Hei, muutaman vuoden sivusta seuranneena niin en yhtään ihmettele että esim. Näyttelyissä käy vuosi vuodelta vähemmän koiria.
Tuntuu että kehän laidalla on aina samat naamat "katsomassa" näyttelyitä.
Osa heistä on eläkeläisiä ja osa vielä työssä käyviä aikuisia ihmisiä mitkä ilmeisesti hakee piristystä elämäänsä sillä että voi kehän laidalla arvostella ja kuvata toisten koiria.
Ihmettelen miksi heidän omat koiransa eivät käy näyttelyissä. Vuodesta toiseen sama juttu, osan koirat/koira käyvät mutta silloinkin hartaasti valituilla tuomareilla tai sitten kehäsihteerinä tutuiksi tulleilla tuomareilla, aika erikoista. Miksi arvostella muiden koiria jos ei itse edes kehtaa tuoda omaansa paikalle.
Tuntuu että porukkaan tulee lisää samankaltaisia ihmisiä toisista roduista, kyllä se vaan niin on että kaltaisensa ihminen löytää kaltaisiansa paremmin.
Sitten ihmetellään että rotu on menossa huonompaan suuntaan mutta voiko edes mennä parempaan kun kaikki puhuu toisistaan pskaa.
Kannattaisi pysähtyä ja katsoa hetki peiliin ja miettiä että wtf!
Sivusta seurannut
2
130
Vastaukset
- Viinikerho
Tarvitsee saada sitä sisältöä elämään edes jotenkin. Omassa elämässään niin mitättömiä että pakko jossain yrittää päteä. Ei näille ole väliä millaista shaibaa suoltavat pihalle kunhan haukutaan niitä kenestä ei tykätä. Ikä oli? Ja kaltaisensa todella hakeutuvat toistensa seuraan. Viinikerho .2
- Kehänlaidallakin
Näyttelyissä voi ja kannattaakin käydä myös ilman koiraa. Koira silmä harjaantuu ja voi rauhassa opetella rotua. Kuvaaminen on sallittua julkisessa tapahtumassa.
Ajatellen että etsii koirista tietoa. Mikä sen parempi kuin nähdä livenä koira kehässä. Luonne ja liike, rakenne yms tulee esiin paremmin kuin kuvissa.
Älkää ottako harrastusta liian vakavana niin siitä voi oppia jotain ja jopa nauttia.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2323017Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1972646Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121263Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411218- 721126
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait3001121Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721091Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211015Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin8883