Mikä vastuu rakennuttajalla on järjestää sosiaalitilat aliurakoitsijalle? Mikä kuuluu työnantajalle?
Rakennustyömailla ymmärrykseni mukaan pääurakoitsijalla vastuu järjestää lukitut kaapit ja wc/pesutilat. Entä taukotilat mikrot yms.? Kuuluuko työnantajalle?
Pääurakoitsijan vastuu
3
383
Vastaukset 3
- Rakennusurakointi
Aliurakoitsija itse vastaa mainitsemistasi asioista.
- TeeFiksujaJuttuja
Jos on kyseessä esimerkiksi pientalon rakennuttaja, eli rakennushankkeeseen ryhtyvä, eli yleensä myös se Pääurakoitsija, niin hänen tulee järjestää nämä tilat palkkaamilleen työntekijöille. Mikäli aliurakoitsijan kanssa tehdyssä sopimuksessa määritellään, että myös aliurakoitsijan käytössä on oltava nämä tilat, niin sitten ne on oltava ja ne tulee rakennuttajan järjestää.
On erinomaisen fiksua rakentamista yleensäkin, että työmaalla on koppi, jossa voi varastoida työkaluja, syödä eväitä ja vaihtaa vaatteita. Myös ekokäymälä työmaalla parantaa työnlaatua ja myös nopeutta merkittävästi... Esson baarin tunnin reissu kun lyhenee neljännekseen. - Rakennusmies222
Tänään selvisi, että riippuu urakkasopimuksesta joka sovittu urakkapalaverissa. Pääurakoitsija ja työnantaja vastaa yhdessä sosiaalitilojen järjestelyistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "4182029- 1971604
- 1491487
- 1231386
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh291186Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.247956- 113917
- 67782
- 26685
- 16685