Pelottavaa

veio4

Ei kauan sitten, jotkut näyttivät rohkeuttaan uskaltamalla ottaa tatuointeja. Nyt tilanne on muuttunut siihen, että vaatiin enemmän rohkeutta olla ottamatta niitä.
Nyt
ei vaadi rohkeutta mennä sopulina lauman mukana ja tehdä kuten muut ja matkia muita, vaan vaatii todellista rohkeutta löytää oma elämän polkunsa ja kulkea sitä.
Nuorten
halutaan juoksevan kaiken sellaisen turhuuden perässä mistä tietyt tahot, tavalla tai toisella, saavat miljoonat tileilleen.

Miten olet kokenut tämän omalla kohdallasi. ?

14

155

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • veio4

      Osittain
      tähän liittyen, maamme ei voi saada päteviä päättäjiä, koska sanonta
      "kansa saa tasoisensa päättäjät"
      ohjaa tätä maata aina väärään suuntaan.
      Tämä
      kansa ei uskalla äänestää fiksuja päättäjiä, koska se kokisi itsensä tyhmäksi heidän rinnallaan.
      Samoin
      vallassa olevat päättäjät pelkäävät fiksuja ja aivan samasta syystä. Nykyiset päättäjät ovat, taas kerran, teittyjen tahojen juoksupoikia eli niiden joilla on liikaa valtaa rahan avulla.

    • Trollimielisesti voisin juuri sinulle vastata, että auton hankkimiseen ja saastuttamisen hyväksymiseen minua ollaan koetettu ryhmäpainostaa.

      Mutta vielä tärkeämpää: kun kouluissa perinteenä nöyryytetään ensimmäisen vuoden opiskelijoita, tuleeko paeta häpeää ja uskaltaa tehdä toisin vai paeta ryhmäpainetta ja uskaltautua heittäytymään?

      • "tuleeko paeta häpeää ja uskaltaa tehdä toisin vai paeta ryhmäpainetta ja uskaltautua heittäytymään? "

        Ainakaan minä en nyt ymmärrä, että mitä yrität sanoa.


      • Oldie kirjoitti:

        "tuleeko paeta häpeää ja uskaltaa tehdä toisin vai paeta ryhmäpainetta ja uskaltautua heittäytymään? "

        Ainakaan minä en nyt ymmärrä, että mitä yrität sanoa.

        Aina ei voi suoraan todeta, että yksi vaihtoehto on pakenemista ja toinen rohkeutta. Yleensä ihminen vain valitsee monesta pahasta.


      • Anonyymi
        jokutyyppi19 kirjoitti:

        Aina ei voi suoraan todeta, että yksi vaihtoehto on pakenemista ja toinen rohkeutta. Yleensä ihminen vain valitsee monesta pahasta.

        Se on totta
        ja eiköhän pako ole joskus hyvä vaihtoehto.
        Tuleeko sulle mieleen joku tilanne elävästä elämästä.?


    • veio4

      Nuorten kannettavaksi on heitetty rankka taakka.
      Maamme asiat on johdettu sellaiseen tilaan, että vain pieni määrä ihmisiä näkee missä ollaan.
      Siinä vaiheessa,
      kun asiat näkyy niin selkeästi että sokeampikin näkee ne, ollaan siinä tilassa ettei muutosta parempaan ole enää mahdollista tehdä.
      Maamme
      päättäjät kuvittelee, että voidaan matkia muiden maiden systeemejä eli voitaisiin kuoria vain kermat päältä, mutta ei onnistu.
      Yhtenä esimerkkinä,
      motskarijengit joista viime aikoina on uutisoitu. Vaaralliset jengit lisääntyy nopeasti.
      Miksi ei toimita
      ennenkuin on liian myöhäistä.?
      Koska
      niitä halutaan tänne. Niiden avulla jotkut saavat valtaa muihin. Niitä rahoittavat ne, jotka eivät itse halua sotkea käsiään kun haluavat polkea muita.

    • Anonyymi

      Nuoria ajetaan ansaan jossa kuulisivat vain tiettyjen paimenten ääniä ja tietysti hoidetaan niin,
      että
      nuoret jakaantuisivat kuulemaan eri paimenten ääniä.
      Näin
      on helppo ohjaata laumaa, koska silloin eivät kuule väärien paimenten ääniä
      eli
      mikään vieras taho ei pääse avaamaan nuorten silmiä.

    • Anonyymi

      Veio4
      YouTubessa on miljoona roskaa, löydä sen seasta sitten jotain elämää antavaa viestiä.
      Maamme
      asiat pitäisi kuitenkin saada kuntoon, eikä niitä nykyisellä menolla kuntoon saada.
      Useimmat
      kansalaiset eivät edes näe mikä on pielessä.
      YouTubessa - Haloo kansanedustajat -
      kertoo jotain siitä missä mennään mutta liian moni ei halua tietää.

    • Anonyymi

      Ei ihme ettei näitä mielellään haluta nähdä, koska tulee toivoton ole siitä mihin olemme menossa ja mitä on tulossa.

      Nuoret taistelevat tulevaisuutensa puolesta. Miksi se sallitaan.?
      Greta Thunberg istuisi edelleen kadun kulmassa protestoimassa pienen piirinsä kanssa ellei kaikki tapahtunut olisi mahdollistettu joidenkin toimesta. Kuka tai ketkä olivat mahdollistajia. No, katsotaan nyt oman maamme asioita.

      Maastamme halutaan tehdä Lakimies-Terapeutti – yhteiskunta. Erityisesti edellisen hallituksen päämäärä oli matkia Jenkeistä kaikki se mikä tyydyttää ahneiden ahneutta ja vallanhakua.

      Eli, sinulla ei ole mitään oikeuksia ellet niitä taistele lakimiehen avulla. Toisaalta, jos sinulla ei siihen ole varaa, menet käsittelemään vihantunteitasi terapiaan. Vaikka, todellisuudessa vihasi on täysin oikeaa ja oikeutettua ja vääristyneen yhteiskunnan aiheuttamaa.

      Niin, miksi se sallittiin.?
      Toinen puoli asiaa on vaikkapa liikenne. On pitkään mietitty miten saataisiin köyhät pois ruuhkauttamasta liikennettä, jotta tietyt tahot saisivat ajaa kalliilla autoillaan ruuhkattomilla teillä .

      Nuorten taistelua tulevaisuutensa puolesta, käytetäänkin hyödyksi tiettyjen tahojen ahneuden tyydyttämiseksi.

      • Anonyymi

        Sinulla se tuo mielikuvitus pelaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinulla se tuo mielikuvitus pelaa.

        En tiedä' mihin vastasit. Jonkinlainen itsensä hyväksymättömyys täytyy olla tuon tatuointijutun takana mitä alottaja sano.
        Tatskoilla yrittää olla jotain muuta kun on ja kokea olevansa mukana jossain porukassa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sinulla se tuo mielikuvitus pelaa.

        Tuo malli selittää pois asioita on pahimpia eksyneen mielen eheytymisen kannalta.


    • Anonyymi

      Iso kysymys on se mitä tehdä jotta olisi elämää tulevaisuudessa.

      • Anonyymi

        Tämä systeemi on mennyt jo liian pitkälle väärään suuntaan. Ei sitä voi pysäyttää, on parempi elää joka hetki ja minuutti ettei käy niin, että kun huomaa tämän pallon hajoavan huomaa ettei ole elänyt vielä ollenkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      4
      2726
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2541
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe