Moi millainen sää on ollut yleensä huhti-toukokuun vaihteessa. Ja onko tori ja ravintolat vielä auki normaalisti, vai onko osa mennyt kiinni ?. Raya divers ilmeisesti sulkeutuu jo maaliskuun lopulla mutta järjestetäänkö vielä tuolloin sorklausretkiä muiden firmojen toimesta vai ovatko merivirrat jo liian kovat.
Huhti-toukokuun vaihde.
Jalkor
4494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Itse+en+ole+Khao+lakissa+ihan+juuri+tuohon+aikaan+ollut,+mutta+Toukokuun++puolessavälissä+kylläkin.
Silloin+ainakin+Khao+lakissa+oli+hyvin+hiljaista,+osa+hotelleista+kiinni+ja+osa+hyvin+vajaakäytöllä+(meidänkin+hotellissa+uskon+että+oli+väkeä+majoittamassa+ihan+maksimissaan+20%:a+huonekapasiteetista,+todennäköisesti+jopa+vähemmän.+Ravintoloista+myös+iso+osa+on+laittanut+paikkansa+kiinni+ja+avaavat+vasta+loppuvuodesta.+Tori+on+auki,+mutta+vähemmän+myyjiä+(siis+jotka+tarjoavat+tuotteitaan+turisteille).
Kyseiseen+ajankohtaan+Khao+lakissa+voi+olla+jo+paljon+sateita+taikka+sitten+ei,+sitä+ei+vain+voi+tietää+etukäteen...+(Toukokuusta-Marraskuuhun+Khao+lakissa+keskimäärin+sataa+selkeästi+enemmän+kuin+sitten+matkailusesongilla+Joulu-Maaliskuu+aikana).
Itse+olin+Tammikuussa+viimeksi+Khao+Lakissa+jolloin+matkailukausi+on+parhaimmillaan,+ja+silloin+mielestäni+alueella+on+"ihan+sopivasti"+turisteja+ja+elämää,+vaikka+meno+on+paljon+rauhallisempaa+silloinkin+kuin+80km.+etelämpänä+Phuketissa
Toukokuussa olen itse viihtynyt Khao lakissa parhaiten. Mut tykkäänkin rauhallisuudesta ja lämmöstä. Kun vielä valitsee rauhallisen rannan (eteläinen) saa usein olla rannalla lähes yksin.
Ennen nousuvettä kun pujahtaa poseidon beachille, saa tosiaan olla taatusti yksin rannalla.
Henkilökunnalla on enemmän aikaa, eikä tarvitse odotella. Hotellien hinnat on murto-osa sesongista. Hotelleissa on jonkin verran Thaimaalaisia turisteja. Tulevat altaalle kun aurinko laskee. Lapset voivat olla päivälläkin, mut käyttäytyvät hyvin (vert. englantilaiset).
Monet länsimaalaiset käyvät vuosittain toukokuussa. Joskus luultu mun asuvan siellä kun olen *aina* siellä. Johtuu siitä että matkustimme samaan aikaan.
Ihan joka koju ei ole auki, mut en itse ainakaan ole jäänyt mitään paitsi.
Yhden kerran on satanut mielestäni liian paljon. Kuuroja toki voi tulla, mut ne vaan raikastaa ilmaa.
Tosin keksin kyl tekemistä sateellakin. Johtuen isosta kaveripiiristä khao lakissa.
Retkienjärjestäjät ja välittäjät toimivat toukokuussa lähes normaalisti. Jos nyt joku koju oliskin kiinni, vieressä on auki.
Tosiaan punasia lippuja toki näkee sesonkia enemmän rannoilla. Mut siihenkin on vaihtoehtoja. Voi uida altaalla, tai sit Poseidonilla on kyl tyynempää kun on poukamassa.
Joten hyvää lomaa.
itse suuntaan tänä vuonna toisaalle thaimaassa.
Mites hyttyset onko normaalia enemmän ?
minua ei ole koskaan hyttyset liiemmin Khao Lakissa kiusanneet (vert. suomen kesä). Mut joskus tälläpalstalla ovat ihmiset valitelleet illalla ravintolassa istuessaan, niistä olleen harmia