Miten asennan tulostimen

tulostinhukassa

Asensin debian 9 cinnamon työpöydällä mutta tästä ei löydy tulostin asetuksia.
Miten saan sen kuvakkeen mistä lisätään tulostin?
Toinen kysymys olisi että kuinka asennan päätteelä xfce työpöydän?

6

162

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xfce4

      Tulostimen asentamiseksi olisi tieto tulostimesi merkistä ja mallista hyödyllistä tietoa ohjeiden antamiseksi.
      xfce4 työpöytä asentuu debianiin pääkäyttäjän oikeuksin komennolla:
      # apt update; apt install xfce4
      packages.debian.org/stretch/xfce4

    • Jos hyvä tuuri ei tarvitse tehdä muuta kuin pistää tulostin koneeseen kiinni. Debianin tuesta eri tulostimille en tiedä. Voi vaatia jonkin ajurin asentamista kun Debianissa ei juuri ylimääräisiä firmiksiä ja ajureita ole. Ubuntu helpompi.

      • Cups

        Jos laite on CUPS:in tukema, riittää konfigurointiin selaimen osoiteriville:
        localhost:631 tulostin määrittelemiseksi.


    • Anonyymi

      Debianissa XFCE -työpöytä voidaan asentaa komentoriviltä komennolla:

      apt install task-xfce-desktop


      XFCE -työpöytää ei kannata asentaa siten kuin joku edellä aiemmassa kommentissa ehdotti, sen sijaan asentaminen kannattaa tehdä tuon antamani komennon avulla.

      Cinnamon -työpöydästä mulla itselläni ei ole kokemusta koska ainakaan Debian Stretchissä oleva Cinnamon ei toimi Orca -ruudunlukuohjelman kanssa, uudessa Debian Busterissa olevaa uudempaa Cinnamonia en ole vielä ehtinyt kokeilla. Olen itse sokeutunut, joten mun on käytettävä tietokonetta ruudunlukuohjelman avulla joten Cinnamon ei ainakaan aiemmin ollut käytettävä jos ei näe.

      Heinäkuussa julkaistussa uudessa Debian 10 "Buster" -versiossa on tuki ajurittomalle tulostamiselle. Debian Busterissa oleva cups -tulostussysteemi tukee ajuritonta tulostusta (Driveless printing), joten modernien nykyaikaisten tulostimien voi monien odottaa toimivan ihan heittämällä ilman mitään säätämistä tai mitään ajurien asentamista. Toki se edellytttää, että käytössä on riittävän uusi tulostin joka tukee ajuritonta tulostusta.

      Myös vanhemmat tulostimet on helppo saada toimimaan. Tulostimien käyttö ei nykyään ole vaikeaa.
      Sitä en osaa sanoa kuinka Cinnamon -työpöydän omat tulostinasetukset toimii, koska en tosiaan ole Cinnamonia pystynyt käyttämään.

      Työpöydän omien tulostinasetusten lisäksi tulostimia voi vaihtoehtoisesti hallita ja ottaa käyttöön ketjusssa aiemmin mainitulla tavalla webbiselainta käyttäen, tai sitten käyttämällä system-config-printer -työkalua. Jos system-config-printer -työkalu ei ole aseennettuna niin sen voi asentaa komennolla:

      apt install system-config-printer


      Minkä jälkeen työkalu voidaan käynnistää esimerkiksi komentoriviltä antamalla komento:

      system-config-printer



      Tämä kyllä koskee vain Gnome -työpöytää luultavasti, mutta mainitsen nyt tämänkin tässä. Ainakin Gnome -työpöytää käytettäessä on myös mahdollista käyttää Googlen pilven kautta jaettuja tulostimia (Google Cloud Printing). Googlen pilveen jaetut tulostimet näkyy Debianissa ainakin Gnome -työpöydällä aivan heittämällä ilman minkäänlaista säätämistä, ainut mitä pitää tehdä on se että Gnome -työpöydän verkkotiliasetuksiin pitää määritellä Google -tili joka pystyy Googlen pilveen jaettua tulostinta käsittelemään. Lisäksi Debianissa on myös tarvittavat ohjelmistot tulostimien jakamiseen Googlen pilveen. Olen itse tuota kokeillut Debianissa ja homma toimii.

      T. miksuh

    • Anonyymi

      Onkohan avaus trollausta?

      • Anonyymi

        Muutaman kuukauden vanha kuitenkin.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      29
      4977
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      156
      4778
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      215
      4772
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      119
      4580
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3670
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2364
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2148
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1677
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      24
      1584
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      194
      1301
    Aihe