Oikeus kirjoittaa todellisista tapahtumista ja ihmisistä?

salafisti

Hei, olen viime aikoina joutunut osaksi kiinnostavaa tapahtumaketjua, enkä voi olla ajattelematta, miten upea romaanin siitä saisi kirjoitettua. Vaihtaisin tietenkin henkilöiden nimet ja pistäisin mukaan omiani, mutta myös paljon todellisia tapahtumia. Henkilöiden esikuvat tulisivat kuitenkin varmasti tunnistamaan itsensä, jos kirja joskus heidän käsiinsä päätyisi, eivätkä taatusti pitäisi siitä. Onko minulla lain puolesta oikeus kirjoittaa tällainen kirja vai voiko minut perustellusti haastaa siitä oikeuteen?

7

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mnkiuj

      Onhan tuollaisia avainromaaneja aina julkaistu. Ei siitä voi oikeuteen haastaa, jos romaanin kirjoittaa, ellet sitten mainitse ketään oikealla nimellä.

    • Lupåpi

      Nimet kun muutat niin ok. Vaitiolovelvollisuuden piirissä olevan tiedon suhteen asia ei ole aivan niin yksinkertainen.

    • kirjoittelija

      Itsellä käynyt sama ajatus mielessä, sillä erotuksella, että asian yhteyteen kuuluu salassapito ja oikeus on määrännyt päähenkilön asiakirjat salaisiksi sadaksi vuodeksi. Miten tällaisessa tapauksessa.

      • riippuu_asemastasi

        Tässä vaikuttaa paljon suhteesi "asiaan" ja siihen, kuinka olet saanut salassa pidettävät tiedot käsiisi. Oletko rikoksen uhri tai rikoksentekijä? Poliisi? Asiananjaja? Oikeusistuimen työntekijä? Lääkäri? Joku muu, jolla oikeus salassa pidettäviin tietoihin perustuu virkaan, ja jolla on vaitiolovelvollisuus?

        Jos olet jokin edellä mainituista, jättäisin koko jutun suosiolla, koska edessä on helposti käräjät ja tuomio.

        Jos olet "ulkopuolinen", rikosoikeudelliseen vastuuseen tuskin joudut (salassapidettävät tiedot sinulle vuotanut voi joutua), mutta kannattaa muistaa kunnianloukkaus- ym. säädökset aina, kun kirjoittaa todellisista ihmisistä ilman heidän suostumustaan. Kannattaa esim. muuttaa tapahtumia ja henkilöitä niin, etteivät he ole tunnistettavissa.


      • eirohkea

        Ihan hyviä vastauksia olet saanut. Tutustupa Katariina Vuoren kirjaan Erään tapon tarina. Ymmärtääkseni uhrin poika ja tappajan tyttärenpoika halusi tarinan kansien väliin ja Vuori sen sitten kirjoitti ja hyvin kirjoittikin. Kannattaa lukea. En ole kuullut, että kukaan olisi haastanut oikeuteen, joten homma on varmaakin hoidettu asiallisesti.


    • Niin, ja olenhan itsekin kirjoittanut tositapahtumiin perustuvan kirjan Vanha nainen Espanjassa. Se on julkaistu pari vuotta sitten enkä vielä ole saanut haastetta käräjille.

      Varoitin etukäteen vieraakseni ilmoittautuneita, että ehkä teen kirjan matkan tapahtumista. Annoin käsikirjoituksen ekan version kaikkien vieraideni luettavaksi ja jos oli jotain mitä eivät halunneet kirjaan tai jos halusivat korjata virheitä tai jos oli muuta huomautettavaa, niin se oli oikea hetki. Nimet tietysti vaihdoin ja häivytin tunnistettavuutta muutenkin. Kaikkea tapahtunutta en ottanut kirjaan mukaan, mutta jos tapahtumalla tai keskustelulla oli tärkeä merkitys kirjan rakenteen kannalta, annoin sen olla, Siten kirjaan tuli tapahtumia, jotka olisin mieluiten pitänyt vain omana tietonani.

      Kirjaan päässeet henkilöt tuntuvat olevan oikein tyytyväisiä omasta roolistaan. Myöhemmin luin jostakin raharikkaasta, joka halusi niin kovasti kirjan henkilöksi, että oli valmis maksamaan siitä mukavan summan kirjailijalle. Pitää vaan kertoa ihmisistä kunnioittavasta ja ilman seiskatyyliä. Ja mitään salassapidettävää eli vaitiolovelvollisuuden piiriin kuuluvaa ei saa tietenkään paljastaa. (terv. nimim. eirohkea).

    • Gijf

      Toteutuspa ratkaisee paljon. Jos pyrit suututtamaan ja loukkaamaan yleensä ihmiset suuttuvat ja loukkaantuvat ja toimivat sitten sen mukaan. Onhan tällaisia kirjoitettu vaikka kuinka paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      3285
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      118
      1312
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1245
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1028
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1021
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1006
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      947
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      921
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      66
      900
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      855
    Aihe