Moi millainen sää on ollut yleensä huhti-toukokuun vaihteessa. Ja onko tori ja ravintolat vielä auki normaalisti, vai onko osa mennyt kiinni ?. Raya divers ilmeisesti sulkeutuu jo maaliskuun lopulla mutta järjestetäänkö vielä tuolloin sorklausretkiä muiden firmojen toimesta vai ovatko merivirrat jo liian kovat.
Huhti-toukokuun vaihde.
4
393
Vastaukset
Itse en ole Khao lakissa ihan juuri tuohon aikaan ollut, mutta Toukokuun puolessavälissä kylläkin.
Silloin ainakin Khao lakissa oli hyvin hiljaista, osa hotelleista kiinni ja osa hyvin vajaakäytöllä (meidänkin hotellissa uskon että oli väkeä majoittamassa ihan maksimissaan 20%:a huonekapasiteetista, todennäköisesti jopa vähemmän. Ravintoloista myös iso osa on laittanut paikkansa kiinni ja avaavat vasta loppuvuodesta. Tori on auki, mutta vähemmän myyjiä (siis jotka tarjoavat tuotteitaan turisteille).
Kyseiseen ajankohtaan Khao lakissa voi olla jo paljon sateita taikka sitten ei, sitä ei vain voi tietää etukäteen... (Toukokuusta-Marraskuuhun Khao lakissa keskimäärin sataa selkeästi enemmän kuin sitten matkailusesongilla Joulu-Maaliskuu aikana).
Itse olin Tammikuussa viimeksi Khao Lakissa jolloin matkailukausi on parhaimmillaan, ja silloin mielestäni alueella on "ihan sopivasti" turisteja ja elämää, vaikka meno on paljon rauhallisempaa silloinkin kuin 80km. etelämpänä PhuketissaToukokuussa olen itse viihtynyt Khao lakissa parhaiten. Mut tykkäänkin rauhallisuudesta ja lämmöstä. Kun vielä valitsee rauhallisen rannan (eteläinen) saa usein olla rannalla lähes yksin.
Ennen nousuvettä kun pujahtaa poseidon beachille, saa tosiaan olla taatusti yksin rannalla.
Henkilökunnalla on enemmän aikaa, eikä tarvitse odotella. Hotellien hinnat on murto-osa sesongista. Hotelleissa on jonkin verran Thaimaalaisia turisteja. Tulevat altaalle kun aurinko laskee. Lapset voivat olla päivälläkin, mut käyttäytyvät hyvin (vert. englantilaiset).
Monet länsimaalaiset käyvät vuosittain toukokuussa. Joskus luultu mun asuvan siellä kun olen *aina* siellä. Johtuu siitä että matkustimme samaan aikaan.
Ihan joka koju ei ole auki, mut en itse ainakaan ole jäänyt mitään paitsi.
Yhden kerran on satanut mielestäni liian paljon. Kuuroja toki voi tulla, mut ne vaan raikastaa ilmaa.
Tosin keksin kyl tekemistä sateellakin. Johtuen isosta kaveripiiristä khao lakissa.
Retkienjärjestäjät ja välittäjät toimivat toukokuussa lähes normaalisti. Jos nyt joku koju oliskin kiinni, vieressä on auki.
Tosiaan punasia lippuja toki näkee sesonkia enemmän rannoilla. Mut siihenkin on vaihtoehtoja. Voi uida altaalla, tai sit Poseidonilla on kyl tyynempää kun on poukamassa.
Joten hyvää lomaa.
itse suuntaan tänä vuonna toisaalle thaimaassa.- Jalkor
Mites hyttyset onko normaalia enemmän ?
minua ei ole koskaan hyttyset liiemmin Khao Lakissa kiusanneet (vert. suomen kesä). Mut joskus tälläpalstalla ovat ihmiset valitelleet illalla ravintolassa istuessaan, niistä olleen harmia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2141829Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1511568- 781428
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla101328- 581262
- 741125
- 1091049
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva551010- 621007
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53890