Kostet tilat eivät kuulu hirsitaloon

Kannattaa mennä perinteisin keinoin ja tehdä pesu- ja saunatilaksi erillinen rakennus. Muuten vain homehduttaa talonsa.
9127
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Puolitoista riviä hyvin palstan aktivointiin kelpaavaa asiaa!

Äänestä

Ei ainakaan yläkertaan kosteitatiloja.

Äänestä

Rinnetontille sopis hyvin talo jossa alakerta betonia ja yläkerta hirttä. Alakertaan laittaa sitten kosteat tilat

Äänestä
  • Muita kuin hirsitaloja ei ole ollut kuin kai sotien jälkeen, ja hyvin ovat toimineet saunoinakin. Hyvin toimivat saunoina ja pesuhuoneina hirsimökeissäkin, kun kuivatus ja tuuletus hoidetaan.

    Äänestä

  • Ei kannata sotkea materiaaleja keskenään.
    Rinnetonteille harkkotalo tai talo betonielementeistä on se toimivin ratkaisu.
    Kahteen tai useampaan kerrokseen kun rakentaa kasvaa tiiveysvaatimukset ja hirrestä tällöin tulee ongelmia.

    Entisaikaan oli yläkertaan käynti "ulkokautta" tai eristämättömän porraskäynnin kautta, joka oli ovella ilmasuljettu molemmista päistä. Sellainen pitää olla jos ei rakenna luonnostaan tiiveistä rakenteista tai yhteen kerrokseen.

    (meillä on samaa matskua anturasta 9m ylöspäin, saumattomasti, ei kommervenkkeja, ei ongelmia, tiivistapaus, eikä tartte höyrynsulkuja viritellä, paitsi yläpohjaan, jos sen tekee puusta eikä muusta)

    Äänestä

  • Osa-aikaeläkeläinen kirjoitti:

    Muita kuin hirsitaloja ei ole ollut kuin kai sotien jälkeen, ja hyvin ovat toimineet saunoinakin. Hyvin toimivat saunoina ja pesuhuoneina hirsimökeissäkin, kun kuivatus ja tuuletus hoidetaan.

    Sotien jälkeiset rintamamiestalot rakennettiin niin, että pihalle tehtiin ulkorakennus jossa oli sauna, puuliiteri ja vessa. Myöhemmin vessat siirrettiin "päärakennukseen".

    Äänestä

  • Rakennusmestari1955 kirjoitti:

    Sotien jälkeiset rintamamiestalot rakennettiin niin, että pihalle tehtiin ulkorakennus jossa oli sauna, puuliiteri ja vessa. Myöhemmin vessat siirrettiin "päärakennukseen".

    Kyllä, mutta vain vessa. Sauna ja märkätilat jäivät ulkorakennukseen.

    Äänestä

Asia josta olen täysin samaa mieltä. Pesuhuone ja sauna yläkerrassa, huhuhuh.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ad412 kirjoitti:

Kannattaa mennä perinteisin keinoin ja tehdä pesu- ja saunatilaksi erillinen rakennus. Muuten vain homehduttaa talonsa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu