Mikä on hyvä karttaplotteri?

Plotterimerelle

Olisi uuden plotterin hankita edessä ja olisi mukava kuulla asiallisia kommentteja tämän hetkisistä laitteista ja suositteluja.

23

189

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vdhd

      Vulcan

    • Kryssivenda

      Ehdottomasti B&G, siinä parhaat purjehdusfiiitserit ja muutenkin suunnitetu pelkästään purjeveneisiin. Vulcan ok vaihtoehto.

      • Roperts52

        Vulcan 12r ja B&G on hyvä .


    • Vdhd

      Vulcan = B&G !!!

      • seppomartti

        Kun Vulcan, B&G, Simrad ja Lowrance valmistaa sama firma eli Navico niin olisi varmaan fiksumpaa keskustella mitkä ominaisuudet ovat purjehtijalle hyviä. Pelkkä brandin nimi ilman perusteluita ei edistä asiaa


      • SunOdyssey37

        B&G sisältää purjehdusfiitsereitä, mutta asia erikseen tarvitaanko niitä? Tässä paras lähtökohta voisi olla että ensin miettii mitä haluaa plotterista. Meidän veneelle tuli Simrad, sen takia että on paremmat kaikuluotainominaisuudet. Meillä totalscan anturi ihan keulassa ja se on meilleä tärkeä. Emme kilpailee niin kaikki "lähtöviiva fiitserit" on ihan turhat. (toki on muita purjehdusominaisuuksia mitä voisi olla matkapurjehtijalle myös hyviä)

        Mitä isompi näyttö sen enemmän se myös syö virtaa. Plotterieiden resoluutiot ei kasvaa lineaarisesti. Monessa 7" ja 9" voi olla sama resoluutio.

        Kaikkiin plottereihin ei saa tutka, jos sitä halutaan.


      • Robertsss52

        Tiedän , omistan kyseisen plotterin.Tuli vaan virhe tekstiin ... B&G Vulcan 12r
        On hyvä.


    • Yksi asia, johon kannattaa kiinnittää huomiota nimenomaan omien mieltymystesi pohjalta, on käyttöliittymä, ts. onko kosketusnäyttö, nappulaohjattu vai yhdistelmä (eli molemmat tavat onnistuvat). Itse vihaan kosketusnäyttöjä, mutta jotkut toiset taas tykkäävät niistä ehdottomasti.

    • Bröööööööt
      • no.jaa

        No jaa, niin märkää ei ole koskaan ollut, että kosketusnäytön käyttöä haittaisi. Ainoa ongelma veden kanssa on se, että näytöllä olevat pisarat taittavat valoa ja tekevät yksityiskohtien lukemisen vaikeaksi. Siihen ei taida paljoa auttaa nappulaohjaus. Eikä aallokko helpota nappuloidenkaan käyttöä. Pitäisi tuntea asia, josta esittää varmoja mielipiteitä.

        Kaikki (luultavasti) kiinteästi asennettavat plotterit ovat transreflektiivisella näytöllä. Se on tärkein ominaisuus heijastusten välttämisessä. Tasainen läpinäkyvä pinta on muutoin aina altis heijastamaan.


    • Joppejolla

      Onko miten yleistä käyttää purjeveneessä peräpeilianturia?

    • Saiöbpat

      B&G zeus on erinomainen .

    • zuidazuidaosaatsäuida

      Ääni Vulcanille. Zeus on enemmän jo kisafiitsöreillä, Vulcan soiva peli normipurjehtijalle.

    • CorollaVaiFerrari

      Kysymys on luokkaa mikä on hyvä auto? Autoissa ja karttaplottereissa esim hinta on helposti luokka 100€ - 1000 000€ Tuo alkupään hinta on plotterille joka on tori.fi android tabi varustettuna 01001001 Merellä sovelluksella ja miltsillä saa hienon luokitetun plotterin (työpöytä) jossa karttojen lisäksi tutka, ais, ARPA, ECDIS, laivan tekniikan dataa ja automaattisesti päivittyvät lähes globaalit merikartat. Kumpi oli aloittajan mielessä?

    • Seilori1234

      Mulla B&G vulcan 9” omassa veneessä ja Triton mittaristo. Nousukulmat on ihan kiva nähdä plotterilla niin ei tarvii arvailla koska kannattaa vendata. Meillä käyttö pelkästään matkapujehdusta. Vulcanin kosketusnäyttö toimii käynnössä kaikissa keleissä jopa uhuemmat hanskat kädessä.

      Jos haluaa näppäimet niin voi ostaa erillisen näppäimistön, tulee yhteishinnaltaan kumminkin halvemmaksi kuin B&G Zeus plotteri.

      • Isoantilla

        Tuolla edellähän näitä kokemusasiantuntijoita riittää, jotka ovat kuulleet jostakin, että kosketusnäytöllä ei tee mitään sateella ja tuulella. Pari vuotta Vulcania käytettäneenä en ole havainnut mitään ongelmia sateessa käytettynä.


      • Vulcanisti
        Isoantilla kirjoitti:

        Tuolla edellähän näitä kokemusasiantuntijoita riittää, jotka ovat kuulleet jostakin, että kosketusnäytöllä ei tee mitään sateella ja tuulella. Pari vuotta Vulcania käytettäneenä en ole havainnut mitään ongelmia sateessa käytettynä.

        Märillä sormilla märkää näyttöä zoomatessa zoom toiminto lähtee välillä "käsistä". Se on ilkeä ominaisuus.
        Jos näyttöön ei tarvitse sateella koskea, on kaikki OK.


      • Puolitonnari

        Minä olen tottunut zoomaamaan siitä plus/miinus vaihtoehdosta sekä sateella että paisteella.


    • zeus-unelma

      Vulcan ok jos sen saa asennetuksi suojaiseen paikkaan. Meillä miehistön vaatteet pyyhkivät näytön yli manöövereissa ja aina välillä kosketusnäyttö tekee silloin omiaan. Erityisen raivostuttavaa tämä on, kun taustavalo himmenee minimiinsa. Kirkkaassa auringonvalossa taustavalon palauttaminen on jo haasteellista.
      Myös reitin luominen on usein hermoja raastava suoritus, jos on monta reittipistettä, kosketusnäytön toimivuus ei ole esim. puhelimen veroinen. Muutenhan se on hintansa arvoinen laite.

      • Seilori1234

        Paina pelkästään powerinappia niin kirkkaus palautuu eli löytyy oikopolku kirkkauden säätöön.

        Reittien tekeminen karrtaplotterin kosketusnäytöllä ei ehkä ole aina ongelmatonta mutta paljon helpompaa kuin näppäimistöllä yrittää sitä kursoria siirreellä. Omasta mielestä kosketusnäyttö on paras kaikkeen muuhun paitsi zoomaamiseen, siihen välillä kaipaa rullattavaa säädintä.


      • zeus-unelma

        Oikopolku kyllä tiedossa. Liekö mennyt joskus ihan standby tilaan, kun oikopulku ei olekaan toiminut.
        Ei ne näppäimet turhaan ole zeusissa ja muissa high-end laitteissa. Omasta mielestä hyvä joystick on paras. Trackballiakin kokeiltu. Karvalakkisena on vain tyydyttävä vulcaniin.


    • Starttiapu

      Taitaa nuo erityiset purjehdusominaisuudet löytyä myös Garmin ja Raymarine laitteista, B&G oli toki ekana….

      • Seilori1234

        Ei löydy ainakaan reiskan axoomista oikeita purjehdusfiitsereitä.

        Mitä nyt noihin tutustuin omaa ostaessani niin on noissa eroja kun monen valmistajan vehkeet yleislaitteita mitkä myös tarkoitettu kalastukseen kun taas osa vain purjeveneeseen suunniteltu. Esim TTW (time to waipoint) tai DTW (distance to waipoint) ei saa noissa muissa purjehdusajan/matkan mukaan.
        Beegeessä saadaan tiedot näytettyä kryssillä purjehdittavan matkan mukaan, ei vaan veneen sijainnista reittipisteelle. Myös aika vendaan on kiva tieto ihan perhepurjehduksessakin niin tietää akkaa varoittaa koska pitää kääntyä.

        Mielestäni kaikilla merkeillä on peruskarttaplotteri aikalailla samanlainen enkä usko että suuria eroja on suuntaan tai toiseen. Mutta B&G purjehdusfiitserit on aika kiva lisä kun ei siitä käytännössä tarvitse sen enempää maksaa kuin mistään muustkan plotterita.

        Ei taida olla sattumaa miksi nautor ja baltic kuten lähes kaikki muutkin purjevenevalmistajat ovat siirtyneet käyttämään B&Gn laitteita.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      18
      2226
    2. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      56
      1854
    3. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      178
      1503
    4. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1493
    5. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      21
      1469
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      309
      1417
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1051
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      63
      1027
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      34
      995
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      894
    Aihe