On ihan turhaa vieroksua neuvostoaikaista monumenttia Hotelli Piritaa. Ulkopuolelta rakennus on pian jo antiikkia ja siksikin harvinainen. Parkkipaikat oli hyvät. Aula on hervoton ja respassa vaan pari hätäistä asiakaspalvelussa, joten kannattaa ottaa rivakasti esiin varauksensa ja passinsa. Jos aikoo pyytää lisäpalveluita, kannattaa viron kielellä raapustaa sanat valmiiksi vaikka tulostetun varauspaprunsa kulmaan kuten esim. aamutakki ja tohvelit huoneessa jne. Tunninkin odotus respaan on ollut normaalia. Mutta viikonloppuisin nyt kaikki muutkin on liikkeellä, kannattaakin poiketa mahdollisuuksien mukaan viikolla !
Kuten on loogistakin, käytävät ovat todella pitkiä joskin myös leveitä, niissä mahtuisi autolla aivan huoletta kurvailemaan. Pitkät välimatkat siis huoneisiin, aamiaiselle jne. Aamiainen oli sinänsä hyvä ja näkymät merelle upeat.
"Kylpyläksi" kutsuttu laitos ei ole kylpylää nähnytkään. Pitkä kylmä allas, jossa yleensä joku uimakoulu ym. treenaa. Saunoja pari. Ja taas kerran pitkät välimatkat huoneisiin ja kaikkialle.
Sensijaan ympärille avautuu mahtavat nähtävyydet ! Mm. Piritan luostari, Kadriorkin puistot museoineen, bussilla hurauttaa parilla eurolla Tv-tornille jne.... Sen vieressä on kasvitarha. Etsiäkseen illaksi vähän menoa tai vaan poiketakseen ulos syömään, voi joutua kyllä menemään samalla ihan keskustaan asti. (5 km)
Suosittelen tätä paikkaa kaikille, joilla on vielä seikkailumieltä edes rahtunen jäljellä ! Ja hyväjalkaisille.
Hotelli Pirita pian jo antiikin arvossa
13
194
Vastaukset 13
- eikiinnosta
Tallinnan ja koko Vironmatkailunkin särmä loppui Neuvostoliiton hajoamisen hetkeen, sijaan astui suuri tylsyys!
- Kurjaa.On
Suosittelen lämpimästi Hotelli Piritaa nille jotka ei vielä ole nähnyt Viron kurjuutta
- Pikku-Myy
Hotelli Pirita surkeessa kunnossa, perustukset painuneet ja vesikatto vuotaa, varmaan puretaan kohta.
- Rieki
Ja minkä matkatoimiston mainos kyseessä, voi olla myös suoraan virosta laitettu mainos. Ällöttäviä aloituksia keskustelupalstalla, saisi tulla tännekin pakollinen rekisteröityminen, ettei tälläistä mainossaastaa tulisi tänne.
- Anonyymi
Aika jännä mainokseksi. :D
- Anonyymi
Aloittaja tässä, päivää.
Ei tosiaankaan ole matkatoimiston tai omankaan toimiston mainos. :D Vaan maailmankuvaa avartavaa surffailua, kun etsii sopivaa yösijaa reissun päällä. Kaikkihan ei sellaisia ole ja sitten pikku pettymys kaivelee pitkään ! Helpointa toki onkin mennä ketjuihin yöpymään. Kaikki pelaa paremmin ja sitten ollaan niin kansainvälisiä, niin kansainvälisiä ! - Anonyymi
Hotelli Pirita on kurjuuden huippu, käykää itse toteamassa.
- Anonyymi
En mä nyt sanois noinkaan, kun ympäristö tuo kaikki pojot kotiin ja omalla veneellä pääsee ihan viereen. Hieno ja erilainen elämys !
- Anonyymi
Kyllähän Pirita hotellin rakennus on remonttia vailla. Mutta kun sitä ei saa tehdä kun sen omistaa neuvostoliiton vanha olympia komitea, (tms) eikä sieltä tule saneeraus lupaa. Pikku remppoja saa tehdä mutta ei mitään suurempaa. Katot vuotaa. Seinien kipsoniittilevyt sulavat ja valuvat lattialle. Taulut ja kiinnike ruuvit eivät pysy seinällä kun seinät on niin märät. Nykyään en tiedä mikä on tilanne lupien suhteen mutta huonolta näyttää.
- Anonyymi
Hotelli Piritassa olis puskutraktorille työtä.
- Anonyymi
Tarvis Putinin tulla viikoks Piritan home "kylpylään" niin eiköhän uusimishomma lähtis käyntiin.
Palvelut, hoidot ja ruoka, hieman käsintehdyn makuista toki, on hyvällä tasolla, mutta se rakennus pitäisi räjäyttää.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791702
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109903En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58745Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo97666Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset207644- 133618
- 48566
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50548- 37546
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä16522