Anopilla vanhoja kuvia esillä

KuinkaToimia

Anoppini pitää kirjahyllyssään esillä vanhoja valokuvia, jossa mieheni entinen naisystävä on mieheni kainalossa. Yhdessä kuvassa taas nainen on heidän lastenssa kanssa. Miten te suhtautuisitte tilanteeseen ja onko muilla vastaavia kokemuksia? En ole kehdannut mainita asiasta, sillä ei anoppi varmaan ymmärtäisi, koska on jo niin vanha. Mietin vain miten poikamma suhtautuu asiaan, kun on vanhempi. Alkaakohan hän kyselemään, että kuka se vieras nainen on isin kainalossa siinä kuvassa ja miksi hän on siinä enkä minä.

7

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seonhänenasiansa

      Mitä se sulle kuuluu mitä anopillasi on kirjahyllyillä.

    • Ihmiseteiajattele

      No kyllä minäkin vähän niistä kuvista kiusaantuisin. Kyllä anopilta varmasti löytyisi kuvia jossa on pelkästään oma poika ja lastenlapset. Minusta hän on ajattelematon tai sitten ei yksinkertaisesti vain ole ajatellut asiaa. Omalla mummollanikin oli ne samat kuvat hyllyssä kymmeniä vuosia. Kyllä se miehesikin voisi kiinnittää asiaan huomioita ja sanoa äidilleen että voisi jo ottaa kuvat exästä pois seiniltä. Itse en kestä ihmisiä jotka ei ajattele miltä toisesta voi tuntua. Joo jokaisella on mennyt elämä, mutta sen voi ihan hyvin säilyttää vain ajatuksissa tai vaikka kirjahyllyn kaapissa.

      • TSEMIIIIIIIIII

        "Minusta hän on ajattelematon tai sitten ei yksinkertaisesti vain ole ajatellut asiaa. "

        No niin!


      • Mietinytvähän

        Miten jotkut kuvat voi noin paljon harmittaa, anoppi voi olla hyvissä väleissä Ex miniäänsä ja onhan se hänen lastenlastensa äiti.
        Kyllä on huono itsetunto ,jos pahoittaa tuolaasesta mielensä.


      • Ihmiseteiajattele

        No ei minulla ainakaan ole huono itsetunto ja omat vanhempani ovat kyllä pyytämättä ottaneet sen yhden kuvan näkyviltä pois jossa olen lasten ja lasten isän kanssa. Eipä minuakaan kiinnosta katella kuvaa meistä exän kanssa perheenä vaikka hyvissä väleissä ollaankin. Lähinnä minusta tuntuisi ettei vanhemmat kunnioita uutta miestäni jos pitäisi exän kuvaa seinällä.


      • LapsetonOmastaHalustaan

        Ehkä hän ei ole ajatellut asiaa.
        Itse mainitsisin miehelleni että ottaisimme asian puheeksi anopin kanssa, mieheni sanoisi ehkä että laittaisi kuvat pois ja uudet (teistä) tilalle. Itse sanoisin tuntevani loukkaaantuneeksi, ehkä vähäpätöiseksi.. mutta niinkuin sanoin, luulen ettei hän edes ajatellut asiaa, varsinkin jos on jo vanha ihminen.

        Jos anoppisi ei ymmärrä, on hän täysi ääliö, pitäkööt kuvansa, ei teidän tarvitse sinne enää mennä niitä katsomaan.


    • Ennenkaikkea

      Kivan aktiivinen persoona. Ja huumorintajuinen.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      111
      4629
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      173
      4395
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      95
      1749
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1661
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1433
    6. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      353
      1110
    7. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      6
      1109
    8. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      67
      989
    9. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      56
      964
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      948
    Aihe