Kissalla ummetus...?

kymysyskymysys

N. 6kk vanha kollikissa eilen teki tosi, tosi löysät kakat 2x päivän aikana, toimituksen aikana myös piereskeli. Oli ilmeisesti myös laatannu sulamattomia nappuloita. Nyt ei ole kuitenkaan vuorokauteen käyny kakalla. Masu tuntuu melko kovalle, kun kokeilin sitä. Leikkii kuitenkin normaalisti, syö ja juo. Pisulla on käyny, mutta kakkaa ei laatikossa silitikään näy. Onko mitään kotikonsteja asiaan liittyen? Huomenna soitan eläinlääkärille ja tiedustelen mitä tehdä asian suhteen.

3

342

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neuvox

      Nuori kissa ulostaa yleensä kerran vuorokaudessa. Tällä kissallasi on eilen ollut perusteellinen tyhjennys. Hyvä että ripuli näyttää menneen jo ohi. Nyt voi hyvin mennä yli vuorokausi seuraavaan kakkaan. Pari päivää voit hyvin odottaa, jos kissa voi hyvin ja leikkii.

      Kovaan vatsaan auttaa esimerkiksi kissanmallas tai vaikeaan ummetukseen Duphalac. Molempia saa apteekista. Inupekt forte on hyvä kaikkiin vatsavaivoihin.

    • kymysyskymysys

      Nyt pari päivää oon antanu tehobaktia, sekä eilen aloin antanaan promaxia, mitä ell puhelimessa ehdotti. Ei oo nyt yli vuorokauteen käyny kakalla, pissalla kyllä on. Toivottavasti kakka olis normaalia, kun seuraavan kerran käy kakkoshädällä. Muuten on normaali itsensä, leikkisä ja energinen. Ruoka ja vesikin maistuu hyvin.

      - ap

    • miujamau

      Anna kunnon ruokaa, esim. jauhelihaa tai keitettyä kalaa, ja ruokalusikallinen kermaviiliä aamuin illoin. Pentu syö useamman kerran päivässä, koska kasvu on nopeaa ja pentu liikkuu paljon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      167
      9437
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      349
      7157
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      105
      6062
    4. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      23
      4203
    5. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      169
      4064
    6. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      81
      3809
    7. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      89
      3702
    8. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      35
      3318
    9. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      191
      3004
    10. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      13
      2707
    Aihe