloin käymään S-24 renuluspalstalla. Pomppiduumaisesti kuitenkin meno siellä oli ja on hyvin pomppivaa, mikä tietenkin on ymmärrettävää, kun on taustavaikuttajana poukkouleva renulaatu, maanantaikappaleiden ollessa yliedustettuja. Vertailessani muihin merkkeihin S-24 foorumilla havaitsin, että renu on mustalammas autojen keskuudessa, havaitsin myös, että ei ole esim. Toyota konjakkia tai Mersedesbents viinivalikoimaa olemassa eli vedin tästä johtopäätöksen, mistä johtuu runsaat sähköviat renuissa, tästä edellä kerrotusta ranskalaisesta keittiöstä, juomatapoineen se johtuu. Aikmoista salapoliisityötä, mutta sopinee asiaan, kun renu kysymyksessä, koska Salapoliisit ja mellakkapoliisit varsinkin nykyään suosittuja/vihattuja Ranskassa.
Mutta itse Vakavampaan asiaan eli tähän siedätyshoitoon. On selvää että en enää voi matkustaa renussa, karmeiden renus sairasvuodeaikojen jälkeen, mutta voin elää Toyota-kansalaisena ollen tavallisen renuton ja lähes yhtä ruostevapaa kuin kehuttu renu tämän suhteen,( muuta kehumistahan ei renussa sitten olekkaan ajo-ominaisuuksien lisäksi). Nyt siedättämiseen kuuluu monenlaisia pieniä hoitoja vanhojen lisäksi, mainittakoot esim. että olen altistanut itseni pienelle ilkikuriselle renuamiselle, mutta en vielä ole päässyt aivan pyromaanien jne. keltaliivien asteelle, eikä ole tarkoituskaan, tähän ei anna sivistyspohjakaan mahdollisuutta, mutta muuten on kyllä käyty pohjalla, kun on joskus renulla renuttu.

4

207

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KasvaAikuiseksi

      Yrjö-pojalta meni näemmä eilisestä vatsakin sekaisin, kerta tänne ilmestyi ylläolevan kaltainen ripulipaska haisemaan...

      • MuttaMuttaKuiten

        Tottahan tuo, jos on traumatisoitunut Renaultista, niin onhan sitä järkevää yrittää palata takaisin normaaliksi, vaikka se omat haasteensa tuokin. Ei ole hyvä sulkeutua luolaan traumapotilaana. Ylös, ulos, mutta varottaen, ei heti kauhalla renuriattauksia, kuten tämä kasvaAikuiseksi sylkee eetteriin, vaan hissun kissun vaapula vissun, kuten vanha viisauslorukin opastaa.
        Hyvää kesää kaikille japanilais- autojen ystäville, käyttäjille, ihailijoille, Toivoo: "Yrjö",,,
        PS. ei enää niin okseta kun on päässyt tuosta ripuli Renusta eroon.


      • KasvaAikuiseksi
        MuttaMuttaKuiten kirjoitti:

        Tottahan tuo, jos on traumatisoitunut Renaultista, niin onhan sitä järkevää yrittää palata takaisin normaaliksi, vaikka se omat haasteensa tuokin. Ei ole hyvä sulkeutua luolaan traumapotilaana. Ylös, ulos, mutta varottaen, ei heti kauhalla renuriattauksia, kuten tämä kasvaAikuiseksi sylkee eetteriin, vaan hissun kissun vaapula vissun, kuten vanha viisauslorukin opastaa.
        Hyvää kesää kaikille japanilais- autojen ystäville, käyttäjille, ihailijoille, Toivoo: "Yrjö",,,
        PS. ei enää niin okseta kun on päässyt tuosta ripuli Renusta eroon.

        Lisää bio-päästöjä Yrjö-pojalta.


      • EiUutta

        Turhaan tulit.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      153
      3541
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      11
      3030
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      25
      2761
    4. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      51
      2641
    5. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      88
      2517
    6. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      49
      2499
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      11
      2300
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      83
      1977
    9. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      202
      1827
    10. Nainen rakas

      Mulle on alkanut tulla sellainen olo että meistä tulee ehkä pariskunta vielä 😌
      Ikävä
      137
      1759
    Aihe