Jumalan lapsena säilyy, kun haluaa kuulla ja uskoa syntien anteeksiantamuksen.
Jeesus kertoi vertauksen taivaan valtakunnasta. Vertauksen taustana on kylvötapahtuma, jossa mies kylvää vehnää peltoonsa. Kylväjän nukkuessa vihamies kylvää peltoon rikkakasvin siemeniä. Jeesuksen aikaan saattoi tapahtua, että pahansuovat henkilöt vihan tai koston tarkoituksessa kylvivät lustetta toisen peltoon.
Luste oli myrkyllinen kasvi ja ennen kypsymistään aivan vehnän näköinen. Parhainkaan asiantuntija ei voinut varmuudella erottaa lustetta ja vehnää toisistaan vielä kasvuvaiheessa. Tämän lisäksi lusteen juuret saattoivat kietoutua vehnän juuren ympärille.
Lustetta kitkettäessä oli suuri vaara, että mukana lähtee vehnääkin. Lusteen nyhtäminen pellosta oli siis käytännössä mahdotonta.
Kahdenlainen kylvö
Herramme selittää vertauksen opetuslapsilleen. Ihmiset ovat pelto, johon kylvetään. Jeesus on hyvän siemenen kylväjä ja Jumalan muuttumaton, elävä ja eläväksi tekevä sana on hyvä siemen. Jumalan vastustaja eli sielunvihollinen on kateellinen vihamies, joka kylvää pahansuovana huonoa ja myrkyllistä siementä eli syntiä ja kaikkea vääryyttä.
Tämä taistelu hyvän ja pahan välillä on alkanut jo syntiinlankeemuksesta paratiisissa. Sielunvihollisen kateudesta on synti ja kuolema tullut maailmaan. (Viis. 2:23–24.) Jokainen syntyvä ihminen saa syntymälahjana elävän uskon, jolla omistetaan Jumalan valmistama lahjavanhurskaus. Jumalan vastustaja aloittaa myös kylvötyönsä houkutellen ihmistä syntiin jo hyvin varhain, niin että Jumalan lahjana saatu usko tukahtuisi.
Uskovaiset ovat kylväjiä
Jumalan sanan kylvö jatkuu vielä maailmassa ihmisten keskellä. Kristuksen työ jatkuu Pyhän Hengen työnä hänen seurakunnassaan. (KO 44.) Uskovaiset ovat kylväjiä Jeesuksen antaman lähetyskäskyn mukaisesti. Tehtävänä on pitää esillä Jumalan anteeksiantavaa ja armahtavaa rakkauden sanomaa.
Vain Jumala voi vaikuttaa Pyhän Hengen voimasta puhutun sanansa kautta ja antaa uskonsa menettäneelle kuulijalle uskomisen lahjan. Jumalan sanan kylväjän ei tarvitse arvioida kylvön kohdetta eli sanankuulijaa ja hänen sydämensä maaperää. Me emme voi nähdä ihmisen sisimpään.
Tehtävämme on vai kertoa hyvästä Jumalasta ja hänen käskystään julistaa synninpäästön evankeliumia. Jumala antaa kasvun. Hän etsii ja kutsuu sanansa voimalla armoa ja armahdusta kaipaavia yhteyteensä.
Kylväjä on itse kylvön kohteena
Jokaisen uskovaisen tarvitsee myös itse kuulla ja uskoa omalle sydämelleen Jumalan sanaa. Kun saa olla Jumalan sanan opetettavana ja uskoa evankeliumin lupaukset ja synnit anteeksi, säilyy hyvänä viljana Jumalan valtakunnassa.
Jumalan valtakunnan asukaskin joutuu vihamiehen pahan kylvötyön kohteeksi. Vihollinen käy ympärillämme niin kuin ärjyvä leijona etsien kenet voisi niellä (1. Piet. 5:8). Vihollisen tarkoitus on saada kaikki uskovaiset lankeamaan pois Jumalan yhteydestä. Vihollinen houkuttelee ajassamme monilla tavoilla syntiin, että usko Jumalaan lakkaisi rikkomusten ja syntien seurauksena.
Tässä Kristuksen seurakunnassa Jumala henkensä voimalla hoitaa ja rohkaisee meitä uskomaan. Tämä tapahtuu toisten uskovaisten välityksellä, siksi tarvitsemme seurakuntayhteyden.
Uskomme päämäärä on iankaikkinen elämä Jumalan luona taivaassa. Viimein tulee elonaika eli kaiken loppu. Silloin erehtymätön elonleikkaaja erottaa lusteen ja vehnän toisistaan. Jeesus Kristus lähettää enkelinsä noutamaan elämänsä loppuun asti uskoneet taivaan kotiin. Vertauksen mukaisesti hyvä vilja kootaan aittaan.
Niillä, jotka luopuivat uskostaan, on sama kohtalo kuin lusteella. He kohtaavat iankaikkisen tuhon. Kaikkina aikoina, tälläkin hetkellä, Jumalan voima on suurempi kuin vihollisen voima. Hänen armonsa varjelee, neuvoo oikeaan ja pelastaa kaikesta pahasta. Turvallista on asua Jumalan valtakunnan hoidossa, jossa saamme aina syntimme anteeksi.
Hyvän ja pahan taistelu
heikki.saarikoski
2
101
Vastaukset
Jumala on niin rakastava isä, että hän antaa omat tottelemattomat lapsensa pahimmalle vihamiehelleen kidutettaviksi ikuisiksi ajoiksi.
Taidatkos tuon pidemmin sanoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html684430Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2464193Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat223394Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1613295Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis683066Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos752899Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1192583Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1722441- 482215
- 241820