Uudet lukot ja ovet taloyhtiöön Oulussa - Abloy tai jokin muu ?

järkilukko

Taloyhtiöön (20 rivitaloasuntoa, Oulu) vaihdetaan uuden lukitusjärjestelmän ikivanhan Abloy CLASSIC:n tilalle. Mitä olen asiaa tutkinut, niin Abloy:n uusin (ja kallein?) PROTEC CLIQ ei ole käyttömukavuudeltaan kovin hyvä. Samoin ILOQ tuotteet.

Mitkä olisi ne toimivat ja järkihintaiset vaihtoehdot? Osaatteko suositella edullista lukkofirmaa Oulun seudulla, joka kävisi nämä asentamassa uusien ovien kanssa?

Kun esimerkiksi ABLOY SENTO patentti on voimassa 2026 asti ja mallisuoja vuoteen 2034, niin ovatko avaimet vapaasti kopioitavissa vuonna 2026? Mitä tuo mallisuoja sitten tarkoittaa? Abloyn PROTEC 2 olisi ainakin patentoitu 2030 asti.

Kiitokset asiantuntevista vastauksista jo etukäteen!

9

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sento-optima

      Laittakaa Sento Optima. Alaovesta ja yleisten tilojen ovista sisään tägillä ja omasta ovesta avaimella. Iloqeihin ja Cliceihin sun muihin sähkömekaanisiin en koskisi pitkällä tikullakaan.

      • järkilukko

        Kiitos vinkistä! Kyseessä siis rivitalo-yhtiö, "alaovia" ei ole. Perus Alboy Sento on siis toimiva/kestävä ja järkihintainen vaihtoehto? Patentti vuoteen 2026 pitäisi olla ok. Mitä tuo mallisuoja v. 2034 tarkoittaa, patenttiin verrattuna?

        Joo, iloqit ja clicit karsin heti pois arvosteluja vähänkin luettua. Perus mekaaninen Abloy saa riittää tällä kertaa.

        Kokemuksia Oulun seudun lukkoliikkeistä, jotka tätä Sentoa myy/asentaa?


      • Osa-aikaeläkeläinen

        Ei lukkoja kannata kovin paljon miettiä. Varkaat eivät niitä ropaa. Hyvä esimerkki oli eräs ns. pitopaikka lähellä Kotkaa. Häissä tuli siellä oltua. Takaovella oli kaikenlaista rautaa salpoina, mutta etuovessa, joka on hyvin näkyvillä, tavallinen lukko.


    • JärkiKäteen

      Ehdottomasti iLoq, hyvä ja tomiva järjetestelmä!

      • JärkiPoisKädestä

        Ei MISSÄÄN NIMESSÄ Iloqeja! Ei mene mikään kuin hermot tuon paskan kanssa.


    • järkilukko

      ILOQ tai muut vastaavat "tarpeellisiksi markkinoidut" uutuuskeksinnöt eivät tosiaan ole vaihtoehtona, ei ainakaan rivitaloissa. Kuten aiemminkin jo kirjoitin. Varma mekaaninen Abloy Sento vaikuttaisi sopivimmalta.

      Kaivattaisiin vielä kokemuksia Oulun seudun lukkoliikkeistä, jotka tätä Sentoa myy/asentaa?

    • Anonyymi

      Älkää laittako Abloy Pulsea. Lukija toimii miten sattuu. Itse en olisi päässyt sisään rapun ovesta ellei naapuri olisi sattunut juuri lähtemään lenkille koiran kanssa. Varoitin kyllä, mutta onneksi naapurin puoliso jäi kotiin ja voi avata oven.

    • Anonyymi

      Suuri ongelma Lukkoalalla!
      Poliisi ja vapaamuurarit tekevät yhteistyötä lukkoliiikkeiden kanssa juuri niiden Abloy valtuutetujenkin.
      Kun ole Stalkkaajien vainoama saat lukkosi jo avattuna avaimesi on siis koodattu.
      Pikasuutarissa saat viereesi muurariveljen joka vinkkaa sepälle pistää talteen numerosarjasi.
      Olin Abloy liikeessä joka kirjoitti numerosarjan muistiin ei antanut takaisin pyynnöstä huolimatta vaa pisti pikana silppuriin kun pyysin.
      Koko soppa alkoi kun synnynäiseti alapään vammainen poliisi rupesi persettä nuolemaan ja tekaisi syytöntä kohtaan syytteet. Pisti hyllytykseen naisen tekemän rikoksen sen jälkeen lauma ala vammaisia on vainonnut jopa stalkkauskoneet on asenettu kulkuneuvoihin. Poliisi märkä uni on asentaa autoihin valmiiksi seuranta voimallisen perseenuolun mahdollistamiseksi.

    • Anonyymi

      hankkikaa Iloq

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi tyttöä putosi

      Minkä takia ne tytöt katolle oli kiivenny?
      Helsinki
      111
      3824
    2. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      41
      3193
    3. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      235
      2847
    4. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      39
      2376
    5. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      1684
    6. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      24
      1496
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1476
    8. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      14
      1361
    9. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      18
      1345
    10. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      22
      1271
    Aihe