Moi millainen sää on ollut yleensä huhti-toukokuun vaihteessa. Ja onko tori ja ravintolat vielä auki normaalisti, vai onko osa mennyt kiinni ?. Raya divers ilmeisesti sulkeutuu jo maaliskuun lopulla mutta järjestetäänkö vielä tuolloin sorklausretkiä muiden firmojen toimesta vai ovatko merivirrat jo liian kovat.
Huhti-toukokuun vaihde.
4
448
Vastaukset
Itse en ole Khao lakissa ihan juuri tuohon aikaan ollut, mutta Toukokuun puolessavälissä kylläkin.
Silloin ainakin Khao lakissa oli hyvin hiljaista, osa hotelleista kiinni ja osa hyvin vajaakäytöllä (meidänkin hotellissa uskon että oli väkeä majoittamassa ihan maksimissaan 20%:a huonekapasiteetista, todennäköisesti jopa vähemmän. Ravintoloista myös iso osa on laittanut paikkansa kiinni ja avaavat vasta loppuvuodesta. Tori on auki, mutta vähemmän myyjiä (siis jotka tarjoavat tuotteitaan turisteille).
Kyseiseen ajankohtaan Khao lakissa voi olla jo paljon sateita taikka sitten ei, sitä ei vain voi tietää etukäteen... (Toukokuusta-Marraskuuhun Khao lakissa keskimäärin sataa selkeästi enemmän kuin sitten matkailusesongilla Joulu-Maaliskuu aikana).
Itse olin Tammikuussa viimeksi Khao Lakissa jolloin matkailukausi on parhaimmillaan, ja silloin mielestäni alueella on "ihan sopivasti" turisteja ja elämää, vaikka meno on paljon rauhallisempaa silloinkin kuin 80km. etelämpänä PhuketissaToukokuussa olen itse viihtynyt Khao lakissa parhaiten. Mut tykkäänkin rauhallisuudesta ja lämmöstä. Kun vielä valitsee rauhallisen rannan (eteläinen) saa usein olla rannalla lähes yksin.
Ennen nousuvettä kun pujahtaa poseidon beachille, saa tosiaan olla taatusti yksin rannalla.
Henkilökunnalla on enemmän aikaa, eikä tarvitse odotella. Hotellien hinnat on murto-osa sesongista. Hotelleissa on jonkin verran Thaimaalaisia turisteja. Tulevat altaalle kun aurinko laskee. Lapset voivat olla päivälläkin, mut käyttäytyvät hyvin (vert. englantilaiset).
Monet länsimaalaiset käyvät vuosittain toukokuussa. Joskus luultu mun asuvan siellä kun olen *aina* siellä. Johtuu siitä että matkustimme samaan aikaan.
Ihan joka koju ei ole auki, mut en itse ainakaan ole jäänyt mitään paitsi.
Yhden kerran on satanut mielestäni liian paljon. Kuuroja toki voi tulla, mut ne vaan raikastaa ilmaa.
Tosin keksin kyl tekemistä sateellakin. Johtuen isosta kaveripiiristä khao lakissa.
Retkienjärjestäjät ja välittäjät toimivat toukokuussa lähes normaalisti. Jos nyt joku koju oliskin kiinni, vieressä on auki.
Tosiaan punasia lippuja toki näkee sesonkia enemmän rannoilla. Mut siihenkin on vaihtoehtoja. Voi uida altaalla, tai sit Poseidonilla on kyl tyynempää kun on poukamassa.
Joten hyvää lomaa.
itse suuntaan tänä vuonna toisaalle thaimaassa.- Jalkor
Mites hyttyset onko normaalia enemmän ?
minua ei ole koskaan hyttyset liiemmin Khao Lakissa kiusanneet (vert. suomen kesä). Mut joskus tälläpalstalla ovat ihmiset valitelleet illalla ravintolassa istuessaan, niistä olleen harmia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭1998161Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.54313Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät
Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa1043811"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin1353694Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä
Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma892981Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni1562636Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa
Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.492502- 1502173
- 731645
Miksi suorittamisesta tulee
Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a661461