Olen käyttänyt ny kolme kuukautta Mirtazapin nukahtamislääkettä 15mg suussa sulava neljäs osan. Käytin aikaisemmin noin 15 vuotta ajoittain imovane nukahtamislääkettä. Minulla on uniapnea niin en ainakaan imovanea uskalla käyttää koska se pahentaa uniapneaa. Jos olette käyttäneet näitä lääkkeitä oletteko päässeet eroon näistä nukahtamislääkkeistä?
Mirtazapin lääkkeestä eroon?
3
109
Vastaukset
- 24680
Viime keväänä kaksi kuukautta käytin ketipinor 25 mg unilääkkeenä ja koitin kerran välillä lopettaakkin sen käyttöä mut sit viimein parin kk jälkeen onnistuin melatoniinin avulla ja sitä olen käyttänytkin joka päivä. Nyt tuntuu taas uni karkaavan uudelleen.
- Kaikki-unilääkkeet
tuhoavat elimistön omaa unimekamismia.
Tee siitä omat johtopäätöksesi.
Ns. nukahtamislääke on myös puhdas unilääke. sana nukahtamislääke on räikeä mainostemppu. - Mirzanukkuja
Mirtzahan pienellä annoksella tosiaan uneen. Vaikka onkin masennuslääke. EI siis bentso eikä sinänsä tule fyydidtä riippuvuutta. Itse otan puolikkaan enkä käytä joka päivä viikolla ehkä n 3-4 päivänä. Toi kai vähän samalla mekanismillä kuin antihistamiinit. Auttaa minulla enempi unenlaatuun kuin nukahtamiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.855010- 473262
- 1003220
- 1992453
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj312240- 1332019
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️171653Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51599- 1781590
- 201566