Perinnön tasinko vuokrana?

Tasinko

Tilanne on, että perunkirjoituksessa aikoinaan minä sain rahat ja sisareni kiinteän omaisuuden. Kiinteä omaisuus oli kuitenkin sen verran arvokkaampaa että hän jäi minulle velkaa 10t euroa tasinkoa mistä mustaa valkoisella. On kulunut muutama vuosi aikaa eikä ole maksanut, myöntänyt ettei kykene maksamaan. Juuri nyt on tilanne, että tarvitsisin asunnon ja voisin muuttaa sisaren kotiin mutta vuokrasta pitäisi sopia. Käykö niin että kuoletamme tuota tasinkoa vaikka 200 kuussa? Meneekö läpi verottajalle yms?

1

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JJN62

      Olet varmaankin aikoinasi maksanut perintöveron (perukirjoituksen jälkeen) myös tuosta 10k€:n summasta, jota siis et ole vielä sisareltasi saanut? Tieto löytyy vanhasta perintöveropäätöksestäsi. Jos olet maksanut perintöveron myös tuosta saamatta jääneestä 10k€ euron summasta, niin verottajaa ei sen jälkeen kiinnosta miten keskenänne sovitte siitä, millä tavalla sisaresi sinulle summan maksaa tai maksaako ollenkaan. Verottaja on siis omansa jo summasta saanut. Käsittääkseni mikään ei estä sitä, että summaa maksetaan/lyhennetään esittämälläsi tavalla. Tietysti kirjallinen sopimus kannattaa tehdä vastaisuuden varalle jos asiaa tarvitsee jälkikäteen selvitellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5297
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      30
      3526
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      40
      2874
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      27
      2094
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      59
      1851
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1646
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1392
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1366
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1175
    Aihe