Kovia lattialaattoja 5*10 cm joihin pitäisi tehdä pyöreitä lattiakaivon aukkoja käsipelillä. Onko tämmöistä leikkuria. Rautasahaan laitettavalla terällä homma on hidasta.
Aukotus
Sahuri
2330
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
niin ei tarvitse kaivaa pyöreitä reikiä.
Rautakaupasta toki löytyy hommaan myös koneita ja teriä. Ns. suorakarainen hiomakone ja siihen sopiva kaakeliterä - ja uppoaa kuin juustoon.
Tosin tulee jo sen verran hintaa, että kannattaa vaikka teettää jollakin. Tai hae vuokraamosta kone.
Ehdottomasti on kyllä parempi tuo mitä kaveri jo ehdottikin eli hommaa kaivoon suorakaiteen muotoinen jatko-osa. Sehän tietty kannattaisi hankkia ennen laatoituksen aloittamista, jotta voit sovitella sopivan laattajaon.
Mutta tulipa tuosta pyöreästä kaivostasi mieleen, että onko se kovinkin vanha? Jos on jostain 70 luvulta ja laatoitat lattian uudelleen käyttäen samaa lattiakaivoa, niin pieni varoituksen sana. Kaivo ei välttämättä ole tiivis, varsinkin jos siinä erillinen (esim.kuparinen) korokerengas ja vieläpä esim. pesukoneen tms. poistoliityntä. Tällöin on joko kaivo tai sen jatko-osa vaihdettava ja tiiviys järjestettävä kunnon vesi-eristyksellä.