Kissalla ummetus...?

kymysyskymysys

N. 6kk vanha kollikissa eilen teki tosi, tosi löysät kakat 2x päivän aikana, toimituksen aikana myös piereskeli. Oli ilmeisesti myös laatannu sulamattomia nappuloita. Nyt ei ole kuitenkaan vuorokauteen käyny kakalla. Masu tuntuu melko kovalle, kun kokeilin sitä. Leikkii kuitenkin normaalisti, syö ja juo. Pisulla on käyny, mutta kakkaa ei laatikossa silitikään näy. Onko mitään kotikonsteja asiaan liittyen? Huomenna soitan eläinlääkärille ja tiedustelen mitä tehdä asian suhteen.

3

324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvox

      Nuori kissa ulostaa yleensä kerran vuorokaudessa. Tällä kissallasi on eilen ollut perusteellinen tyhjennys. Hyvä että ripuli näyttää menneen jo ohi. Nyt voi hyvin mennä yli vuorokausi seuraavaan kakkaan. Pari päivää voit hyvin odottaa, jos kissa voi hyvin ja leikkii.

      Kovaan vatsaan auttaa esimerkiksi kissanmallas tai vaikeaan ummetukseen Duphalac. Molempia saa apteekista. Inupekt forte on hyvä kaikkiin vatsavaivoihin.

    • kymysyskymysys

      Nyt pari päivää oon antanu tehobaktia, sekä eilen aloin antanaan promaxia, mitä ell puhelimessa ehdotti. Ei oo nyt yli vuorokauteen käyny kakalla, pissalla kyllä on. Toivottavasti kakka olis normaalia, kun seuraavan kerran käy kakkoshädällä. Muuten on normaali itsensä, leikkisä ja energinen. Ruoka ja vesikin maistuu hyvin.

      - ap

    • miujamau

      Anna kunnon ruokaa, esim. jauhelihaa tai keitettyä kalaa, ja ruokalusikallinen kermaviiliä aamuin illoin. Pentu syö useamman kerran päivässä, koska kasvu on nopeaa ja pentu liikkuu paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      68
      4715
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      169
      3633
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      166
      3130
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      71
      3078
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2771
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1861
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1666
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1650
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1362
    Aihe