Puuhapalstaa

metsään

Metsää huonosti tunteva kaipaisi kommentteja seuraavanlaisesta
palstasta, mitä plussia ja miinuksia? Tuotto ei ole ensisijaisesti mielessä,
vaan etupäässä virkistys.

https://www.etuovi.com/kohde/9588413

7

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MetsastaSaaPollia

      Vaikuttaa hyvältä paikalta virkistykseen, hyötyliikuntaan ja puuhailuun. Hintakin on tavallisen tallaajan ulottuvilla. Jos asut sopivalla hollilla, tartu tilaisuuteen. Maan valmistus loppui kauan sitten :)

    • polttopuupää

      Pieneen puuhasteluun kelpaa puolet pienempi palstakin!

    • EiLepaaSieluTuolla

      Melko sekava ilmoitus. Taisi mennä kuitenkin niin, että 384 kuutiota puuta ja pinta-alaa 12,7 hehtaaria. Eli 30 kuutiota/ ha... Hintapyyntö 34 000/ 12,7 eli 2677 e/ ha. …. Hintapyyntö on suorastaan järjetön. Korkeintaan 20 000 euron tila. Rantarakennusoikeuttakaan tuskin on. Metsälehdessä taitaa olla vielä kaikkien käytössä laskuri, jolla voi arvioida tilan metsätaloudellisen arvon. Eli googgeliin "metsälehti" jne. Aivan hirveä on kuitenkin hintapyyntö kaikilla mittareilla mitattuna.

    • metsään

      Vuosittainen kasvupotentiaali kuitenkin melko hyvä tuollaisella alalla/maaperällä?

    • puujarisu

      Jos tuotto ei ole tärkeä, puuhamaaksi riittää hyvin muutama ha. eikä tuo ylihinnoiteltu metsä. Tuollainen metsäala on jo vain ammattilaiselle sopiva. Metsä ei ole hyvä sijoitus ei ainakaan ei ammattilaiselle. En tiedä mitä hakkuukiintiöitä tulee, mutta tuskin ainakaan pian kovin suuria rajoitteita. Ja vaikea niitä on valvoa ja rajoittaa.
      Minulla on n. 10 ha, ja siinäkin on liikaa. (perittyä) Ulkoilen naapurinmaalla siellä ei näy oman metsän tekemättömät työt.
      Mutta 2050 metsätalous ja teollisuus on tyystin toinen. Painopaperin kysyntä hiipuu. Mutta mitä uutta tehdään? Rakennetaanko puusta taloja , kaluja? Uudet innovaatiot??
      Kajaanissa aletaan purusta tekemään biodieseliä!

    • puuhapalsta

      Jos on tarve vain puuhastella ja virkistyä, niin ei sitä metsää tarvitse itselle ostaa. Moni metsänomistaja varmasti päästää sinut metsäänsä puuhastelemaan taimikkoon raivuusahalla tai polkemaan heiniä taimien ympäriltä. Monella varmasti olisi myös tuulenkaatoja pois korjattavana tai halonhakkuuta.

      • Anonyymi

        Heh, no on se aivan eri asia omassa metsässä kuin jonkun toisen. Olen useaan otteeseen yrittänyt pieniä palstoja ostaa, en tiedä millä hinnalla nuota oikein myydään, kun viimeksikin tarjosin 20% yli metsäarvion ja silti ei jäänyt?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      243
      15040
    2. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      46
      1934
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      186
      1460
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      111
      1350
    5. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      28
      1209
    6. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      958
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      912
    8. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      81
      774
    9. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      738
    10. Voitko väittää

      Ettet flirttaillut tai ainakin yrittänyt osoittaa kiinnostusta?
      Ikävä
      75
      668
    Aihe