Asensin debian 9 cinnamon työpöydällä mutta tästä ei löydy tulostin asetuksia.
Miten saan sen kuvakkeen mistä lisätään tulostin?
Toinen kysymys olisi että kuinka asennan päätteelä xfce työpöydän?
Miten asennan tulostimen
6
153
Vastaukset
- xfce4
Tulostimen asentamiseksi olisi tieto tulostimesi merkistä ja mallista hyödyllistä tietoa ohjeiden antamiseksi.
xfce4 työpöytä asentuu debianiin pääkäyttäjän oikeuksin komennolla:
# apt update; apt install xfce4
packages.debian.org/stretch/xfce4 Jos hyvä tuuri ei tarvitse tehdä muuta kuin pistää tulostin koneeseen kiinni. Debianin tuesta eri tulostimille en tiedä. Voi vaatia jonkin ajurin asentamista kun Debianissa ei juuri ylimääräisiä firmiksiä ja ajureita ole. Ubuntu helpompi.
- Cups
Jos laite on CUPS:in tukema, riittää konfigurointiin selaimen osoiteriville:
localhost:631 tulostin määrittelemiseksi.
- Anonyymi
Debianissa XFCE -työpöytä voidaan asentaa komentoriviltä komennolla:
apt install task-xfce-desktop
XFCE -työpöytää ei kannata asentaa siten kuin joku edellä aiemmassa kommentissa ehdotti, sen sijaan asentaminen kannattaa tehdä tuon antamani komennon avulla.
Cinnamon -työpöydästä mulla itselläni ei ole kokemusta koska ainakaan Debian Stretchissä oleva Cinnamon ei toimi Orca -ruudunlukuohjelman kanssa, uudessa Debian Busterissa olevaa uudempaa Cinnamonia en ole vielä ehtinyt kokeilla. Olen itse sokeutunut, joten mun on käytettävä tietokonetta ruudunlukuohjelman avulla joten Cinnamon ei ainakaan aiemmin ollut käytettävä jos ei näe.
Heinäkuussa julkaistussa uudessa Debian 10 "Buster" -versiossa on tuki ajurittomalle tulostamiselle. Debian Busterissa oleva cups -tulostussysteemi tukee ajuritonta tulostusta (Driveless printing), joten modernien nykyaikaisten tulostimien voi monien odottaa toimivan ihan heittämällä ilman mitään säätämistä tai mitään ajurien asentamista. Toki se edellytttää, että käytössä on riittävän uusi tulostin joka tukee ajuritonta tulostusta.
Myös vanhemmat tulostimet on helppo saada toimimaan. Tulostimien käyttö ei nykyään ole vaikeaa.
Sitä en osaa sanoa kuinka Cinnamon -työpöydän omat tulostinasetukset toimii, koska en tosiaan ole Cinnamonia pystynyt käyttämään.
Työpöydän omien tulostinasetusten lisäksi tulostimia voi vaihtoehtoisesti hallita ja ottaa käyttöön ketjusssa aiemmin mainitulla tavalla webbiselainta käyttäen, tai sitten käyttämällä system-config-printer -työkalua. Jos system-config-printer -työkalu ei ole aseennettuna niin sen voi asentaa komennolla:
apt install system-config-printer
Minkä jälkeen työkalu voidaan käynnistää esimerkiksi komentoriviltä antamalla komento:
system-config-printer
Tämä kyllä koskee vain Gnome -työpöytää luultavasti, mutta mainitsen nyt tämänkin tässä. Ainakin Gnome -työpöytää käytettäessä on myös mahdollista käyttää Googlen pilven kautta jaettuja tulostimia (Google Cloud Printing). Googlen pilveen jaetut tulostimet näkyy Debianissa ainakin Gnome -työpöydällä aivan heittämällä ilman minkäänlaista säätämistä, ainut mitä pitää tehdä on se että Gnome -työpöydän verkkotiliasetuksiin pitää määritellä Google -tili joka pystyy Googlen pilveen jaettua tulostinta käsittelemään. Lisäksi Debianissa on myös tarvittavat ohjelmistot tulostimien jakamiseen Googlen pilveen. Olen itse tuota kokeillut Debianissa ja homma toimii.
T. miksuh - Anonyymi
Onkohan avaus trollausta?
- Anonyymi
Muutaman kuukauden vanha kuitenkin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1536962Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul373895Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3123290Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota702860Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma82317- 211893
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp481775- 151696
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51654Kuka kävi Vaattunkikönkäällä ampumassa ilmakiväärillä matkailuautosta ikkunoita rikki?
25 päivänä tätä kuuta jouluyönä 3-4 aikoihin721480